5.3 C
Czech
Sobota 6. prosince 2025
MagazínHvězdy Avengers se spojily na podporu Kamaly Harris v prezidentské kampani

Hvězdy Avengers se spojily na podporu Kamaly Harris v prezidentské kampani

Před nadcházejícími prezidentskými volbami v USA se několik herců z filmové série Avengers rozhodlo veřejně podpořit kandidátku Kamalu Harris. Vzniklo tak krátké video, kde známé tváře jako Robert Downey Jr., Scarlett Johansson, Chris Evans nebo Mark Ruffalo vybízejí diváky, aby přišli k volbám. Na rozdíl od svých filmových postav tentokrát nespojují síly proti komiksovým padouchům, ale za politickou změnu v zemi.

Herec Mark Ruffalo, který se dlouhodobě angažuje v politických a sociálních tématech, sdílel video na své sociální síti X a vyzval k aktivní účasti ve volbách. „Nezůstaňte stranou. Jde o hodně – práva žen, změnu klimatu, LGBTQIA+ práva, veřejné školství, úlevu od studentských dluhů a dostupnou zdravotní péči,“ napsal Ruffalo. Video, které trvá přibližně 90 sekund, zachycuje momenty, kdy se herci snaží přijít na vhodný volební slogan na podporu Harris. Ruffalo se na závěr přidává s heslem „Assemble for Democracy“ a znovu apeluje na všechny fanoušky, aby volili, uvádí Variety.

Ve videu se objevují i další známí herci z Avengers, včetně Scarlett Johansson, která projekt iniciovala a oslovila své kolegy prostřednictvím jejich společného chatu. „Máme zde spoustu vlivných lidí, a tak by bylo skvělé spojit se a vytvořit něco virálního pro Kamalu,“ prohlásila Johansson podle deníku Guardian. Video mělo nejen politický cíl, ale také zachytilo dynamiku mezi herci podobnou té, kterou diváci znají z filmového plátna. Robert Downey Jr. a Ruffalo, například, podle Johansson „soutěžili jako dvě staré dámy“.

Podpora ze strany hollywoodských celebrit pro Harris není novinkou. V posledních týdnech se na její podporu veřejně postavili umělci jako Beyoncé, Madonna, Taylor Swift nebo bývalý guvernér Kalifornie Arnold Schwarzenegger. Beyoncé dokonce vystoupila na mítinku Harris v Houstonu, kde prohlásila, že „Amerika potřebuje novou píseň – píseň jednoty a důstojnosti“. Tento apel na voliče byl zaměřen především na mladší generaci a menšiny, které jsou pro demokraty klíčové.

Ve videu, které vytvořili „Avengers“, se herci snažili napodobit své superhrdinské charaktery. Don Cheadle s nadsázkou připomíná slavný výkřik „Assemble!“ a Danai Gurira, představitelka Black Panthera, navrhla slogan „Kamala Forever“ jako odkaz na frázi „Wakanda Forever“. I když je nepravděpodobné, že by Harris některé z těchto frází oficiálně použila, video má za cíl mobilizovat fanoušky a přimět je k účasti ve volbách.

Reklama

Doporučujeme

Litva plánuje vyhlášení nouzové situace kvůli balonům z Běloruska,

Litva plánuje vyhlášení nouzové situace kvůli pašeráckým balonům, které do této pobaltské země pronikají z Běloruska. Vyplývá to z informací agentury AFP a veřejnoprávní stanice LRT, která se odvolává na návrh ministerstva vnitra. Vláda má podle ní rozhodnout příští týden. AFP s odkazem na premiérku Ingu Ruginienéovou píše, že Litva nouzovou situaci vyhlásí.

Nad francouzskou základnou s jadernými ponorkami se objevily drony

Několik dronů přeletělo nad francouzskou ponorkovou základnou na poloostrově Île Longue na západě země. Informovala o tom dnes agentura AFP s odkazem na vyjádření četnictva. Prokuratura později odpoledne oznámila, že případ vyšetřuje. Na základně nedaleko bretaňského Brestu jsou umístěny francouzské jaderné ponorky s balistickými střelami (SNLE).

Po krátkém boji s těžkou nemocí zemřel oblíbený moderátor Patrik Hezucký (†55)

Český éter i televizní svět zasáhla smutná zpráva. Ve věku 55 let zemřel moderátor a herec Patrik Hezucký, dlouholetý hlas Ranní show na Evropě 2. Stanice uvedla, že v posledních měsících řešil vážné zdravotní potíže a poslední týdny strávil v nemocnici.

Papež rozpustil kontroverzní komisi pro získávání finančních prostředků

Papež Lev XIV. rozpustil kontroverzní komisi pro získávání finančních prostředků, která vznikla ke konci pontifikátu tehdy už nemocného papeže Františka. Uvedla to dnes agentura AP, podle níž jde o dosud nejvýraznější krok k nápravě problematických rozhodnutí učiněných za papeže Františka.

Čínský konkurent Nvidie překvapil investory skokovým růstem

Čínská firma Moore Threads, kterou založil bývalý manažer Nvidie v Pekingu, zažila na šanghajském trhu Star Market raketový vstup na burzu. Akcie během prvního dne vystoupaly na několikanásobek upisovací ceny, což ukazuje, jak silně investoři sázejí na snahu Číny osamostatnit se v oblasti čipů pro umělou inteligenci.

Němečtí poslanci schválili sporný důchodový balík

Německý Spolkový sněm dnes navzdory dřívějšímu odporu části koaličních poslanců schválil vládní důchodový balík. Spor o něj vyvolal v posledních týdnech krizi ve vládě kancléře Friedricha Merze. Proti se totiž postavila část mladých poslanců vládní konzervativní unie CDU/CSU. Podle nich představují některá z opatření příliš velkou zátěž pro státní rozpočet a mladou generaci. Návrh nakonec prošel pohodlnou většinou hlasů, hlasovalo proti němu jen sedm vládních poslanců.

Němečtí poslanci schválili novou podobu vojenské služby, má i prvek povinnosti

Němečtí poslanci dnes schválili novou podobu vojenské služby. Zákon zavádí plošné odvody a stanovuje také cíle počtů nových rekrutů. Pokud se jich nepodaří v daném roce dosáhnout, budou moci poslanci Spolkového sněmu odhlasovat takzvanou povinnou vojenskou službu z potřeby. Na řadě míst Německa dnes proti zákonu protestovali žáci a studenti německých škol.

Ruský dronový útok zabil na Ukrajině dvanáctiletého chlapce

Dvanáctiletý chlapec přišel o život a další tři lidé utrpěli zranění při náletu ruských dronů na Dněpropetrovskou oblast na jihovýchodě Ukrajiny, oznámil dnes šéf správy této ukrajinské oblasti Vladyslav Hajvanenko. Ukrajinské drony v noci opět útočily daleko na ruském území, informovala média a místní úřady. Rusko tvrdí, že dobylo další vesnici na východě Ukrajiny, a sice Bezimjane v Doněcké oblasti.

Indická centrální banka snížila sazby. Ekonomice se daří, budoucnost je ale nejistá

Rezervní banka Indie (RBI) v pátek snížila svou klíčovou úrokovou sazbu o 25 bazických bodů na 5,25 procenta, což odpovídá odhadům analytiků oslovených agenturou Reuters. Inflace klesla a tlak na ceny se snížil ve všech sektorech, uvedl guvernér Sanjay Malhotra.

Drsný pád Ažnoha zastavil závod v Beaver Creek

Sjezd v americkém Beaver Creek skončil dramatem. Slovinec Rok Ažnoh po neovladatelném pádu ztratil helmu a zůstal ležet bez hnutí. Záchranáři ho odvezli do nemocnice, odkud později přišly povzbudivé zprávy. Experti i trenéři ale popisují okamžiky, při kterých tuhla krev v žilách.

Putin v Indii jedná o obchodu a sankcích

Ruský prezident Vladimir Putin přijel do Indie na jednodenní summit, který má posílit vztahy obou zemí. Moskva chce udržet obchod s jedním ze svých nejdůležitějších partnerů, zatímco Dillí hledá cestu, jak zmírnit tlak amerických sankcí spojených s nákupem ruské ropy. Setkání provází velká pozornost i napětí vyvolané válkou na Ukrajině.

Půjde to po dobrém, nebo po zlém. Putin dal Ukrajině ultimátum ohledně Donbasu

Pokud se ukrajinské jednotky nestáhnou, obsadíme Donbas silou. Ve čtvrtečním rozhovoru to řekl ruský diktátor Vladimir Putin. Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj však odmítá agresora odměnit územím. Zároveň roste napětí mezi Ukrajinou a USA, přičemž Německo varovalo Kyjev před americkou zradou.

Washington čeká na verdikt. Národní garda zatím zůstává v ulicích

Americký odvolací soud dočasně zastavil rozhodnutí, které mělo nařídit odchod tisíců členů Národní gardy z ulic Washingtonu. Soud chce více času, aby posoudil, zda Trumpova administrativa může vojenské jednotky ve městě dál držet.

Cary-Hiroyuki Tagawa, ikonický Shang Tsung z Mortal Kombat, zemřel ve věku 75 let

Cary-Hiroyuki Tagawa se zapsal do popkultury jako ikonický čaroděj Shang Tsung i jako tvář řady významných filmů a seriálů. Jeho životní cesta se uzavřela ve věku 75 let, ale stopa, kterou zanechal, zůstává výrazná.

Merz bude jednat s belgickým premiérem, zřejmě o zmrazených ruských aktivech

Německý kancléř Friedrich Merz se v pátek setká s předsedkyní Evropské komise Ursulou von der Leyen a belgickým premiérem Bartem De Wever. Oznámil to dnes mluvčí vlády. Podle německých médií bude tématem jednání zřejmě otázka ruských aktiv zmrazených v Evropské unii, které chce komise využít na pomoc Ukrajině. Německo návrh podporuje, Belgie se staví proti.
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama