EkologieIndependent: Rok 2022 se nesl ve znamení klimatických katastrof

Independent: Rok 2022 se nesl ve znamení klimatických katastrof

Jedna třetina Pákistánu pod vodou, londýnská předměstí v plamenech, hladomor desítek milionů lidí ve vyprahlé východní Africe, roztrhané domy a miliardové škody po hurikánu Ian na Floridě. Server Independent se ohlíží za největšími klimatickými katastrofami v loňském roce.

Rok 2022 přinášel jednu klimatickou katastrofu za katastrofou, napsal Independent. Asi tak nejvýraznější udeřila na Pákistán. Jedna třetina země skončila v létě pod vodou. Monzunové záplavy zabily přes 1700 lidí včetně téměř 500 dětí.

O své domovy přišlo téměř 8 milionů Pákistánců. Zemí se stále šíří nemoci přenášené vodou, ženy a dívky trpí na infekce močových cest, reprodukční problémy a komplikace během těhotenství.

Voda poničila 8000 mil silnic, 439 mostů a 2,3 milionu domů. Způsobila škody ve výši 40 miliard dolarů. Ekonomika v jihoasijské zemi přitom nebyla v dobrém stavu ještě před touto pohromou.

Velké záplavy pak zabily stovky a z domovů vyhnaly miliony lidí v západní a střední Africe. Více než 40 osob pak zahynulo při bleskových záplavách letos v létě ve venkovské oblasti amerického státu Kentucky.

Etiopie, Somálsko a Keňa již pátý rok v řadě pořádně neviděli déšť, a tak trpí na největší sucho za posledních 40 let. To zničilo úrodu, což vedlo ke smrti 10 milionů hospodářských zvířat.

Hladomoru čelí miliony lidí závislých na malých farmách a pastevectví. V celém Africkém rohu sucho ovlivňuje nejméně 36 milionů lidí, včetně asi 9 milionů žen v reprodukčním věku, v jejichž případě navíc vznikají rizika genderového násilí.

Independent napsal, že na hřbitově ve městě Baidoa v Somálsku pohřbili 230 dětí zemřelých na hlad. Pět milionů dětí a 1,3 milionu těhotných či kojících žen v Somálsku trpí na podvýživu.

Přímý dopad oteplování

Přes Floridu se v září prohnal hurikán páté kategorie Ian. S sebou odnášel střechy, ale i celé domy a na pobřeží tvořil vlny o velikosti dvoupatrové budovy. Velké čluny a jachty přitom rozházel po silnicích jako hračky do koupele.

Bouře zabila přes stovku lidí, kteří se většinou utopili ve svých domovech či automobilech. Podle globální pojišťovny Swiss Re způsobil Ian škody v hodnotě mezi 50 až 65 miliardami dolarů. Gvernér Floridy Ron DeSantis jej popsal jako 500letou bouři. 

Portoriko se stále vzpamatovává z hurikánu Fiona, jihozápad Japonska z tajfunu Nanmadol. V obou případech přinesly bouře silný vítr a déšť. Čínu naproti tomu zasáhlo nejsilnější horko od začátku vedení záznamů v roce 1961.

Po celé jižní Číně ve městech i na venkově naměřily teploměry 40 stupňů Celsia. Jinak masivní Modrá řeka připomínala spíše potůček, vyschnutí koryta vedlo k výpadkům elektrického proudu.

Poblíž města Čchung-čching vznikly lesní požáry. Úřady evakuovaly 1500 lidí, někteří místní se ochlazovali v bunkrech z druhé světové války. Extrémní vedra však zasáhla i Evropu. Vinou extrémního horka zahynulo v západní Evropě přes 20 000 lidí.

Spojené království hlásilo poprvé historii teploty nad 40 stupňů. V městečku Coningsby naměřili rekord 40,3 stupně Celsia. Tato vedra připravila vyprahlou půdu pro nezkrotné požáry.

S plameny bojovali hasiči v Portugalsku, Německu, ve Francii, ale také v Řecku. Nejhorší situace ovšem nastala ve francouzské oblasti Gironde, kam přijely na pomoc stovky hasičů ze sousedních zemí.

Ať už se bavíme o povodních, bouřích, suchu a požárech, všechny tyto katastrofy mají jedno společné. Globální oteplování. Vědci se shodují, že lidské emise činí tyto události nepředvídatelnější, vytrvalejší a destruktivnější.

Doporučujeme

Írán ztratil 4,8 miliard dolarů kvůli americké blokádě, odhaduje Pentagon

Írán kvůli americké blokádě v Ománském zálivu ztratil příjmy z ropy ve výši 4,8 miliard dolarů, odhaduje americké ministerstvo obrany. To vyvolalo na teheránskou vládu dosud nevídaný tlak. Informoval o tom v noci na dnešek server Axios.

Většina Američanů pokládá válku s Íránem za chybu, trápí je ekonomická situace

Válka amerického prezidenta Donalda Trumpa proti Íránu je mezi Američany stejně nepopulární jako byla válka v Iráku v době největších násilností v roce 2006 či válka ve Vietnamu na počátku 70. let. Rostoucí počet Američanů také dává najevo obavy z ekonomických dopadů konfliktu a terorismu. Vyplývá to z průzkumu agentury Ipsos pro deník The Washington Post (WP) a web ABC News, který byl zveřejněn v pátek.

Schick hattrickem sestřelil Lipsko a táhne Leverkusen do Ligy mistrů

Patrik Schick znovu ukázal, proč patří mezi nejnebezpečnější útočníky v Evropě. Proti Lipsku nastřílel hattrick a dovedl Leverkusen k jasné výhře 4:1. Ještě před výkopem převzal od fanoušků plaketu za sto gólů v klubovém dresu. Pak přidal další tři a oslavu si mohl zopakovat přímo na hřišti.

Vietnam a Japonsko chtějí prohloubit spolupráci v energetickém sektoru

Japonská premiérka Sanae Takaiči při návštěvě Vietnamu přislíbila, že obě asijské země prohloubí bilaterální ekonomickou spolupráci v energetice i pokud jde o kritické nerostné suroviny. Podle agentury Reuters to řekla při setkání s vietnamským protějškem Le Minh Hungem.

Ruské drony v noci zabíjely v Oděse nebo Chersonu

Dva lidé zemřeli v noci na dnešek při ruském útoku na civilní a přístavní infrastrukturu v ukrajinské Oděské oblasti, oznámil dnes ráno velitel regionální vojenské správy Oleh Kiper. V Chersonu ruský dron zasáhl auto, jehož řidič zemřel. Ukrajinská armáda podnikla rozsáhlý dronový nálet na západní regiony Ruska.

Nová klimatická iniciativa chce omezit uhlí, ropu i plyn

Kolumbijská Santa Marta hostila první mezinárodní konferenci zaměřenou přímo na odklon od uhlí, ropy a plynu. Do karibského města přijeli zástupci téměř šedesáti zemí, kteří chtějí urychlit přechod k čistší energetice. Symbolika místa byla silná, protože Kolumbie stále patří mezi vývozce fosilních paliv.

Stažení amerických vojáků z Německa budí obavy v NATO

Spojené státy stáhnou z Německa zhruba pět tisíc vojáků. Pentagon uvedl, že jde o výsledek revize americké vojenské přítomnosti v Evropě. Stahování má být dokončeno během šesti až dvanácti měsíců.

Britská vláda by podle Starmera mohla zakázat některé propalestinské pochody

Britský premiér Keir Starmer uvedl, že vláda by za určitých okolností mohla zakázat propalestinské pochody kvůli "kumulativnímu dopadu", který mají demonstrace na židovskou komunitu, píše agentura Reuters. Děje se tak poté, co byli ve středu v Londýně pobodáni dva Židé.

Trump vtipkoval, ale naznačil invazi na Kubu

Americký prezident Donald Trump naznačil, že po případném dokončení vojenské operace v Íránu by se Spojené státy mohly zaměřit i na Kubu.

Fico a Zelenskyj se pozvali k návštěvám, v pondělí se setkají v Jerevanu

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj dnes telefonicky pozval slovenského premiéra Roberta Fica do Kyjeva, Fico zase Zelenského do Bratislavy. Zelenskyj o tom informoval na síti X s tím, že Fico slíbil podporu Ukrajině na její cestě do Evropské unie a že je připraven předat Kyjevu slovenské zkušenosti.

USA schválily prodej zbraní spojencům na Blízkém východě za 8,6 mld. USD

Administrativa amerického prezidenta Donalda Trumpa obešla schválení Kongresem a povolila prodej zbraní v celkové hodnotě 8,6 miliard dolarů (přibližně 179 miliard Kč) svým spojencům na Blízkém východě včetně Izraele, Kataru, Kuvajtu a Spojených arabských emirátů (SAE). Uvedla to v noci na dnešek agentura Reuters, která se odvolává na americké ministerstvo zahraničí.

Trump podle zdroje odmítl návrh otevřít Hormuz před jednáním o jaderném programu

Íránský návrh, který odmítá americký prezident Donald Trump, počítá s tím, že by byl otevřen klíčový Hormuzský průliv a skončila by americká blokáda íránských přístavů, zatímco jednání o íránském jaderném programu by byla ponechána na později. Podle agentury Reuters to dnes uvedl vysoce postavený íránský činitel. Ačkoliv mezi Spojenými státy, Izraelem a Íránem aktuálně panuje příměří, rozhovory o ukončení války, která začala 28. února, byly zatím neúspěšné.

Ruské útoky proti Ukrajině si vyžádaly další mrtvé a raněné i materiální škody

Úřady v různých částech Ukrajiny po další vlně ruských útoků hlásí oběti na životech, raněné i materiální škody. Ruské drony v noci na dnešek a ráno udeřily v Chersonu, Charkově a Oděské oblasti, uvádí média.

Přítomnost vojáků USA v Německu je v zájmu Berlína i Washingtonu, řekl Pistorius

Přítomnost amerických vojáků v Evropě, a zejména v Německu, je v německém a americkém zájmu, prohlásil dnes německý ministr obrany Boris Pistorius. Reagoval tak na informaci, že Spojené státy plánují v příštích šesti až 12 měsících snížit počet svých vojáků na německém území o 5000 z nynějších 39.000. Podle Pistoriuse není americké rozhodnutí nečekané a dalo se předvídat.

Válečný zločinec Ratko Mladić žádá o propuštění. Umírá, tvrdí jeho právníci

Právníci bývalého bosenskosrbského velitele Ratko Mladiće požádali soud OSN o jeho propuštění z vězení v Haagu. Žádost odůvodňují vážným zdravotním stavem a tvrzením, že se blíží konec jeho života.
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama