EkonomikaIndickému premiérovi Modimu někdo hacknul Twitter. Tvrdil, že Indům rozdá bitcoin

Indickému premiérovi Modimu někdo hacknul Twitter. Tvrdil, že Indům rozdá bitcoin

Na twitterový účet indického premiéra Narendra Modiho se v neděli dostal hacker. Využil příležitosti k tomu, aby sdílel příspěvek o bitcoinu. Oznamoval v něm, že Indie oficiálně přijala bitcoin za zákonnou měnu a plánuje ho rozdat svým obyvatelům. K tweetu byl nejspíše připojený nebezpečný odkaz. Uvedl to server BBC a CNN.

Indickému premiéru Narendru Modimu se na twitterový účet už podruhé dostal hacker. Na jeho profilu sdílel příspěvek týkající se bitcoinu. Oznamoval v něm Indům, že země přijala kryptoměnu jako oficiální zákonné platidlo.

Přislíbil rovněž, že jim stát bitcoiny následně rozdá. K příspěvku byl připojený nejspíše nebezpečný odkaz. Premiérův úřad tweet okamžitě odstranil a oznámil, že byl Modiho účet na krátkou dobu zkomprimovaný.

Dosah hacknutí byl však o to větší, jelikož indický premiér má na Twitteru přes 70 milionů sledujících. Ze světových lídrů má tedy nejvíce fanoušků. „Na záležitost jsme upozornili vedení Twitteru, které účet okamžitě zajistilo. Za dobu, kdy byl účet komprimovaný, však musí být všechny premiérovy sdílené příspěvky ignorovány,“ oznámila kancelář indického premiéra k nedělnímu incidentu.

Původní znění hacknutého příspěvku a jeho screenshoty však už sdíleli další uživatelé Twitteru. Někteří před ním varovali, jiní se mu ale smáli a kriticky poukazovali na špatné zajištění premiérova účtu. Uvedl to server CNN Business.

Mluvčí Twitteru pak uvedla, že se sociální síť snažila co nejrychleji udělat vše proto, aby příspěvek stáhla. Následná investigace rovněž neodhalila známky napadení jakéhokoli dalšího účtu.

O bitcoinu si Modi myslí, že kazí indickou mládež

Účet indického premiéra byl v minulosti už jednou komprimován. V září minulého roku požadovali hackeři v několika tweetech po jeho sledovatelích, aby darovali peníze ve formě kryptoměn Indickému národnímu pomocnému fondu.

Indie přitom v současnosti připravuje zákon, který má zakročit proti rostoucímu trhu s kryptoměnami. Návrh zákona by měl tamní parlament dostat na stůl tento měsíc. Premiér Modi rovněž v minulosti uvedl, že by kryptoměny mohly „zkazit naši mládež“.

Indie však není jediným státem, který se musel s podobným problémem vypořádat. V červenci roku 2020 byly rovněž napadeny účty několika politiků i známých osobností ve Spojených státech amerických.

S hackery se musel potýkat tehdejší kandidát na prezidenta Joe Biden, bývalý americký prezident Barack Obama nebo šéf Tesly Elon Musk. Za útok byli tehdy zodpovědní a odsouzení dva teenageři a jeden dvaadvacetiletý mladík. Skrz přístup k hacknutým účtům se po sledovatelích snažili získat trikem peníze.

Doporučujeme

Menšík v semifinále Roland Garros nestačil na Zvereva

Jakub Menšík si finále Roland Garros nezahraje. Český tenista v semifinále nestačil na Alexandera Zvereva, kterému podlehl 5:7, 2:6, 6:3 a 3:6. Nadějné momenty v zápase měl, jenže často je sám utnul chybami v nejhorší chvíli.

NASA ukončila bezpečnostní opatření na ISS

Posádka Mezinárodní vesmírné stanice se po krátkém preventivním přesunu do kosmické lodi Crew Dragon vrátila k plánovaným činnostem. NASA bezpečnostní opatření zrušila poté, co Roskosmos pozastavil rozsáhlejší opravy v ruské části stanice a začal vyhodnocovat nová měření. Evakuace se nakonec nekonala.

Rusko a Ukrajina si vyměnily po 185 válečných zajatcích, oznámila Moskva

Rusko a Ukrajina si vyměnily po 185 válečných zajatcích, oznámilo dnes podle agentury RIA Novosti ruské ministerstvo obrany. Výměnu potvrdil ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj.

Čínský prezident Si navštíví Severní Koreu s cílem prohloubit vzájemné vztahy

Čínský prezident Si Ťin-pching příští týden navštíví Severní Koreu. Do Pchjongjangu přijede poprvé od roku 2019. Cesta přichází v době, kdy se Kim Čong-un stále více sbližuje s Ruskem a současně znovu zdůrazňuje ambice svého jaderného programu.

Jon Snow a Tyrion se po letech znovu setkali

Kit Harington a Peter Dinklage se poprvé po sedmi letech znovu setkali u společného rozhovoru. Hvězdy Hry o trůny spolu mluvily o slávě, stárnutí, životě po seriálu i o tom, jak těžké bylo opustit svět Západozemí, který jim změnil kariéru.

Lídři zemí EU jednají s balkánskými kolegy o rozšíření unie i postupné integraci

Prezidenti a premiéři zemí Evropské unie a západního Balkánu se dnes sešli v černohorském přímořském letovisku Tivat k debatě o tom, jak urychlit přijímání nových členů v době snahy Ruska a Číny o rozšiřování vlivu v regionu. Část šéfů unijních zemí včetně zástupců Francie a Německa chce šestici balkánských kolegů představit plán na postupné propojování s unií ještě před samotným členstvím v bloku.

Senát USA schválil navýšení rozpočtu imigračních úřadů o 70 miliard dolarů

Senát Spojených států dnes schválil návrh zákona, jenž poskytne ministerstvu vnitřní bezpečnosti (DHS) dodatečných 70 miliard dolarů (1,45 bilionu Kč) na prosazování imigrační politiky, informuje agentura Reuters. Návrh nyní čeká na konečné schválení ve Sněmovně reprezentantů.

V rumunské Konstanci explodoval námořní dron používaný ve válce na Ukrajině

V rumunském přístavu Konstanca explodoval námořní dron, informovala místní média. Podle rumunského ministerstva obrany se jednalo o typ stroje, který se používá ve válce na Ukrajině a není součástí vybavení rumunské armády. Incident se obešel bez obětí, uvedly úřady. Rumunsko vyslalo nad moře dvě helikoptéry, které pátrají po dalších strojích. Podle informací serveru Digi24 objevily úřady u přístavu další čtyři námořní drony.

Po ruských útocích ukrajinské úřady informují o mrtvých a zraněných

Nejméně šest lidí přišlo o život a několik utrpělo zranění při ruských útocích na Ukrajinu, uvedly dnes místní úřady. Rusko v noci zaútočilo dvěma raketami a 216 drony, informovalo ukrajinské letectvo.

Zelenskyj píše Putinovi: Pojďme se setkat a ukončit válku

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj vyzval ruského prezidenta Vladimira Putina k osobnímu setkání a ukončení války na Ukrajině. V otevřeném dopise adresovaném šéfovi Kremlu zdůraznil, že míru lze dosáhnout pouze prostřednictvím přímého dialogu mezi oběma zeměmi.

Provozovatelé baru v Crans-Montaně se dostavili ke společnému výslechu

Francouzští manželé, kteří ve švýcarském zimním středisku Crans-Montana provozovali bar Le Constellation postižený silvestrovským tragickým požárem, se dnes dostavili k prvnímu společnému výslechu. Státní zastupitelství v Sionu hovoří o konfrontačním výslechu, píše agentura DPA, která také připomíná, že dvojice dosud nebyla formálně obžalována.

Podzemní jeskyně ukrývají klíč k záchraně Grand Canyonu

Podzemní jeskynní systémy v Grand Canyonu ukrývají klíč k přežití celého tamního ekosystému. Vědecký tým z Northern Arizona University se vydal do hlubin, aby zmapoval skryté vodní cesty, kterými proudí roztátý sníh do hlavních pramenů národního parku. Tento výzkum má pomoci ochránit zásoby pitné vody před suchem a znečištěním.

Trump přišel s řešením rostoucích cen energií. Ekologům se to líbit nebude

Americký prezident Donald Trump oznámil investice ve výši téměř miliardy dolarů do oživení amerického uhelného průmyslu. Šéf Bílého domu se tak snaží snížit rostoucí spotřebitelské náklady za energie. Uhelné elektrárny představují nejvýznamnější zdroj emisí skleníkových plynů. Kromě oxidu uhličitého produkují i toxické látky.

Emilia Clarke popsala boj s následky krvácení do mozku

Představitelka slavné Daenerys Targaryen ze seriálu Game of Thrones dlouhé roky tajila vážné zdravotní potíže. Jako dvacetiletá dívka prodělala hned dvě krvácení do mozku a s následky traumatického zážitku bojovala v soukromí. Teprve s odstupem času našla sílu sdílet svůj příběh s veřejností a pomáhat lidem s podobným osudem.

Ponižující a urážlivé. Hizballáh označil dohodu s Izraelem za kapitulaci

Naím Kásim, šéf šíitské militantní skupiny Hizballáh, v ostře formulovaném prohlášení odmítl středeční dohodu mezi Izraelem a Libanonem o prodloužení příměří. Označil ji za „ponižující“ a „kapitulaci“. Upozornil, že Hizballáh bude pokračovat v bojích, dokud izraelští vojáci neodejdou z jihu Libanonu.
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama