Jedna z nejmalebnějších britských silnic se dostává na hranici přežití. Pobřežní útesy ji kvůli erozi každým rokem přibližují k moři. Místní varují před rizikem ohrožujícím život, radnice počítá náklady – a čas běží.
Na ostrově Wight se řeší, co s ikonickou silnicí Military Road. Jedenáctikilometrová trasa vede podél dramatických útesů a nabízí výhledy na moře i venkov. Jenže v některých místech zbývá mezi asfaltem a hranou útesu méně než pět metrů. Geologická eroze postupuje a situace začíná být kritická.
Radní Becca Cameron varovala, že úsek představuje „vážné riziko pro život“. Lidé na místě cítí otřesy, když projíždějí těžší vozidla. „Nemáme žádný systém varování, pokud se silnice zřítí,“ dodala. Volá po okamžitých opatřeních, která by předešla nehodě.
Podloží nevydrží věčně
Podle zprávy ostrovní rady je hlavním problémem přírodní eroze z moře a voda z vnitrozemí, která vyhlubuje tzv. chines – strmé rokle v měkkém jílu a pískovci. Nejpostiženější je dvoukilometrový úsek mezi Brookem a Compton Farm. Tlak na stabilitu roste každým rokem.
V 90. letech radnice stabilizovala jinou část trasy piloty a ukotvením v křídovém podloží. Tady to ale nepůjde tak snadno. Rada zvažuje možnost přeložky do vnitrozemí, která by silnici zajistila na dalších 20 let. Cena? Přes 20 milionů liber. A to je pro místní rozpočet problém.
Turistická atrakce v ohrožení
Silnice má význam nejen dopravní, ale i symbolický. Je součástí britské pobřežní krajiny a cílem mnoha návštěvníků. Visit England upozorňuje: „Vyrazte dřív, než zmizí.“ A lidé slyší – zájem o trasu roste.
Někteří obyvatelé navrhují levnější varianty: omezení rychlosti, zábrany, nové značení. Rada mezitím připravila krizové scénáře a slíbila alespoň dílčí úpravy. Podél jednoho z úseků má přibýt ochranné hrazení.
National Trust i další vlastníci v oblasti spolupracují, ale varují, že možnosti jsou omezené. Pobřeží má řadu ochranných statusů, a stát ho určil jako zónu bez zásahu. I proto je Military Road doslova na hraně – a rozhodnutí, co dál, není vůbec jednoduché.