Reklama
8.1 C
Czech
Pátek 6. března 2026
ZajímavostiHrůzné násilí, které islamisté páchají v Mozambiku! Neušetří ani malé děti, uřezávají...

Hrůzné násilí, které islamisté páchají v Mozambiku! Neušetří ani malé děti, uřezávají jim hlavy

Americká humanitární nezisková organizace Save The Children upozorňuje na hrůzné násilí, které islamisté páchají v Mozambiku. Teroristé neušetří ani malé děti, kterým uřezávají hlavy, píše BBC.

Militantní skupiny, které se hlásí k Islámskému státu, už čtyři roky okupují provincii Cabo Delgado na severu Mozambiku. Zde se nachází bohatá ložiska zemního plynu, což je hlavní důvod islámské okupace. Teroristé tu zabili už přibližně 2500 lidí a zhruba 700 tisíc lidí muselo uprchnout.

https://twitter.com/ChildTheology/status/1371723497131679746?ref_src=twsrc%5Etfw%7Ctwcamp%5Etweetembed%7Ctwterm%5E1371723497131679746%7Ctwgr%5E%7Ctwcon%5Es1_&ref_url=https%3A%2F%2Fwww.wn24.cz%2Fislamiste-v-mozambiku-rezou-hlavy-detem%2F

Organizace Save The Children citovala jednu z matek, která musela bezmocně přihlížet tomu, jak islamisté uřízli hlavu jejímu dvanáctiletému synovi. Ten nestačil před radikály utéct a schovat se za zbytkem rodiny.

Zaútočili na naši vesnici a začali vypalovat domy,“ řekla matka, kterou organizace uvádí pod jménem Elsa. „Když to začalo, byla jsem doma se čtyřmi dětmi. Snažili jsme se utéct do lesa, ale mého nejstaršího syna chytli a uřízli mu hlavu. Nic jsme nemohli dělat, protože by nás zabili také.“

Jiná matka jménem Amelia také vypověděla, že jejího jedenáctiletého syna militanti zavraždili. „Já a moje další tři děti jsme museli uprchnout do jiné vesnice do domu mého otce, ale za pár dní i tam začali útočit,“ řekla.

Chance Briggs, ředitelka Save The Children pro Mozambik, řekla, že některé příběhy patří k tomu nejhoršímu, co kdy slyšela. „Naši členové plakali, když naslouchali matkám v utečeneckých táborech,“ řekla. „Tohle násilí musí přestat, a členové rozdělených rodin potřebují podporu, aby se z těchto traumat zotavili,“ řekla.

Pomůže americká armáda

Jeden z militantních vůdců loni zveřejnil video, ve kterém řekl, že islamisté provincii okupují z nesouhlasu se současnou vládou. „Ta ponižuje chudé lidi a dává zisk jen bossům. Země potřebuje islámskou vládu, ne vládu nevěřících,“ sdělil ve videu.

Zvěsti o tom, že islamisté popravují v Cabo Delgado lidi, se šířily už dříve. Loni v listopadu uřezali hlavy více než padesáti lidem na fotbalovém hřišti ve vesnici Muatide, některým po smrti rozřezali těla. Při jiných útocích džihádisté stříleli lidi do hlavy. Vláda Mozambiku volá už delší dobu po mezinárodní pomoci, aby okupaci islamisty ukončila.

Ambasáda USA v Mozambiku v pondělí oznámila, že americká armáda bude dva měsíce trénovat mozambické vojáky. Poskytne jim také zdravotnický materiál. „Ochrana civilního obyvatelstva a lidských práv je pro americkou spolupráci důležitá a klíčová k efektivnímu boji s Islámským státem v Mozambiku,“ uvedla ambasáda. Mozambik patří mezi osm nejchudších zemí světa.

Reklama

Doporučujeme

Írán by měl mít dobrého vůdce, řekl Trump s tím, že USA mají několik kandidátů

Írán by měl mít dobrého vůdce, prohlásil v noci na dnešek americký prezident Donald Trump. USA mají v hledáčku několik lidí, kteří by mohli odvádět dobrou práci, dodal v exkluzivním rozhovoru pro NBC News. Jeho komentář následoval den poté, co Trump zpravodajskému serveru Axios řekl, že musí být osobně zapojen do výběru dalšího íránského lídra, přičemž odkázal na příklad Venezuely.

Írán si americkou základnu, kde zemřelo šest vojáků, zřejmě vytipoval

Íránské zpravodajské služby zřejmě sledovaly pohyb amerických vojáků mezi základnami a tipovaly cíle pro milice přidružené k islámské republice. Podařilo se identifikovat zbývající dva vojáky zabité na základně v kuvajtském přístavním městě Šuajpa.

Moderátorka NBC Savannah Guthrie plánuje návrat do vysílání. Pátrání po její matce pokračuje

Americká televizní moderátorka Savannah Guthrie se po týdnech nejistoty chystá vrátit do vysílání pořadu Today. Zatím však zůstává především po boku rodiny a soustředí se na pátrání po své matce, která zmizela začátkem února.

USA a Izrael dále útočí na íránské cíle, Teherán vyslal rakety na Tel Aviv

Spojené státy a Izrael dnes pokračují sedmým dnem v útocích proti Íránu. Oblastní velitelství americké armády (CENTCOM) oznámilo zásah íránské lodě sloužící pro starty dronů. Izraelské vojsko (IDF) zase uvedlo, že zahájilo další širokou vlnu útoků na infrastrukturu režimu v Teheránu. Írán krátce nato uvedl, že vyslal rakety na Tel Aviv. Izrael znovu zaútočil i na jih Libanonu.

Americký krypto zákon narazil na další překážku

Snaha prosadit v USA klíčový krypto zákon znovu narazila. Jednání se zadrhla na sporu mezi bankami, kryptofirmami a Bílým domem a roste nejistota, zda se návrh podaří schválit ještě letos. Pro kryptosektor by to byla citelná komplikace, protože firmy dál fungují v nejasném regulatorním prostředí.

USA požádaly Ukrajinu o pomoc proti íránským dronům

Spojené státy požádaly Ukrajinu o pomoc při obraně svých spojenců na Blízkém východě před íránskými drony. Ukrajinský prezident Volodymyr Zelensky uvedl, že Kyjev může nabídnout odborníky i technologie získané během války s Ruskem. Pomoc však podmínil tím, že neoslabí obranu Ukrajiny.

Británie vyšle do Kataru letouny Typhoon, NATO posílilo ochranu před raketami

Británie se chystá vyslat do Kataru čtyři bojové letouny Typhoon k posílení obranných operací v Kataru i celém regionu, oznámil dnes britský premiér Keir Starmer. Na tiskové konferenci také řekl, že speciální vztah Londýna a Washingtonu funguje normálně. Severoatlantická aliance oznámila, že posílila ochranu před balistickými raketami po středečním incidentu, kdy byla u Turecka zničena jedna taková raketa vypálená z Íránu.

Hyský po dalším krachu neskrýval zklamání

Fotbalisté Plzně prožívají mimořádně nepříjemný týden. Po ligové porážce 0:3 ve Zlíně schytali stejný výsledek i ve čtvrtfinále domácího poháru v Karviné a ze soutěže vypadli. Pro tým, který se na pohárový úspěch výrazně upínal, jde o tvrdou ránu.

USA chystají nové podmínky pro vývoz čipů Nvidia a AMD

Spojené státy zvažují nové podmínky pro vývoz pokročilých čipů Nvidia a AMD do zahraničí. Země, jejichž firmy budou chtít nakupovat velké objemy čipů pro datová centra zaměřená na umělou inteligenci, by podle návrhu musely slíbit investice přímo v USA. Informoval o tom deník Financial Times.

USA a Venezuela po letech obnoví diplomatické vztahy

Spojené státy a Venezuela se po sedmi letech vracejí k diplomatickým vazbám. Jde o výrazný obrat ve vztazích dvou zemí, které proti sobě dlouhodobě stály. Dohoda přichází jen krátce po sesazení Nicoláse Madura a ukazuje, že Washington chce v zemi rychle získat větší vliv.

Americká ministryně vnitřní bezpečnosti Noem ve funkci skončí, oznámil Trump

Americká ministryně vnitřní bezpečnosti Kristi Noemová k 31. březnu ve funkci skončí, oznámil dnes na své sociální síti Truth Social prezident Donald Trump. Novým ministrem vnitřní bezpečnosti by se podle něj měl stát republikánský senátor z Oklahomy Markwayne Mullin.

Arakčí věří, že Írán dokáže odrazit možnou pozemní invazi. Jednání s USA odmítl

Íránský ministr zahraničí Abbás Arakčí dnes v rozhovoru s televizí NBC uvedl, že jeho země je připravena na možnou americkou pozemní invazi. Spojené státy společně s Izraelem začaly v sobotu ostřelovat cíle v Íránu, na což Teherán odpověděl raketovými útoky i na země, které se náletů přímo nezúčastnily, ale na jejichž území jsou americké základny použité k útokům. Arakčí odmítl jednání s USA a prohlásil, že Írán v konfliktu nepožádal o příměří.

Zelenskyj: Provoz ropovodu Družba by se mohl obnovit za měsíc a půl

Ropovod Družba by mohl být technicky připraven k obnovení provozu za měsíc a půl. Podle agentury Reuters to dnes uvedl ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. Dodávky ruské ropy tímto ropovodem do Maďarska a na Slovensko se zastavily koncem ledna, kdy potrubí podle Kyjeva vážně poškodil požár způsobený ruským útokem. Budapešť a Bratislava ale Zelenského viní, že obnovení provozu ropovodu úmyslně odkládá z politických důvodů. Kyjev argumentuje tím, že oprava ropovodu je časově náročná.

Trump uvedl, že chce být zapojen do výběru příštího íránského lídra

Americký prezident Donald Trump uvedl, že musí být osobně zapojen do výběru dalšího íránského lídra, přičemž odkázal na příklad Venezuely. Zároveň označil za nepřijatelnou volbu syna zabitého nejvyššího vůdce ajatolláha Alího Chameneího. Šéf Bílého domu to řekl v osmiminutovém telefonickém rozhovoru se zpravodajským serverem Axios. Chameneí byl zabit v sobotu na začátku izraelsko-amerických útoků na Írán.

Bývalý princ Andrew se vzdává další královské rezidence

Bývalý princ Andrew přichází o další královskou nemovitost. Po odchodu z Royal Lodge nyní končí i jeho dlouholetý nájem historické chaty East Lodge nedaleko Windsoru. Celá situace přichází v době, kdy se kolem někdejšího člena královské rodiny znovu rozvířily otázky ohledně jeho financí i minulosti.
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama