ZprávyHizballáh vypálil na Izrael přes sto střel, některé dopadly až k Haifě

Hizballáh vypálil na Izrael přes sto střel, některé dopadly až k Haifě

Libanonské hnutí Hizballáh dnes časně ráno vypálilo na sever Izraele přes sto střel, některé dopadly až k městu Haifa, informují místní média. Podle agentury Reuters Hizballáh ostřeloval dosud nejhlouběji v izraelském vnitrozemí od loňského října. Tři lidé utrpěli lehká a středně těžká zranění. Izraelská armáda střelbu opětuje a cílí na pozice Hizballáhu na jihu Libanonu. Nad ránem také zahájily nové útoky na Izrael proíránské milice z Iráku. Izraelské úřady na severu země zavřely školy a některé nemocnice přesunuly pacienty do podzemních bezpečných prostor.

Podle serveru The Times of Israel (ToI) nemocnice na severu Izraele dostaly pokyn od ministerstva zdravotnictví, aby provoz přesunuly do bezpečných prostor. Ministerstvo uvedlo, že ho k tomu vyzvala armáda. Pokyn se týká sedmi nemocnic, uvedl ToI. Některé nemocnice poslaly pacienty, u nichž to bylo možné, do domácího ošetřování. Nemocnice Rambam v Haifě uvedla, že přesouvá pacientky z porodnického oddělení do suterénu, který slouží jako kryt.

Zavřeny dnes zůstaly v řadě oblastí na severu Izraele také školy a omezena jsou z bezpečnostních důvodů i veřejná shromáždění. Poplašné sirény zněly na severu Izraele celou noc. Zasaženo bylo několik budov, včetně domu poblíž Haify. Zatím nejsou zprávy o obětech. Místní dostali pokyn schovat se do krytů a dalších bezpečných prostor.

Hizballáh uvedl, že cílil na vojenskou základnu Ramat David, která leží asi 20 kilometrů jihovýchodně od Haify. Podle dřívějších informací Hizballáh oznámil, že cílil na zařízení izraelské státní zbrojařské firmy Rafael. Krátce po šesté hodině místního času (5:00 SELČ), byla z jižního Libanonu odpálena asi stovka střel. Většinu zachytila protiraketová obrana, některé ale podle armády dopadly až poblíž Haify.

Koalice milicí v Iráku, kterou stejně jako Hizballáh a palestinské hnutí Hamás podporuje Írán, dnes oznámila, že její bojovníci zaútočili bezpilotními letouny na „důležitý cíl“ v Izraeli. Bližší podrobnosti nesdělila a slíbila, že bude v útocích pokračovat.

Hizballáh podle ToI sdělil, že střelba je odvetou za exploze pagerů a vysílaček z tohoto týdne v Bejrútu a na dalších místech v Libanonu, které zabily čtyři desítky lidí, včetně dvou dětí, a několik tisíc dalších osob zranily. Většina mrtvých i zraněných byli zřejmě členové Hizballáhu. Hnutí i libanonská vláda akci přičetly Izraeli, ten se k věci nevyjádřil.

Exploze komunikačních zařízení dál vyostřily dlouholetý konflikt mezi Izraelem a Hizballáhem, který eskaloval loni v říjnu po útoku Hamásu na Izrael. Hizballáh je spojencem Hamásu a Íránu. Od té doby se izraelská armáda a Hizballáh denně ostřelují přes izraelsko-libanonskou hranici, což si vyžádalo životy nejméně 26 civilistů a 22 vojáků na izraelské straně a více než pěti set členů Hizballáhu a desítek civilistů na libanonské straně.

V pátek odpoledne Hizballáh vypálil z jižního Libanonu na cíle v severním Izraeli na 150 raket a Izrael mimo jiné zasáhl dům na předměstí Bejrútu, kde zabil podle dnešního oznámení libanonské vlády nejméně 45 lidí včetně sedmi žen a tří dětí mladších 11 let a dalších sedm desítek lidí zranil. Mezi mrtvými je i 16 členů Hizballáhu, včetně dvou vysoce postavených velitelů, kteří byli cílem tohoto leteckého úderu.

Doporučujeme

SpaceX po vstupu na burzu kupuje Anysphere

SpaceX oznámila akvizici společnosti Anysphere, která stojí za populárním nástrojem Cursor pro programování s pomocí umělé inteligence. Hodnota transakce dosahuje 60 miliard dolarů. Firma Elona Muska tím posiluje své ambice na trhu podnikových nástrojů s umělou inteligencí.

FBI zmařila údajný útok na UFC u Bílého domu

Americká FBI oznámila, že zmařila plánovaný útok na nedělní akci UFC v areálu Bílého domu. Turnaj se konal na jižním trávníku sídla prezidenta Donalda Trumpa jako součást oslav 250. výročí Spojených států. V souvislosti s případem skončilo ve vazbě několik podezřelých.

Nově objevená houba ničí invazní mech a dává naději britské přírodě

Vědci ve Velké Británii objevili dosud neznámou houbu, která napadá invazní mech známý jako heath-star moss. Ten se v britské krajině rychle šíří už několik desetiletí a vytlačuje původní druhy mechů. Nový objev vzbuzuje naději, že si příroda dokáže s vetřelcem poradit sama, bez nákladných zásahů člověka.

Oteplování zasahuje ty nejmenší z nás. Studie popsala jeho znepokojivý vliv na děti

Každý stupeň oteplení způsobeného lidskou činností zvyšuje riziko podvýživy u milionů dětí. Vyplývá to z nové studie, která analyzovala data z 34 afrických zemí za období 16 let. Podle výzkumníků vede zvýšení průměrné teploty o jeden stupeň Celsia k nárůstu výskytu zakrnělého růstu dětí o 3,45 procenta.

Nové kolo rozhovorů mezi USA a Íránem má začít v pátek ve Švýcarsku

Nové kolo rozhovorů mezi Spojenými státy a Íránem začne v pátek ve Švýcarsku, uvedl dnes podle agentury Reuters íránský ministr zahraničí Abbás Arakčí. Nechal se také slyšet, že jakýkoliv izraelský útok na Libanon nebo okupace území by byly porušením dohody s USA.

SpaceX získala z primární nabídky o více než deset miliard dolarů více

Společnost SpaceX, kterou založil Elon Musk, získala z primární nabídky akcií (IPO) o více než deset miliard USD (208,2 miliardy Kč) více, než se původně předpokládalo. Celkový výnos z nabídky tak činil 85,7 miliardy USD, firma původně uváděla, že získala 75 miliard USD. Nabídka SpaceX se stala největší primární nabídkou všech dob.

Ukrajinské drony zasáhly v Moskvě rafinerii, uvedly úřady i Kyjev

Ukrajinské drony v noci na dnešek zasáhly rafinerii v Moskvě, uvedl starosta ruské metropole Sergej Sobjanin. Protivzdušná obrana podle něj zničila přibližně 60 bezpilotních prostředků směřujících na Moskvu. Zásah moskevského ropného zařízení potvrdil také ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj.

Ceny ropy kolísají. Čeká se na podpis mírové dohody mezi USA a Íránem

Ceny ropy v úterý brzy ráno mírně klesly po zveřejnění detailů rámcové dohody, která má být oficiálně podepsána v pátek ve Švýcarsku. Americké akciové trhy posílily.

Anya Taylor-Joy se vydá do Středozemě

Chystaný film The Lord of the Rings: The Hunt for Gollum rozšiřuje obsazení o další známé jméno. Do nového příběhu ze světa Pána prstenů se přidává Anya Taylor-Joy. Herečka ztvární Seren, elfku z Lesní říše napojenou na krále Thranduila.

Do Íránu budou podle viceprezidenta Vance opět vpuštěni jaderní inspektoři

Jaderní inspektoři se budou moci vrátit do Íránu, bude to důsledek dohody mezi Teheránem a Washingtonem o ukončení války. V rozhovoru se stanicí NBC News to uvedl americký viceprezident J.D. Vance.

Agenta ICE srazil ujíždějící vůz. Padl výstřel

Agenta amerického Imigračního a celního úřadu (ICE) v pondělí v New Jersey srazilo auto při pokusu o zadržení osoby. Agent na ujíždějící vůz vystřelil. Hledanou osobu se zatím zadržet nepodařilo. ICE prosazuje imigrační politiku amerického prezidenta Donalda Trumpa. Nepokoje v několika amerických státech vyvolaly dva incidenty, při nichž zemřeli neozbrojení Američané.

Číňané méně utrácejí, maloobchodní tržby poprvé po letech spadly

Čínská ekonomika vyslala další varovný signál. Maloobchodní tržby v květnu meziročně klesly o 0,6 procenta, což je první propad od prosince 2022. Slabá spotřeba dopadla na druhou největší ekonomiku světa v době, kdy se dál prohlubuje útlum investic a sektor nemovitostí zůstává pod tlakem.

Při havárii amerického bombardéru B-52 zahynulo všech osm členů posádky

Při pondělní nehodě amerického strategického bombardéru B-52 Stratofortress na Edwardsově letecké základně v Kalifornii zahynulo všech osm členů posádky. Letadlo po pádu shořelo a po zhlédnutí záběrů havárie bylo zjištěno, že nikdo nemohl přežít, uvedl podle agentury AP plukovník James Hayes.

Zelenskyj nabídl Putinovi setkání na summitu G7. Moskva podle Kyjeva odmítla

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj tvrdí, že Rusko odmítlo možnost přímého jednání o ukončení války během summitu skupiny G7 ve Francii. Kyjev nyní zvažuje další variantu setkání ve Spojených státech za účasti amerického prezidenta Donalda Trumpa. Pokud Moskva odmítne i tuto nabídku, Ukrajina chce prosazovat další tlak na Kreml.

Japonsko zvýšilo úroky na nejvyšší úroveň za 31 let

Japonská centrální banka zvýšila základní úrokovou sazbu na jedno procento. Jde o nejvyšší úroveň od roku 1995. Bank of Japan reaguje na obavy z dalšího růstu cen, který může přiživovat dražší energie a dopady války na Blízkém východě.
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama