Oblíbená reality show Extrémní proměny, v níž lidé radikálně mění svůj život a snaží se zbavit nadbytečných kil, čelí nečekanému skandálu. Jeden z bývalých účastníků tvrdí, že za rychlými výsledky může být užívání léků na hubnutí. TV Nova nyní otevřeně reagovala.
Pořad, který se na českých obrazovkách objevil teprve nedávno, nabízí účastníkům příležitost začít nový život s podporou profesionálních trenérů. Ti pravidelně dohlíží na cvičební program a striktní dietu. Podle části diváků jsou ale úspěchy soutěžících podezřele rychlé, což vede k pochybnostem, zda lze zdravě zhubnout desítky kilogramů během několika měsíců.
TV Nova se brání: Léky na hubnutí odmítáme
Televize Nova se okamžitě ohradila vůči nařčením. „K váhovému úbytku účastníků Extrémních proměn dochází pouze kombinací kalorického deficitu a individuálně sestaveného fyzického tréninku. Užívat během proměny medikamenty na podporu hubnutí je zcela proti principům formátu pořadu a nemáme žádné informace o tom, že by se tak dělo,“ uvedl PR konzultant pořadu pro ŽivotvČesku.cz.
Nova zároveň zdůrazňuje, že cílem show je propagovat zdravý životní styl a motivovat k pozitivní změně. Přesto se někteří diváci stále ptají, jestli jsou tak výrazné výsledky dosažitelné bez jakékoli další pomoci.
Jojo efekt je reálná hrozba, říká odbornice
K tématu se vyjádřila také známá lékařka a expertka na výživu Kateřina Cajthamlová. „Je velmi málo pravděpodobné, aby někdo trvale shodil desítky kilogramů jen díky kalorickému deficitu za tak krátkou dobu. Efekt na hmotnost bývá většinou pouze krátkodobý. Dochází totiž ke snížení hladiny adiponektinu, hormonu vylučovaného tukovou tkání, což následně vede k jojo efektu,“ upozornila odbornice.
Cajthamlová zároveň varovala, že drastické hubnutí zatěžuje játra, ledviny a imunitní systém. „Obnova těchto orgánů po extrémních dietách trvá mnohem déle než samotný proces hubnutí,“ dodala.
TV Nova zatím na svém postoji nic nemění a nadále zdůrazňuje dodržování jasně daných pravidel. Diskuze mezi diváky ale zdaleka nekončí a bude zajímavé sledovat, zda toto vyjádření přesvědčí i ty největší skeptiky.