Kašmír, známý svým mírným klimatem a zasněženými vrcholky, zažívá teplotní extrémy, jaké v regionu nepamatují. Letní vedra lámou rekordy a přinášejí vážné následky – nejen pro zemědělce, ale i pro celé místní ekosystémy. Naděje v podobě pozdního deště přišla příliš pozdě.
Kašmír, horský region na severu Indie, letos zažil historické rekordy. Teploty se vyšplhaly až na 37,4 °C – nejvíc za posledních 70 let. To je o celých 7 stupňů víc, než je obvyklý průměr. Školy se zavřely, lidé kolabují a nemocnice se plní pacienty s dehydratací a dýchacími potížemi.
Ztracená úroda
Pro místní farmáře je situace zoufalá. Rýžová pole se proměnila v popraskanou půdu. „Déšť přišel, ale už bylo pozdě,“ říká farmářka Zaina Begum. Její rodina pěstuje rýži celé generace, ale posledních pět let neměla jedinou zdravou sklizeň. Letos přišli úplně o všechno.
Ali Mohammad se kdysi rozhodl přejít z pěstování rýže na jablka – věřil, že budou odolnější vůči suchu. Ale ani ta už nezvládají přežít. Bez zavlažování z vyschlých kanálů stromy chřadnou. „Srážky nepřišly celé dva měsíce,“ popisuje situaci.
Kashmir's growing heat crisis hits health and harvests https://t.co/Is70jFEh6W
— BBC News (World) (@BBCWorld) July 21, 2025
Glaciály tají, voda mizí
Nejde ale jen o úrodu. Podle odborníků se celá oblast mění – z chladného údolí v rozpálenou kotlinu. Vedra urychlují tání ledovců, což sice dočasně zvyšuje průtoky řek, ale v dlouhodobém horizontu ohrožuje zásobování vodou. „Nejde o výkyv, ale o systémový posun,“ varuje glaciolog Mohammad Farooq Azam.
Kašmír sám vypouští minimální množství emisí. Průmysl je zde omezený, region stojí převážně na zemědělství a turistice. Přesto pociťuje dopady klimatické krize silněji než mnohá jiná místa. „Jsme obětí krize, kterou jsme nezpůsobili,“ říká profesorka Jasia Bashir.
Negativní vlivy a sliby politiků
K rychlému oteplování přispívá i výstavba a kácení lesů. Místo zeleně rostou betonové domy. Stromy podél řek mizí – za posledních pět let jich padlo přes 600 000. Spotřeba energie kvůli klimatizacím roste, což celý problém dál zhoršuje.
Zástupci vlády tvrdí, že klimatickou krizi berou vážně. Ale zemědělci zatím čekají marně. „Jestli se něco rychle nezmění, nemáme šanci přežít,“ říká Zaina Begum. V regionu, kde byly dřív sněhem pokryté louky, dnes lidé nakupují ventilátory a hledají stín.