EkonomikaIdeální místo k trestné činnosti. Telegram vyšetřuje už i Jižní Korea

Ideální místo k trestné činnosti. Telegram vyšetřuje už i Jižní Korea

Po zatčení zakladatele ruské sociální platformy Telegram zahájila podle americké televize CNBC její vyšetřování také Jižní Korea. Má se konkrétně zabývat volným šířením deepfake porno obsahu na platformě. Problém s Telegramem mají ale i další státy. Informuje o tom také The Economic Times.

Francouzské úřady zahájily vyšetřování Telegramu 8. července. Zakladatele a výkonného ředitele společnosti Pavla Durovova policie zadržela 24. srpna. Prokuratura ho obvinila v celé řadě bodů. Prakticky ho učinila zodpovědným za ilegální aktivity na platformě.

Durov je obviněn z napomáhání trestné činnosti tím, že proti ní celou tu dobu nezakročil a umožnil ji vzkvétat. Ilegální finanční transakce, šíření dětské pornografie, drogový byznys, praní špinavých peněz – k těmto zločinům na Telegramu stále dochází.

Šéf Telegramu navíc odmítal v těchto otázkách spolupracovat s francouzskými úřady. Společnost se na sociální síti X (dříve Twitter) bránila s tím, že dodržuje zákony Evropské unie (EU) a že Durov nemá co skrývat, objasňuje CNBC.

K vyšetřování Telegramu se však přidaly i úřady v Jižní Koreji. Informovala o tom původně jihokorejská tisková agentura Jonhap. Na platformě úřady zaznamenaly šíření deepfake porno obsahu zaměřeného hlavně na mladé ženy a dospívající.

Jde o pornografický obsah generovaný umělou inteligencí (AI), v němž se objevují nic netušící lidé. Problém s deepfake se stává stále kritičtějším v době rychlého vývoje modelů AI. Tento obsah je v některých případech k nerozeznání od reality.

Vysoký stupeň anonymity

Jihokorejské úřady mají v hledáčku osm automatizovaných programů generujících sexuálně škodlivý obsah ve skupinách a v chatovacích místnostech. V těchto videích se objevují studentky z místních univerzit a vysokých i středních škol.

Jižní Korea nemá s Telegramem problém poprvé. V roce 2020 tamní úřady nechaly zadržet osobu zodpovědnou za online síť sloužící k vydírání a nátlaku na ženy a děti ve snaze přimět je sdílet explicitní fotografie. Platformu ale mají v hledáčku i úřady v dalších zemích.

Obavy z nezákonného obsahu řeší také v Brazílii a Německu. Vyšetřování Telegramu však není snadné. Platforma totiž odmítá úřadům poskytovat důležité údaje, jako jsou informace o účtech, a to i během takto rozsáhlého vyšetřování trestné činnosti.

Jihokorejské úřady kontaktovaly francouzské instituce pro zefektivnění řešení otázek kolem Telegramu a usnadnění komunikace s firmou, píše The Economic Times. Vláda také zpřísní zákony ve snaze potírat škodlivý obsah, jenž má potenciál poškodit jednotlivce.

Trestné činnosti na Telegramu se daří hlavně kvůli jeho zaměření na vysokou úroveň soukromí. Aplikace vyžaduje při registraci jen telefonní číslo a konverzace jsou šifrované. Vysoký stupeň anonymity tak přitahuje podvodníky, extremisty i zločince.

Doporučujeme

Ceny ropy klesají. Pokrok v rozhovorech mezi USA a Íránem ulidňuje trhy

Ceny ropy si v posledních dnech drží volatilní povahu. Po oznámení Íránu o opětovném uzavření Hormuzského průlivu mírně vzrostly. Mediátoři Katar a Pákistán však následně oznámili pokrok po prvním dni jednání mezi americkými a íránskými představiteli ve Švýcarsku, což poslalo ceny černého zlata níže. Obě strany se dohodly na plánu, jehož cílem je dosáhnout konečné dohody do 60 dní. Rozhovory budou pokračovat po zbytek týdne, přičemž jedním z hlavních témat budou boje mezi Izraelem a Hizballáhem.

Na Moskvu útočily desítky ukrajinských dronů, metropole dočasně zavřela letiště

Protivzdušná obrana od začátku dnešního dnes zneškodnila 80 ukrajinských dronů mířících na Moskvu, ohlásil její starosta Sergej Sobjanin. Informace o případných škodách nejsou k dispozici. Nad ránem byla na půldruhé hodiny zavřená čtyři letiště v ruském hlavním městě.

Britský premiér Keir Starmer rezignoval. V čele britské vlády zůstane do výběru nástupce

Britský premiér Keir Starmer dnes oznámil, že odstupuje z funkce lídra vládní Labouristické strany. V čele kabinetu zůstane, dokud strana v příštích týdnech nevybere jeho nástupce. Starmer to řekl novinářům před premiérským úřadem v londýnské Downing Street.

První jednání mezi Íránem a USA ve Švýcarsku skončilo, Teherán hovoří o pokroku

Írán a Spojené státy se dohodly na cestovní mapě směřující k dosažení konečné dohody do 60 dní. Uvedly to dnes brzy ráno Katar a Pákistán, které zprostředkovávají jednání o trvalém ukončení války s Íránem. Technické diskuse se povedou do konce týdne, uvádí v prohlášení ke konci víkendového prvního kola jednání ve Švýcarsku na základě memoranda o porozumění podepsaného minulý týden. Íránský ministr zahraničí Abbás Arakčí dnes podle agentur pochválil Pákistán a Katar za jejich zprostředkování rozhovorů ve Švýcarsku a uvedl, že "dosáhli významného pokroku".

Rusové pronikají do klíčového města. Zvyšují úsilí o dobytí Donbasu

Ruský postup na Ukrajině se v posledních měsících zastavil. Obránci podle svých slov letos dobyli více území, než kolik ztratili. Podařilo se jim dokonce narušit zásobovací trasy na Krym. Ukrajinské síly mezitím provádějí mohutné dronové údery hluboko uvnitř Ruska. V plamenech se ocitla i Moskva. Zatímco to vypadá, že situace hraje do karet Kyjevu, nepřítel infiltroval strategicky důležité město Kosťantynivka.

Manželka španělského premiéra Sáncheze nesmí opustit zemi, čelí obvinění z korupce

Manželka španělského premiéra Pedra Sáncheze, Begoña Gómez, bude čelit soudnímu procesu kvůli obviněním z korupce. Rozhodl o tom soudce Juan Carlos Peinado, který jí zároveň zakázal opustit území Španělska.

USA si podle Vance přejí obrátit ve vztazích s Íránem nový list

Americký prezident Donald Trump chce ve vztazích s Íránem nový začátek. Přeje si, abychom obrátili list a změnili vztahy s íránským lidem, řekl dnes po prvním kole mírových jednání ve Švýcarsku americký viceprezident J.D. Vance, podle něhož v posledních hodinách rozhovory dost pokročily. Rozhovory o ukončení americko-izraelské války proti Íránu označil za historické. Informují o tom světové tiskové agentury.

Francie kvůli vedrům omezuje alkohol a zavírá školy

Francie kvůli vlně veder zpřísnila opatření v částech země s nejvyšším stupněm výstrahy. Úřady omezily pití alkoholu na veřejnosti, ruší některé venkovní akce a připravují záchranné složky i armádu na riziko požárů.

Správa Ruskem okupovaného Krymu zakázala prodej paliv na čerpacích stanicích

Správa na Ruskem okupovaném ukrajinském autonomním poloostrově Krym zakázala na všech čerpacích stanicích prodej pohonných hmot, které nyní zůstávají vyhrazeny jen pro vládní orgány. Na síti Telegram to dnes dopoledne oznámil Ruskem dosazený šéf Krymu Sergej Aksjonov.

Brichta na titul v KSW nedosáhl, šampion ho ukončil ve třetím kole

Leo Brichta ani při druhém pokusu nezískal titul organizace KSW. Na turnaji KSW 119 v polském Radomi nestačil na šampiona pérové váhy Patryka Kaczmarczyka, který si v závěru třetího kola došel pro výhru na škrcení. Český bojovník po zápase přiznal, že náročné shazování váhy výrazně ovlivnilo jeho přípravu i výkon.

Sucho v Arizoně způsobilo masivní úhyn ryb

Jedna z největších vodních nádrží v Arizoně se dostala na historické minimum. Mimořádně slabá sněhová sezona v povodí řeky Gila způsobila prudký pokles přítoku vody do přehrady San Carlos Reservoir, která je nyní zaplněna z méně než jednoho procenta. Následkem jsou rozsáhlé úhyny ryb i uzavření rekreační oblasti.

Ukrajinský útok na Krym zabil čtyři lidi, tvrdí ruská okupační správa

Při ukrajinském útoku na Kerčský poloostrov na Krymu zahynuli čtyři lidé a dalších 28 jich utrpělo zranění. Na síti Telegram o tom dnes informoval Ruskem dosazený šéf okupovaného Krymu Sergej Aksjonov. Agentura TASS mezitím informovala o tom, že ukrajinské síly rovněž zasáhly trajekt v Kerčském průlivu. Po tomto dronovém útoku jeden člověk zahynul a další utrpěl zranění. Úžina odděluje Krym od ruského Krasnodarského kraje. Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj, jehož se od února 2022 brání ruské invazi, na síti X oznámil, že Ukrajina v reakci na ruské útoky na Ukrajince zasáhla na Krymu a v Krasnodarském kraji ropná, logistická a vojenská zařízení.

J. D. Vance přiletěl do Švýcarska na jednání o dohodě mezi USA a Íránem

Americký viceprezident J. D. Vance dnes ráno SELČ přiletěl do Švýcarska, aby pomohl formálně zahájit jednání o omezení íránského jaderného programu a o naplnění memoranda o ukončení války Spojených států proti Íránu. Informuje o tom agentura AP.

Gordon Ramsay bude poprvé dědečkem

Rodina Gordona Ramsayho se rozroste o dalšího člena. Jeho dcera Holly Ramsay oznámila, že s manželem Adamem Peatym čeká první společné dítě.

Izrael uvádí, že zabil dva členy Hamásu odpovědné za převod peněz do Gazy

Izraelská armáda uvádí, že zabila dva členy vojenského křídla teroristických organizací Hamás a Palestinský islámský džihád. Husajn Kadra a Muhammad Farra byli podle ní odpovědní za převod více než půl miliardy šekelů (3,6 bilionu Kč) do Gazy. Informuje o tom agentura Reuters a web deníku The Times of Israel.
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama