Reklama
17.4 C
Czech
Středa 11. března 2026
ZajímavostiHlučný hudební festival může za úhyn čtyř gazel ve španělském přírodním parku

Hlučný hudební festival může za úhyn čtyř gazel ve španělském přírodním parku

V přírodním parku ve španělském městě Almería uhynuly po nedalekém hudebním festivalu čtyři gazely. Zabil je nejspíše stres kvůli hlasité hudbě. Informuje o tom BBC, SUR a další servery.

Čtyři ohrožené gazely, včetně nedávno narozeného mláděte, zabil stres kvůli příliš hlučnému festivalu. Veterinářka parku Sonia Domínguez řekla BBC, že zvířata byla během sobotního koncertu velmi rozrušená. Tři z nich se rozběhly proti zdi a zlámaly si vaz i nohy.

Veterinářka během sobotního koncertu rozrušená zvířata hlídala. Její tým již dříve požádal úřady, aby festival přesunuly na jiné místo. Almería Cultura, kulturní centrum města, však své rozhodnutí pokračovat v akci obhajovala a ve svém prohlášení na X uvedla, že koncerty „nepřekročily hlasitost 65 decibelů“.

Starostka Almerie María del Mar Vázquez obhajovala „slučitelnost“ saharského záchranného parku a představení, včetně festivalu flamenca plánovaného na polovinu července. „Byly to poloakustické koncerty s nízkým dopadem hluku“, uvedla podle serveru SUR. Zároveň oznámila, že provede „akustickou studii“, která má analyzovat dopad na téměř 400 ohrožených zvířat umístěných v rezervaci.

Můžeme měřit decibely, ale to není hlavní hledisko. Není to jen otázka počtu decibelů,“ uvedla veterinářka. Zvířata jsou podle ní na zvuk a vibrace citlivější než lidé.

Gazely chtěly utéct

Místní úřady nad úhynem vyjádřily lítost, ale uvedly, že centrum dospělo k velmi ukvapeným závěrům, když je třeba vzít v úvahu i další polehčující faktory.

Domínguez uvedla, že zvířata jsou v tomto ročním období obzvláště citlivá, protože je to jejich období rozmnožování. Dodala, že vzhledem k tomu, že gazely jsou ve svém přirozeném prostředí kořistí, jejich instinkt jim velí utéct, když je něco děsí. Při tom podle ní některá zvířata utrpěla traumatická zranění.

Doktorka oznámila, že uhynulo také jednodenní mládě. „Jeho matka byla velmi nervózní a nevěnovala se mu,“ vysvětlila.

Je frustrující, že rada města Almeria neprojevila smysl pro obezřetnost veřejné správy, pokud jde o ochranu našich exemplářů,“ uvedla ředitelka přírodního parku Teresa Abáigar. Podle veterinářky centrum požádalo městské úřady, aby budoucí akce přesunuly na jiné místo, aby zvířata nebyla rušena, ale zatím nedostalo odpověď.

Všechna zvířata v přírodním parku jsou ve svých původních biotopech v severní Africe ohrožena. Přírodní park v Almeríi hraje zásadní roli v ochraně biodiverzity na celém světě, uvedla doktorka Domínguez.

Podle Mezinárodního svazu ochrany přírody (IUCN) jsou zvířata ohrožená a zařazená na červený seznam. Ten byl založen v roce 1964, se vyvinul v nejobsáhlejší zdroj informací o celosvětovém stavu ochrany živočišných, houbových a rostlinných druhů.

Mezi zvířaty, která po koncertu uhynula, byla i jedna ovce baribalská. „Je opravdu velmi frustrující, že úřady toto riziko nevidí,“ uvedla veterinářka.

Reklama

Doporučujeme

Návrat k ruským palivům by byl strategickou chybou EU, uvedla šéfka EK

Vrátit se za současné krize na Blízkém východě k ruským fosilním palivům by byla strategická chyba, řekla v dnešním projevu před europoslanci ve Štrasburku předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyen. Dokud bude Evropská unie dovážet významnou část fosilních paliv z nestabilních regionů, je podle ní zranitelná a závislá.

EU se připravuje na katastrofální oteplování. Rozpočty s ním musí počítat, varuje nová zpráva

Klimatické změny a s nimi související přírodní katastrofy ohrožují lidské životy. Mají však jeden plíživý negativní efekt –⁠⁠⁠⁠⁠⁠ zatěžují ekonomiku. Nejsou jen dlouhodobým environmentálním rizikem, ale i bezprostřední ekonomickou hrozbou. Klimatické škody už nejsou výjimečnými událostmi, ale strukturální zátěží evropské ekonomiky, vyplývá z nové zprávy European Scientific Advisory Board on Climate Change.

Ukrajina a Rusko se vzájemně napadly drony, úřady hlásí oběti a raněné

Dva lidé přišli o život při ruském útoku na Charkov na východě Ukrajiny, jeden člověk utrpěl zranění při ukrajinském úderu na Soči na jihu Ruska, uvádějí úřady obou zemí. Ukrajinské drony podle zpráv na sociálních sítích zasáhly chemičku KujbyševAzot ve městě Togliatti, které leží asi 800 kilometrů na východ od Moskvy.

