Více
  9.3 C
  Czech
  Pondělí, 3 října, 2022

  HDP zemí G20 se v prvním čtvrtletí vrátil na úroveň před pandemií, rozdíly mezi zeměmi jsou velké

  DOPORUČUJEME

  NEJČTENĚJŠÍ

  Pandemie covid-19 způsobila nemalé ekonomické škody. Nyní se ale ekonomika některých států zotavuje. Dle Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD) se HDP zemí G20 v prvním čtvrtletí roku 2021 vrátil na úroveň před pandemií, informuje o tom BBC.

  Hrubý domácí produkt (HDP) ukazuje, jak dobře nebo špatně se ekonomice daří. Expertní skupina OECD uvedla, že HDP zemí G20 se v prvním čtvrtletí letošního roku vrátil na úroveň před pandemií. Mezi zeměmi jsou však značné rozdíly.

  Mezi členy G20 patří kupříkladu Kanada, Čína, Rusko, Spojené království a Evropská unie.

  Ve srovnání s posledními třemi měsíci roku 2019, než přišla pandemie koronaviru a uzávěry, došlo v prvním čtvrtletí roku 2021 k největšímu růstu ekonomického výkonu mezi zeměmi G20 u Indie, Turecka a Číny. Oproti tomu u Itálie, Německa a EU jako celku došlo k poklesu.

  Spojené království po škodách způsobených pandemií covid-19 v prvních třech měsících roku 2021 za ostatními velkými ekonomikami značně zaostávalo a zaznamenalo největší pokles oproti předpandemickým úrovním HDP, a to 8,7 %. Po něm následovala Itálie (6,4 %). Německo a Francie pak zaznamenaly pokles o více než 4 %.

  Čína, která byla ovlivněna koronavirem v dřívější fázi než jiné země, zaznamenala nejvyšší meziroční růst ve výši 18,3 %. Ve Velké Británii oproti tomu došlo k největšímu meziročnímu poklesu -6,1 %.

  Minulý měsíc OECD předpověděla, že Spojené království pravděpodobně v roce 2021 poroste o 7,2 %, oproti březnové odhadu 5,1 %.

  OECD rovněž zvýšila dle BBC svoji prognózu globálního růstu pro letošní rok na 5,8 %. V prosinci předpovídala 4,2 %.

  Globální ekonomika se tak pomalu zotavuje. Budoucnost je však stále nejistá a situace se může v jednotlivých regionech silně lišit, jak uvádí analytik Theo Leggett. Na což upozornila i OECD a varovala, že růst nebude sdílen rovnoměrně.

  Za tím stojí rozdílné reakce i průběh. Přestože pandemie v uplynulém roce zasáhla země po celém světě, objevily se velké rozdíly v tom, kdy se v zemi objevilo ohnisko, stejně jako v rychlosti šíření a hlavně v tom, jak na to jednotlivé národy reagovaly.

  Zejména v bohatších zemích představuje dle Leggetta pokrok v očkovacích programech důvod k optimismu. Obavy ovšem přinášejí nové varianty.

  Evropská centrální banka se proto tento týden rozhodla zachovat program hospodářské stimulace v souvislosti s koronavirem.

  Pokud nám minulý rok něco ukázal, je to, že předpovídání průběhu pandemie není vůbec jednoduché – a cesta k oživení pravděpodobně nebude hladká, dodává pro BBC Theo Leggett.

  Sledujte nás na sítích

  VYBRALI JSME PRO VÁS