Více
  16.3 C
  Czech
  Pátek 9. června 2023

  Matka, která si odseděla 20 let za zabití svých čtyř dětí, byla omilostněna

  Žena, kdysi označovaná za „nejhorší sériovou vražedkyni v Austrálii“, byla omilostněna poté, co nové důkazy ukázaly, že své čtyři malé děti možná nezabila.

  Noční nálety hlásila ukrajinská metropole Kyjev i ruský Kursk

  V Kyjevě byly v noci opět slyšet výbuchy a palba protivzdušné obrany, která podle náčelníka vojenské správy sestřelila více než tři desítky vzdušných cílů, uvedl na svém webu list Ukrajinska pravda. Letecký poplach na Ukrajině byl podle BBC vyhlášen poté, co ruské bombardéry nad Kaspickým mořem vypustily střely s plochou dráhou letu mířící na ukrajinská města. Ruská protivzdušná obrana během noci sestřelila nad Kurskem několik ukrajinských dronů, uvedl dnes v sociální síti Roman Starovojt, gubernátor Kurské oblasti, která hraničí s Ukrajinou. "Prosím obyvatele Kursku zachovat klid, město spolehlivě chrání naši vojáci," napsal. Oběti a raněné tentokráte nehlásí ani jedna strana.

  Holešovická tržnice zve na další ze svých gastronomických akcí v nadcházející sezoně – tentokrát v hlavní roli ukrajinské speciality

  Praha 9. května 2023 (PROTEXT) – Holešovická tržnice zve na další ze svých gastronomických akcí, kdy tentokrát zavoní ukrajinské lahůdky. Areál na břehu Vltavy bude hostit druhý ročník úspěšného festivalu ukrajinské gastronomie Uka Ukrajinu, který proběhne ve čtvrtek 18. května od 11.00 do 22.00 hodin. Po Pastrami Pop Up se jedná o další z gastronomicky zaměřených eventů v této sezóně v Tržnici. Ve stejný den si pak mohou všichni, kdo zavítají, užít také festival 5#PROSTOR. Tato hudebně laděná akce v propojení se speciálním light designem probíhá od 16. do 20. května a právě 18. května zde vystoupí ukrajinská performerka Dmitrievna. Program tedy bude nabitý a zdaleka nejen o vůních Ukrajiny. Oproti loňskému roku, kdy se rozmanité dobroty objevily na prostřených stolech až odpoledne, si mohou návštěvníci pochutnat už na obědovém menu. Chybět nebudou například plněné těstovinové taštičky vareniki, oblíbené zelné závitky plněné směsí mletého masa a rýže s rajčatovou omáčkou golubky, polévky ani voňavé sladkosti.

  Jednodenní food festival odehrávající se na Tržním náměstí cílí jak na české publikum, tak Ukrajince, kterým chce dát možnost na chvíli se rozptýlit a odvést pozornost od událostí v jejich domovině. To se mimochodem vloni nadmíru podařilo, soudě podle čtyřtisícové návštěvy v rámci prvního ročníku festivalu.

  Spolek Archetyp, který jako spolupořadatel akce zaštiťuje gastronomickou část, organizuje vyhlášené farmářské trhy na Náplavce, Kubánském a Řezáčově náměstí v Praze. Do Tržnice tentokrát přiveze osm dodavatelů, kteří nabídnou nejznámější ukrajinská slaná a sladká jídla.

  „Hlavním záměrem festivalu je oslava sousedství. Ať už v tom smyslu, že jsou Ukrajinci největší v Česku žijící menšinou, tak ve smyslu dvou vzájemně si blízkých zemí, které události posledních dvou let spojily mnohem silněji, než tomu bylo v minulosti. Chceme dát prostor tomu nejlepšímu z ukrajinské gastronomie, co lze v Česku nalézt. A samozřejmě trochu odlehčit těžké časy – pokud se tady byť jen na moment každý z ukrajinských návštěvníků bude bezstarostně veselit, pak cíl je dokonale naplněn,“ doplňuje Michal Tošovský, programový ředitel Holešovické tržnice.

  To nejlepší z ukrajinské kuchyně

  Stánek Pelmení vareniky přichystá mimo jiné prirožki s masem, smaženým zelím, bramborovou kaší, beljašy s masem nebo párek v těstě, ukrajinská polévkárna The Boršč dostojí svému názvu a hladové zasytí vydatnou polévkou, bistro Luskunčik připraví čebureky, tvarožniky, bonbony, v nabídce Barvy bude uzvar i nalivka. Některé názvy můžou znít našinci tajuplně, takže nezbývá než přijít okusit na vlastní chuť. O sladkou tečku se postará Di na dobroty v podobě dortů, řezů a cupcaků.

  Potečou vyhlášená lahodná ukrajinská vína i prémiové destiláty od SpiritsUA. Českou stranu zastoupí zlatavý mok z kunratického pivovaru Muflon, ovšem uvařený podle receptury ukrajinského pivovaru Pravda.

  Pivo, které pomáhá

  Pravda je jenom jedna. Pravdu, jak známo, má každý tu svou. Zde je ovšem řeč o pivovaru Pravda z ukrajinského Lvova, který se proslavil svými politicky výraznými etiketami a výrobou Molotovových koktejlů. Méně se však ví, že pivovarnici z Pravdy nabídli své receptury a vizuály výměnou za zaslání peněz na účty na podporu okupované Ukrajiny. A záměr byl naplněn. Sládci po celém světě z více jak 800 pivovarů různých velikostí uvařili piva podle sdílené receptury. Prostřednictvím aktivity www.brewforukraine.beer tak bylo získáno přes 3 000 000 EUR na fondy různého určení (www.fest.lviv.ua/en/projects/fond). Zakoupením trik či jiných předmětů na této stránce lze ostatně tuto úctyhodnou sumu ještě navýšit.

  I na festivalu UKA Ukrajinu můžete pomáhat

  Návštěvníci si budou moci v rámci akce zakoupit šperky a doplňky symbolizující ukrajinské tradice od Ally Pecherskaye nebo přispět na pomoc osobám postiženým konfliktem prostřednictvím Organizace pro pomoc uprchlíkům. Ta je stejně jako v loňském roce zapojena do celé akce a na místě bude mimo jiné prezentovat svou činnost na pomoc lidem prchajícím z válečných zón.

  5#PROSTOR a Dmitrievna zajistí skvělý večírek

  Návštěvníci se ovšem můžou těšit i na hudební doprovod, protože ve stejný čas se v Tržnici koná hudební cyklus #5PROSTOR, který mezi 16. a 20. květnem nabídne za dobrovolné vstupné pět koncertů na pěti netradičních místech za doprovodu speciálního light designu. Česko-ukrajinská zpěvačka a producentka Dmitrievna balancující na hranici techna a popu, jejíž tvorba je silně ovlivněná berlínskou scénou, vystoupí právě 18. května od 21 hodin a festival UKA Ukrajinu symbolicky zakončí.

  Vstupné na nevšední kulinářskou akci je dobrovolné, vybrané peníze podpoří projekt přímo z ukrajinské komunity.

  Sledujte nás na sítích

  Klimatický jev El Niňo způsobující vysoké teploty oficiálně začal

  Meteorologický jev El Niňo, který bývá všeobecně spojován se zvyšováním teplot, oficiálně začal. Oznámil to dnes americký Národní úřad pro oceány a atmosféru (NOAA). El Niňo se vyznačuje zvýšenou teplotou povrchu Tichého oceánu v rovníkové oblasti, ale má dopady na celou planetu. V některých regionech "by mohl by vést k novým rekordním teplotám", uvedla podle agentury AFP klimatoložka NOAA Michelle L'Heureuxová.

  Izraelská armáda zničila byt Palestince, který útočil v Jeruzalémě

  Izraelská armáda v noci na dnešek v Ramalláhu na okupovaném Západním břehu Jordánu zničila byt Palestince, který podle policie loni v listopadu provedl bombový útok v Jeruzalémě. Informovala o tom agentura Reuters. Podle ní místní obyvatelé proti zátahu hlasitě protestovali, házeli na vojáky kameny a zápalné lahve, armáda odpověděla ostrou střelbou, slzným plynem a ohlušujícími granáty. Nejméně 35 lidí utrpělo zranění, uvedlo podle AFP palestinské ministerstvo zdravotnictví.

  EU nabízí Kanadě posily v boji proti rozsáhlým požárům, uvedla von der Leyenová

  Tři země Evropské unie nabídly, že vyšlou do Kanady dohromady skoro 300 hasičů, kteří by se zapojili do boje s desítkami lesních požárů zuřících ve druhé největší zemi světa. Na twitteru to dnes uvedla předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová, podle níž přijdou i další posily. Krotit požáry už nyní v Kanadě pomáhají týmy ze Spojených států či Austrálie.

  Voda zatopila 600 km čtverečních, ve městě Nová Kachovka zemřelo pět lidí

  Voda z protržené Kachovské přehrady zatopila asi 600 kilometrů čtverečních Chersonské oblasti, uvedl dnes její šéf Oleksandr Prokudin. Jde o plochu o něco větší, než je rozloha Prahy. Osmašedesát procent ze zatopené oblasti je podle Prokudina na Ruskem okupovaném levém břehu řeky Dněpr. Ve městě Nová Kachovka zemřelo po zničení přehrady pět lidí. Podle agentury RIA Novosti o tom informoval Ruskem dosazený starosta okupovaného města. Prokudin rovněž uvedl, že ruské síly dnes ostřelovaly postižené město Cherson a přilehlé pobřežní oblasti. Při náletech přišel o život jeden člověk, několik dalších jich utrpělo zranění. Oblast přitom dnes navštívil i ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj.

  DALŠÍ ČLÁNKY

  Společnost Huawei představila chytrá řešení pro železnice budoucnosti na akci Asia Pacific Rail 2023

  Bangkok (Thajsko) 8. června 2023 (PROTEXT/PRNewswire) - Společnost Huawei představila svá špičková chytrá řešení pro železnice budoucnosti na veletrhu Asia Pacific Rail 2023, který...

  Huawei Cloud: využití technologie Cloud Native pro rozvoj globálních inteligentních finančních služeb

  Šanghaj (Čína) 8. června 2023 (PROTEXT/PRNewswire) - Společnost Huawei Cloud uspořádala na konferenci Huawei Intelligent Finance Summit 2023 kolektivní schůzku s názvem "Leading Cloud...

  Tisíce fanoušků West Hamu United zaplavily Prahu

  Fanoušci West Hamu United přiletěli do Prahy na finále Evropské konferenční ligy, ve kterém se anglický tým utkal s fotbalisty Fiorentiny. Lidé v dresech a...

  SodaStream uvádí na trh nové portfolio a představuje aukční výrobník ART

  Praha 8. června 2023 (PROTEXT) - Výtěžek z aukce SodaStream poskytne centru TEREZA na podporu proklimatické Kampaně obyčejného hrdinství Rok 2023 je pro SodaStream v...

  NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

  Klimatický jev El Niňo způsobující vysoké teploty oficiálně začal

  Meteorologický jev El Niňo, který bývá všeobecně spojován se zvyšováním teplot, oficiálně začal. Oznámil to dnes americký Národní úřad pro oceány a atmosféru (NOAA). El Niňo se vyznačuje zvýšenou teplotou povrchu Tichého oceánu v rovníkové oblasti, ale má dopady na celou planetu. V některých regionech "by mohl by vést k novým rekordním teplotám", uvedla podle agentury AFP klimatoložka NOAA Michelle L'Heureuxová.

  Izraelská armáda zničila byt Palestince, který útočil v Jeruzalémě

  Izraelská armáda v noci na dnešek v Ramalláhu na okupovaném Západním břehu Jordánu zničila byt Palestince, který podle policie loni v listopadu provedl bombový útok v Jeruzalémě. Informovala o tom agentura Reuters. Podle ní místní obyvatelé proti zátahu hlasitě protestovali, házeli na vojáky kameny a zápalné lahve, armáda odpověděla ostrou střelbou, slzným plynem a ohlušujícími granáty. Nejméně 35 lidí utrpělo zranění, uvedlo podle AFP palestinské ministerstvo zdravotnictví.

  EU nabízí Kanadě posily v boji proti rozsáhlým požárům, uvedla von der Leyenová

  Tři země Evropské unie nabídly, že vyšlou do Kanady dohromady skoro 300 hasičů, kteří by se zapojili do boje s desítkami lesních požárů zuřících ve druhé největší zemi světa. Na twitteru to dnes uvedla předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová, podle níž přijdou i další posily. Krotit požáry už nyní v Kanadě pomáhají týmy ze Spojených států či Austrálie.

  Voda zatopila 600 km čtverečních, ve městě Nová Kachovka zemřelo pět lidí

  Voda z protržené Kachovské přehrady zatopila asi 600 kilometrů čtverečních Chersonské oblasti, uvedl dnes její šéf Oleksandr Prokudin. Jde o plochu o něco větší, než je rozloha Prahy. Osmašedesát procent ze zatopené oblasti je podle Prokudina na Ruskem okupovaném levém břehu řeky Dněpr. Ve městě Nová Kachovka zemřelo po zničení přehrady pět lidí. Podle agentury RIA Novosti o tom informoval Ruskem dosazený starosta okupovaného města. Prokudin rovněž uvedl, že ruské síly dnes ostřelovaly postižené město Cherson a přilehlé pobřežní oblasti. Při náletech přišel o život jeden člověk, několik dalších jich utrpělo zranění. Oblast přitom dnes navštívil i ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj.

  Princ Harry má za sebou křížový výslech. Podle komentátorů ho ustál se ctí

  Britský princ Harry se ve středu vrátil na lavici svědků k dalšímu vyčerpávajícímu střetu s vydavatelstvím Mirror Group Newspapers (MGN), které žaluje spolu s více než stovkou osob. Vévoda ze Sussexu působil uvolněnějším dojmem než předchozí den.

  Obyvatele ruského Šebekina, které měsíce čelí ostřelování, trápí nezájem Moskvy

  V ruském Šebekinu blízko hranic s Ukrajinou se kvůli intenzivnímu ostřelování v posledních týdnech vystupňovaly napětí a chaos, popsali novinářům obyvatelé města. Mnozí místní ze Šebekina v posledních dnech narychlo uprchli. Trápí je přitom nezájem Moskvy. Svědectví shromážděná nezávislými novináři ze sdružení Bereg přinesl portál Meduza. Ruské úřady viní z ostřelování ruských příhraničních oblastí ukrajinské síly. Kyjev zodpovědnost za tyto útoky odmítá.

  Papež František se po operaci cítí dobře, uvedl Vatikán

  Papež František se po první noci strávené v římské nemocnici, kde se podrobil operaci břišní dutiny, cítí dobře a vtipkuje. Podle lékařů by se hlava katolické církve mohla zotavit v řádu dnů, uvedl server Vatican News.