U letiště v Dubaji dopadly dva drony, čtyři lidé utrpěli zranění

Ve středu ráno v blízkosti mezinárodního letiště v Dubaji (DXB) dopadly dva drony. Incident si vyžádal čtyři zraněné. Útoky na infrastrukturu v Perském zálivu tak pokračují i dvanáctý den od zahájení izraelsko-amerického úderu na Írán, konflikt přitom narušuje leteckou dopravu v regionu i mimo něj.

Kvůli bombě z války se muselo v Drážďanech evakuovat nejméně 18.000 lidí

Nejméně 18.000 lidí dnes muselo opustit centrum Drážďan kvůli nálezu bomby z druhé světové války. Policisté nyní kontrolují evakuační zónu, aby zajistili, že se v ní nikdo nenachází. Teprve poté budou moci pyrotechnici začít s likvidací pumy o váze 250 kilogramů. Kvůli vadné roznětce to bude trvat déle, než je zvykem, informoval web Säschische Zeitung. Podle policie je dnešní akce dosud největší evakuací v saské metropoli kvůli nálezu válečné bomby.

Írán exportuje do Číny přes Hormuzský průliv miliony barelů ropy denně

Írán stále exportuje přes Hormuzský průliv obrovské objemy ropy do Číny, přestože v něm zuří válka a sám ho zablokoval. Množství ropy dopravované do komunistické země je sice menší než před vypuknutím konfliktu, Peking je však na případné výpadky v dodávkách dobře připraven.

Íránský nejvyšší vůdce utrpěl zranění, jeho život ale údajně není ohrožen

Nový íránský nejvyšší duchovní Modžtaba Chameneí je navzdory zraněním v pořádku a v bezpečí, uvedl dnes podle agentury AFP syn íránského prezidenta Júsef Pezeškján. Deník The New York Times (NYT) dnes s odkazem na íránské a izraelské zdroje napsal, že Modžtaba Chameneí v první den americko-izraelských úderů na Írán 28. února utrpěl zranění nohou.

Írán už začal v Hormuzském průlivu pokládat miny, naznačují američtí zpravodajci

Zničili jsme íránské lodě určené k pokládání min v Hormuzském průlivu, informoval na své sociální síti Truth Social americký prezident Donald Trump. Írán skutečně začal v této klíčové dopravní trase pro export ropy klást miny.

U amerického konzulátu v Torontu se střílelo, incident se obešel bez zranění

Kanadská policie vyšetřuje střelbu u amerického konzulátu v Torontu. Na místě byly nalezeny důkazy o výstřelu, přičemž nebyla hlášena žádná zranění. K incidentu došlo v úterý v brzkých ranních hodinách, policie zatím neidentifikovala žádného podezřelého.

Ruské dronové útoky na Charkov a Dnipro zranily přes 20 lidí

Rusko v noci na dnešek podniklo další sérii dronových útoků na Ukrajinu. V Charkově a Dnipru při nich utrpělo zranění více než 20 lidí, uvedly místní úřady. Naopak Moskva tradičně bez podrobností informuje o likvidaci útočících ukrajinských dronů.

Sestra Kim Čong-una kritizovala USA a Jižní Koreu za společné vojenské cvičení

Sestra severokorejského vůdce Kim Jo-čong v dnešním prohlášení kritizovala USA a Jižní Koreu za uspořádání společného vojenského cvičení a varovala, že jakékoli ohrožení bezpečnosti KLDR bude mít vážné následky. Informovaly o tom agentury AP a Reuters. Spojenci zahájili jedenáctidenní cvičení Freedom Shield (Štít svobody) v pondělí.

Írán je podle ministra zahraničí připraven pokračovat v raketových úderech

Írán je připraven pokračovat v raketových úderech, dokud to bude nutné. V rozhovoru s americkou veřejnoprávní stanicí PBS to prohlásil íránský ministr zahraničí Abbás Arakčí. Poznamenal rovněž, že po amerických a izraelských útocích na jeho zemi neočekává žádná další jednání o íránském jaderném programu.

Ukrajina téměř zcela vytlačila Rusy z Dněpropetrovské oblasti, tvrdí generál

Ukrajina během své nedávné protiofenzivy téměř zcela vytlačila ruská vojska z Dněpropetrovské oblasti. Zbývá osvobodit tři vesnice, uvedl v rozhovoru se serverem RBK-Ukrajina ukrajinský generál Oleksandr Komarenko. Tvrzení nelze ve válečných podmínkách bezprostředně ověřit z nezávislých zdrojů.

Trump poslal ceny ropy dolů, trhy však reagují předčasně

Ceny ropy klesají po několika vyjádřeních amerického prezidenta Donalda Trumpa o tom, že válka s Íránem se chýlí ke konci. Trhy nicméně začaly pracovat s koncem konfliktu ještě dříve, než k němu došlo, varoval expert. Americký dolar po Trumpových komentářích oslabil a akcie posílily.
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama