Více
  16.9 C
  Czech
  Pátek 9. června 2023

  Stoltenberg: Zničení přehrady je otřesným činem, ukazuje brutálnost Ruska

  Zničení Kachovské přehrady na jihu Ukrajiny je otřesným činem, který ukazuje brutálnost Ruska a jeho války na Ukrajině, řekl dnes generální tajemník NATO Jens Stoltenberg v úvodním proslovu na schůzce prezidentů zemí východního křídla NATO v Bratislavě. Česko na ní zastupuje prezident Petr Pavel.

  Indie utratila miliardy za modernizaci vlaků, ale kulhá bezpečnost

  Ačkoliv se počet železničních nehod v Indii v posledních letech snížil, jejich hlavní příčinou zůstává vykolejení vlaků, píše list The Guardian v souvislosti s páteční tragédií ve východoindickém státě Odiša, která si vyžádala téměř 300 mrtvých a stovky zraněných. Vláda premiéra Naréndry Módího podle listu vynaložila miliardy na modernizaci železnic, hlavním problémem je však i nadále bezpečnost na tratích.

  IDET 2023 byl největší ve své třicetileté historii

  17. mezinárodní veletrh obranné a bezpečnostní techniky IDET potvrdil svou pozici mezi nejdůležitějšími evropskými veletrhy svého druhu. Společně s přehlídkami PYROS a ISET byl komplexní přehlídkou nových technologií a možností, jak čelit bezpečnostním rizikům. Celkem se letos představilo 551 vystavujících firem z 29 zemí – za tři dny si veletrhy prohlédlo více než 30 tisíc odborných návštěvníků z několika desítek zemí.

  „Letošní ročník bezpečnostních veletrhů byl rekordní v celé své 30leté historii. Výstavní plocha byla vyprodána dlouho dopředu, na výstaviště dorazilo na třicet tisíc odborných návštěvníků včetně členů zahraničních delegací z 35 zemí světa. Děkujeme všem vystavovatelům, stejně jako také Ministerstvu obrany ČR, Armádě ČR, Asociaci obranného a bezpečnostního průmyslu a dalším institucím za jejich aktivní přístup a spolupráci při organizaci veletrhu,“ uvedl ředitel veletrhů IDET, PYROS a ISET Michalis Busios.

  Rozsah veletrhů odráží složitou bezpečnostní situaci, ve které se současný svět nachází. „Žijeme v období, kdy jsou kolem nás čím dál větší bezpečností rizika a potřeba zachovat si vlastní svobodu znamená i mít silný obranný a bezpečnostní průmysl,“ zdůraznil v Brně prezident Asociace obranného a bezpečnostního průmyslu Jiří Hynek a pokračoval: „Jsem přesvědčen, že veletrh IDET dává šanci posílit náš obranný a bezpečnostní průmysl, ukázat, že je důležitý, že je schopný, že je inovativní a má svůj bezpečnostní efekt. Když tento veletrh bude obchodně úspěšný, budeme bohatou zemí, když budeme bohatou zemí, budeme bezpečnou zemí, a když budeme bezpečnou zemí, tak si dokážeme naši svobodu uchovat.“

  V tomto roce uběhlo třicet let od vzniku České republiky, Armády ČR i prvního ročníku veletrhu IDET. Právě tuto historii připomínala expozice Ministerstva obrany a Armády ČR, která porovnáním techniky používané v 90. letech a dnes ukázala rychlý vývoj zbraní a dalšího vojenského vybavení, čímž zároveň podtrhla smysl investic do modernizace armádní techniky.

  O investicích to samozřejmě bylo i letos. Dlouho připravovaný obří kontrakt na nákup nových bojových vozidel pěchoty česká vláda schválila právě v době konání veletrhu IDET, na kterém vystavoval jak výrobce 246 pořizovaných obrněnců CV90 švédská společnost BAE Systems, tak pětice hlavních českých partnerů projektu – VOP CZ, Excalibur Army, VR Group, Ray Service a Meopta. Zároveň česká vláda oznámila zahájení jednání o nákupu asi sedmi desítek tanků Leopard v nové verzi; i ty byly k vidění na veletrhu IDET v expozici německé společnosti Krauss-Maffei Wegmann. Další uvažovanou českou akvizicí jsou stíhací letouny F35, který partner letošního veletrhu americká společnost Lockheed Martin představil v podobě modelu a stolního počítačového simulátoru nového systému létání Hotas se dvěma pákami.

  I díky přítomnosti delegací z 35 zemí na veletrhu IDET probíhala intenzivní obchodní jednání. Příkladem úspěšně završených jednání je podpis memoranda o spolupráci české společnosti Excalibur Army a tureckého institutu Türkiye Defence Industries v oblasti vývoje a výroby pozemních zbraňových systémů. Další memorandum na výstavišti podepsala australská společnost Thales, a to o spolupráci se státním podnikem VOP CZ a společností PRAHACOM-HT na úpravě vozidel Bushmaster jako základu univerzální kolové platformy ženijního vojska Armády ČR.

  Přehlídka špičkových technologií a inovativních řešení

  Tradiční součástí veletrhu IDET bylo ocenění nejlepších exponátů. Hodnotitelská komise letos udělila pět cen ZLATÝ IDET 2023, které získaly: chlazená termovizní kamera SUMO-C900HD výrobce a vystavovatele EVPÚ Defence a. s., modulárně řešený kontejnerový nakladač na podvozku TATRA PHOENIX 8×8 výrobce a vystavovatele Tatra Trucks a. s., modulární vozidlo MARS 4×4 vyráběné v mezinárodní kooperaci české firmy SVOS a švédské společnosti SAAB, mobilní taktický komunikační rušič STARKOM výrobce Vojenského výzkumného ústavu s. p. a vystavovatele AČR a DAPH vysoce citlivý detektor látek inhibujících cholinesterázu, který vyrábí i vystavuje Vojenský výzkumný ústav s. p.

  V soutěži ZLATÝ IDET 2023 komise udělila také dvě čestná uznání inovativním exponátům, a to modulárnímu návrhu trenažérové části leteckého simulátoru F/A-18 C Hornet Simulator výrobce a vystavovatele Dogfight Boss s. r. o. mobilnímu hasičskému robotu MRAZ 3 FFI slovenského výrobce a vystavovatele Mraz Robotics.

  Ocenění pro Osobnost Asociace obranného a bezpečnostního průmyslu letos převzal vedoucí výzkumný a vývojový pracovník společnosti EXPLOSIA a. s. Ladislav Říha.

  Zároveň byly uděleny dvě prestižní novinářské ceny ZLATÝ IDET NEWS 2023. V kategorii logistika porota složená z odborných novinářů ocenila společnost AGADOS, a to za široké spektrum víceúčelových a speciálních přívěsů včetně obojživelných terénních pro ozbrojené složky a integrovaný záchranný systém. V kategorii zbraňové systémy byl oceněn společný projekt české společnosti SVOS a švédské společnosti SAAB, jehož výsledkem je nové bojové vozidlo MARS 4×4.

  Zajímavých a inovativních exponátů bylo na veletrhu IDET samozřejmě daleko víc. Třeba firma Retia v expozici Czechoslovak Group představila první české komplexní antidronové řešení ReCas. Ve stejné expozici měla českou výstavní premiéru houfnice Morana – nejnovější dělostřelecký systém od společnosti Excalibur Army. Firma Glomex MS prezentovala automobil Toyota Hilux Chamois – speciálně upravenou verzi zařazenou do výzbroje AČR. Ve spolupráci s Asociací obranného a bezpečnostního průmyslu se podruhé uskutečnil projekt Start-up Innovation Pavilion, kde svá řešení představilo šest inovativních start-upů z oblasti obrany, bezpečnosti, letectví a kosmonautiky.

  Novinky nechyběly ani na veletrzích požární techniky a služeb PYROS a bezpečnostní techniky a služeb ISET. Automobilka Tatra Trucks zde ve spolupráci se společností THT Polička ve světové premiéře představila novou generaci automobilů modelové řady Tatra Force v hasičském provedení. V expozici Policie ČR byla k vidění nejnovější verze monitorovacího vozidla SMV, která dokáže detekovat osobu na více než 20 km; výrobcem je EVPÚ Defence. Policie na veletrhu předvedla i další zajímavosti, třeba systém ve svých vozech, který za jízdy online automaticky rozpoznává, jestli mají okolní automobily platnou technickou kontrolu i zda nejsou v pátrání.

  Technika v akci i odborné konference

  Areál brněnského výstaviště umožňuje prezentovat velké exponáty jak staticky, tak i dynamicky. Venkovní IDET ARENA s terénním polygonem byla po celou dobu konání bezpečnostních veletrhů dějištěm ukázek dynamického využití vojenské, hasičské a policejní techniky v akci.

  V rámci veletrhu IDET se konaly dvě významné konference pořádané Univerzitou obrany. International Conference on Military Technologies (ICMT) byla mezinárodním fórem pro sdílení inovací v oblasti vojenských technologií a International Conference Defence & Strategy 2023 měla podtitul Strategické rozhodování v měnícím se bezpečnostním prostředí.

  Příští ročník veletrhů IDET, PYROS a ISET se uskuteční v květnu 2025.

  Sledujte nás na sítích

  Binance přesměrovala 12 miliard dolarů do firem ovládaných ředitelem Changpengem Zhao, tvrdí SEC

  Generální ředitel kryptoměnové burzy Binance Changpeng 'CZ' Zhao a Guangying 'Helina' Chen obdrželi prostřednictvím své holdingové společnosti miliardy dolarů z prostředků zákazníků, tvrdí Komise pro cenné papíry (SEC) v novém soudním dokumentu.

  Terminátora měl hrát O.J.Simpson, prozradil Schwarzenegger v novém dokumentu

  Bývalý hráč amerického fotbalu O.J. Simpson měl být původně obsazen do kultovní role zabijáckého robota Terminátora ve stejnojmenném filmu. Producenti ale měli dojem, že by mu nikdo neuvěřil, že může někoho zabít, prozradil v novém dokumentárním seriálu Netflixu americký herec rakouského původu Arnold Schwarzenegger.

  Trump oznámil, že byl obviněn v souvislosti s nakládáním s tajnými dokumenty

  Bývalý americký prezident Donald Trump dnes oznámil, že byl trestně obviněn z přechování utajovaných dokumentů ve svém floridském sídle, a označil se za nevinného. Americké ministerstvo spravedlnosti podle agentury AP informaci bezprostředně nepotvrdilo a Bílý dům věc odmítl komentovat. Podle listu The New York Times (NYT) Trump čelí sedmi obviněním, včetně spiknutí, cíleného zatajování dokumentů a nepravdivých prohlášení. Republikánský předseda Sněmovny reprezentantů Kevin McCarthy uvedl, že stojí při Trumpovi a že jeho obvinění představuje temný den pro Spojené státy.

  Klimatický jev El Niňo způsobující vysoké teploty oficiálně začal

  Meteorologický jev El Niňo, který bývá všeobecně spojován se zvyšováním teplot, oficiálně začal. Oznámil to dnes americký Národní úřad pro oceány a atmosféru (NOAA). El Niňo se vyznačuje zvýšenou teplotou povrchu Tichého oceánu v rovníkové oblasti, ale má dopady na celou planetu. V některých regionech "by mohl by vést k novým rekordním teplotám", uvedla podle agentury AFP klimatoložka NOAA Michelle L'Heureuxová.

  Izraelská armáda zničila byt Palestince, který útočil v Jeruzalémě

  Izraelská armáda v noci na dnešek v Ramalláhu na okupovaném Západním břehu Jordánu zničila byt Palestince, který podle policie loni v listopadu provedl bombový útok v Jeruzalémě. Informovala o tom agentura Reuters. Podle ní místní obyvatelé proti zátahu hlasitě protestovali, házeli na vojáky kameny a zápalné lahve, armáda odpověděla ostrou střelbou, slzným plynem a ohlušujícími granáty. Nejméně 35 lidí utrpělo zranění, uvedlo podle AFP palestinské ministerstvo zdravotnictví.

  DALŠÍ ČLÁNKY

  Společnost Huawei Cloud spouští finanční kontejnerový cloud, který umožní cloudově nativní core banking

  Šanghaj 9. června 2023 (PROTEXT/PRNewswire) - V dnešní digitální době, kdy data z cloudů přibývají neuvěřitelnou rychlostí, investuje stále více podniků do využívání cloudových...

  Společnost Huawei představila chytrá řešení pro železnice budoucnosti na akci Asia Pacific Rail 2023

  Bangkok (Thajsko) 8. června 2023 (PROTEXT/PRNewswire) - Společnost Huawei představila svá špičková chytrá řešení pro železnice budoucnosti na veletrhu Asia Pacific Rail 2023, který...

  Huawei Cloud: využití technologie Cloud Native pro rozvoj globálních inteligentních finančních služeb

  Šanghaj (Čína) 8. června 2023 (PROTEXT/PRNewswire) - Společnost Huawei Cloud uspořádala na konferenci Huawei Intelligent Finance Summit 2023 kolektivní schůzku s názvem "Leading Cloud...

  Tisíce fanoušků West Hamu United zaplavily Prahu

  Fanoušci West Hamu United přiletěli do Prahy na finále Evropské konferenční ligy, ve kterém se anglický tým utkal s fotbalisty Fiorentiny. Lidé v dresech a...

  SodaStream uvádí na trh nové portfolio a představuje aukční výrobník ART

  Praha 8. června 2023 (PROTEXT) - Výtěžek z aukce SodaStream poskytne centru TEREZA na podporu proklimatické Kampaně obyčejného hrdinství Rok 2023 je pro SodaStream v...

  NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

  Binance přesměrovala 12 miliard dolarů do firem ovládaných ředitelem Changpengem Zhao, tvrdí SEC

  Generální ředitel kryptoměnové burzy Binance Changpeng 'CZ' Zhao a Guangying 'Helina' Chen obdrželi prostřednictvím své holdingové společnosti miliardy dolarů z prostředků zákazníků, tvrdí Komise pro cenné papíry (SEC) v novém soudním dokumentu.

  Terminátora měl hrát O.J.Simpson, prozradil Schwarzenegger v novém dokumentu

  Bývalý hráč amerického fotbalu O.J. Simpson měl být původně obsazen do kultovní role zabijáckého robota Terminátora ve stejnojmenném filmu. Producenti ale měli dojem, že by mu nikdo neuvěřil, že může někoho zabít, prozradil v novém dokumentárním seriálu Netflixu americký herec rakouského původu Arnold Schwarzenegger.

  Trump oznámil, že byl obviněn v souvislosti s nakládáním s tajnými dokumenty

  Bývalý americký prezident Donald Trump dnes oznámil, že byl trestně obviněn z přechování utajovaných dokumentů ve svém floridském sídle, a označil se za nevinného. Americké ministerstvo spravedlnosti podle agentury AP informaci bezprostředně nepotvrdilo a Bílý dům věc odmítl komentovat. Podle listu The New York Times (NYT) Trump čelí sedmi obviněním, včetně spiknutí, cíleného zatajování dokumentů a nepravdivých prohlášení. Republikánský předseda Sněmovny reprezentantů Kevin McCarthy uvedl, že stojí při Trumpovi a že jeho obvinění představuje temný den pro Spojené státy.

  Klimatický jev El Niňo způsobující vysoké teploty oficiálně začal

  Meteorologický jev El Niňo, který bývá všeobecně spojován se zvyšováním teplot, oficiálně začal. Oznámil to dnes americký Národní úřad pro oceány a atmosféru (NOAA). El Niňo se vyznačuje zvýšenou teplotou povrchu Tichého oceánu v rovníkové oblasti, ale má dopady na celou planetu. V některých regionech "by mohl by vést k novým rekordním teplotám", uvedla podle agentury AFP klimatoložka NOAA Michelle L'Heureuxová.

  Izraelská armáda zničila byt Palestince, který útočil v Jeruzalémě

  Izraelská armáda v noci na dnešek v Ramalláhu na okupovaném Západním břehu Jordánu zničila byt Palestince, který podle policie loni v listopadu provedl bombový útok v Jeruzalémě. Informovala o tom agentura Reuters. Podle ní místní obyvatelé proti zátahu hlasitě protestovali, házeli na vojáky kameny a zápalné lahve, armáda odpověděla ostrou střelbou, slzným plynem a ohlušujícími granáty. Nejméně 35 lidí utrpělo zranění, uvedlo podle AFP palestinské ministerstvo zdravotnictví.

  EU nabízí Kanadě posily v boji proti rozsáhlým požárům, uvedla von der Leyenová

  Tři země Evropské unie nabídly, že vyšlou do Kanady dohromady skoro 300 hasičů, kteří by se zapojili do boje s desítkami lesních požárů zuřících ve druhé největší zemi světa. Na twitteru to dnes uvedla předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová, podle níž přijdou i další posily. Krotit požáry už nyní v Kanadě pomáhají týmy ze Spojených států či Austrálie.

  Voda zatopila 600 km čtverečních, ve městě Nová Kachovka zemřelo pět lidí

  Voda z protržené Kachovské přehrady zatopila asi 600 kilometrů čtverečních Chersonské oblasti, uvedl dnes její šéf Oleksandr Prokudin. Jde o plochu o něco větší, než je rozloha Prahy. Osmašedesát procent ze zatopené oblasti je podle Prokudina na Ruskem okupovaném levém břehu řeky Dněpr. Ve městě Nová Kachovka zemřelo po zničení přehrady pět lidí. Podle agentury RIA Novosti o tom informoval Ruskem dosazený starosta okupovaného města. Prokudin rovněž uvedl, že ruské síly dnes ostřelovaly postižené město Cherson a přilehlé pobřežní oblasti. Při náletech přišel o život jeden člověk, několik dalších jich utrpělo zranění. Oblast přitom dnes navštívil i ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj.

  Princ Harry má za sebou křížový výslech. Podle komentátorů ho ustál se ctí

  Britský princ Harry se ve středu vrátil na lavici svědků k dalšímu vyčerpávajícímu střetu s vydavatelstvím Mirror Group Newspapers (MGN), které žaluje spolu s více než stovkou osob. Vévoda ze Sussexu působil uvolněnějším dojmem než předchozí den.