Více
  9.3 C
  Czech
  Pondělí, 3 října, 2022

  Hromadný pokus dostat se z Maroka do Melilly má 23 obětí a desítky zraněných

  DOPORUČUJEME

  NEJČTENĚJŠÍ

  Při pátečním hromadném pokusu dostat se z marockého území do španělské enklávy Melilla zemřelo 23 migrantů původem z Afriky. Aktualizovanou bilanci obětí večer s odvoláním na marocké zdroje přinesly zahraniční tiskové agentury. Španělský premiér Pedro Sánchez dnes podle médií ze zodpovědnosti za smrt běženců obvinil mafie pašeráků lidí. Překonat dvojitou bariéru a šestimetrový plot se v pátek pokusilo asi 2000 lidí, podle záběrů ze sociálních sítí šlo pouze o mladé muže, z nichž 133 se povedlo dostat na španělské území.

  Místní marocké úřady nejdříve informovaly o 18 mrtvých, později bilanci zvýšily o dalších pět obětí. Podle agentury AFP evidovaly také 18 migrantů a jednoho příslušníka bezpečnostních složek ve vážném stavu. Marocké nevládní organizace předtím vyčíslily počet obětí páteční tlačenice na 27, desítky dalších lidí údajně utrpěly zranění. Zraněny byly i téměř dvě stovky marockých a španělských policistů.

  Sánchez v reakci hájil konání marocké i španělské policie, která se snažila migrantům zabránit v hromadném ilegálním přechodu hranice. Událost označil za „násilný útok na územní celistvost země“. Už v pátek zastoupení španělské vlády v Melille označilo tento ilegální přechod hranice za „perfektně organizovaný a násilný“.

  U marocké hranice do Melilly se v pátek nad ránem shromáždilo asi 2000 mladých mužů z Afriky, zejména ze Súdánu. Mladíci ve skupinách vylézali na střechu kontrolního stanoviště, odkud přestřihávali drátěný plot kleštěmi, uvedla agentura Reuters. Marocká policie se jim snažila zabránit v přechodu hranice slzným plynem. Podle marockých úřadů byli někteří migranti vyzbrojeni noži, holemi či háky na přelézání plotu, někteří u sebe měli i kyselinu, kterou už při podobných útocích v minulosti migranti stříkali na pohraničníky.

  V obrovské tlačenici byli někteří ušlapáni, udusili se či zemřeli po pádu z výšky, někteří na místě, jiní podlehli zraněním v nemocnici, uvedly marocké úřady. Dnes na sociálních sítích kolují videa, jak na zemi leží velký počet lidí, mnozí z nich nehybně, z čehož někteří usuzují, že počet obětí tlačenice je vyšší. Záběry ze sociálních sítí zveřejněné v pátek zachycovaly také migranty, jimž se povedlo dostat se na území Španělska a kteří dávali najevo radost.

  V noci na dnešek byl podle španělských médií na hranici Melilly klid.

  Podobné hromadné pokusy migrantů dostat se do Melilly nejsou neobvyklé, většinou ale v minulosti končily jen zraněními. Naposledy v březnu se takto snažilo bariéru překonat najednou během dvou dnů na 3700 Afričanů, z nich zhruba 850 úspěšně.

  Sledujte nás na sítích

  VYBRALI JSME PRO VÁS