ZprávyHackeři napadli ruskou státní televizní a rozhlasovou společnost

Hackeři napadli ruskou státní televizní a rozhlasovou společnost

Ruská státní televizní a rozhlasová společnost VGTRK se dnes stala terčem rozsáhlého hackerského útoku, který přerušil vysílání po internetu, napsal server Gazeta.ru. Sama společnost, pod kterou patří mimo jiné televize Rossija 1 či Rossija 24 a pět rozhlasových stanic, později podle ruských agentur prohlásila, že hackerský útok nenapáchal vážnější škody. K akci se později přihlásili hackeři sympatizující s Ukrajinou, která se od února 2022 brání ruské ozbrojené agresi.

Útok, který ochromil desítky stanic šířících ruskou propagandu, podnikli proukrajinští hackeři k dnešním 72. narozeninám ruského prezidenta Vladimira Putina, napsala agentura Interfax-Ukrajina s odvoláním na nejmenovaný informovaný zdroj. Dodala, že k odpovědnosti se přihlásila hackerská skupina Sudo rm-RF, která již dříve podnikla útoky v Rusku. Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov dříve prohlásil, že experti tvrdě pracují na tom, aby odhalili, kdo je za útok zodpovědný.

„Nefunguje online vysílání, ani interní servisy, dokonce ani internet a telefony. Bude to trvat dlouho. Slyšel jsem, že ze serverů vymazali vše, včetně záložních kopií. Pracují na tom od šesti ráno (moskevského času, tedy od 05:00 SELČ). Problém, jak jsem pochopil, je velmi vážný a oprava potrvá dlouho,“ řekl serveru Gazeta.ru nejmenovaný zdroj ze společnosti.

Ta na žádost portálu o vyjádření nejprve odpověděla, že něco takového není možné. Gazeta.ru připomněla, že hackeři už v květnu napadli jednu z platforem pro přenos televizního vysílání na anektovaném Krymu.

„V noci na dnešek se internetové servery VGTRK staly terčem bezprecedentního hackerského útoku, který ale nezpůsobil v práci mediálního holdingu vážnější škody,“ přiznala o něco později společnost v prohlášení, ze kterého citovaly ruské agentury. Tvrdila, že bez ohladu na pokus hackerů přerušit vysílání federálních televizních a rozhlasových stanic. V prohlášení VGTRK uvedla zároveň, že „vše funguje normálně a bez vážnějšího ohrožení“ a že experti pracují na odstranění následků.

Z hackerských útoků bývá obvykle obviňováno Rusko samotné. Například minulý týden Spojené státy vydaly příkaz k zabavení 41 internetových domén používaných pracovníky ruských tajných služeb a jejich agenty k páchání počítačových podvodů a další trestné činnosti, jak uvedlo americké ministerstvo spravedlnosti. Ministerstvo doplnilo, že jednalo souběžně s právními kroky společnosti Microsoft, jejichž cílem je zabavit 66 internetových domén používaných stejnými aktéry. Zabavené domény podle ministerstva používali hackeři napojení na ruskou tajnou službu FSB. Zástupkyně generálního prokurátora Lisa Monacová uvedla, že ruská vláda systém zřídila s cílem ukrást citlivé informace amerických občanů.

Doporučujeme

Trump zavedl až stoprocentní cla na drony, ty z EU budou platit 15 procent

Americký prezident Donald Trump ve čtvrtek podepsal výnos zavádějící až stoprocentní cla na dovoz bezpilotních letounů, uvedl Bílý dům. Dovoz dronů z Evropské unie, stejně jako z některých dalších zemí, bude podléhat 15procentní celní přirážce.

První etapu Czech Tour ovládl Riley Sheehan

Američan Riley Sheehan vyhrál úvodní etapu Czech Tour z Prahy do Karlových Varů. V hromadném spurtu porazil Brita Bena Turnera, třetí skončil Estonec Romet Pajur. Nejlepší český výsledek zaznamenal šestý Dominik Neuman.

Rusko zesílí snahy o zničení všeho, co Ukrajině dodává Západ, řekl Lavrov

Rusko zesílí své snahy zničit všechno, co Ukrajině dodává Západ. Dnes to v rozhovoru s ruskou státní televizí řekl ministr zahraničí Sergej Lavrov. Vyloučil také možnost okamžitého zastavení bojů. Ukrajina se ruské agresi s pomocí Západu brání bezmála čtyři a půl roku.

Nigel Farage obhájil mandát. Jeho hlavním rivalem byla popelnice

Lídr britské strany Reform UK Nigel Farage vyhrál doplňovací volby v jihoanglickém přímořském letovisku Clacton, a vrátí se tak do britského parlamentu, informuje BBC. Politik v červenci po skandálu s nepřiznanými dary v hodnotě milionů liber oznámil, že se vzdává svého poslaneckého mandátu a bude se o něj znovu ucházet.

V Austrálii prudce ubývají obří sépie

V horní části Spencerova zálivu v Jižní Austrálii letos potápěči napočítali jen 44 obřích australských sépií. Ještě loni jich tam bylo více než 63 000 a v některých letech se jejich počet vyšplhal až ke stovkám tisíc. Za mimořádným propadem může stát rozsáhlý toxický vodní květ, který zasáhl tamní mořské prostředí.

Před požárem u chorvatského letoviska Omiš v noci uteklo 1000 lidí

Chorvatští hasiči od dnešní noci zasahují proti rozsáhlému požáru, který ohrožuje známé přímořské letovisko Omiš nedaleko Splitu. Před ohněm muselo utéct nejméně 1000 lidí, píší místní média. České ministerstvo zahraničí uvedlo, že evakuováno bylo 300 českých turistů. Hasiči proti požáru stále zasahují, situace se ve srovnání s nocí zlepšila, uvedl šéf hasičů Slavko Tucaković. Podle médií se několik desítek lidí zranilo, oběti na životech hlášené nejsou. Velký požár je hlášen i jižněji, na poloostrově Pelješac.

Německo kvůli požáru evakuovalo obec u hranic s Belgií, v Berlíně hořel výškový obytný dům

Němečtí záchranáři dnes kvůli lesnímu požáru evakuovali asi 2000 obyvatel obce Gey u hranice s Belgií, informuje server Západoněmeckého rozhlasu (WDR). Podle agentury DPA hasiči zasahují také u požáru obytného výškového domu nedaleko východoberlínského vlakového nádraží. Zranění utrpělo asi pět lidí.

Polsko překazilo plán na vraždu Američana, podle Tuska ho řídilo Rusko

Polské bezpečnostní složky zadržely ruského občana podezřelého z přípravy vraždy Američana ukrajinského původu. Premiér Donald Tusk tvrdí, že muže najaly ruské tajné služby. Zamýšlený útok se podařilo překazit krátce před jeho provedením.

Těžař bitcoinu Riot získal kontrakt za 9,1 miliardy dolarů

Společnost Riot Platforms uzavřela dvacetiletou smlouvu na poskytování výpočetní kapacity jedné z předních firem zabývajících se umělou inteligencí. Provozovatel bitcoinových dolů tak pokračuje v rozšiřování svého podnikání mimo těžbu kryptoměn.

Stíhačky NATO sestřelily dron nad Lotyšskem

Lotyšská armáda dnes nad ránem oznámila, že stíhačky NATO sestřelily dron ve vzdušném prostoru země. Finsko v podobnou dobu omezilo letecký a lodní provoz na východě Finského zálivu. Do vzdušného prostoru zemí sousedících s Ruskem či Ukrajinou letos opakovaně pronikly bezpilotní letouny zapojené do Ruskem vyvolané války na Ukrajině.

Britská ekonomika ve druhém čtvrtletí zpomalila na 0,4 procenta

Britská ekonomika pokračovala ve druhém čtvrtletí v růstu, její tempo však zpomalilo. Hrubý domácí produkt se od dubna do června zvýšil o 0,4 procenta po růstu o 0,6 procenta v prvních třech měsících roku. Výsledek odpovídal očekávání ekonomů.

Fulham odešel ze hřiště, Málaga kopla penaltu do prázdné branky

Přípravný zápas Fulhamu s Málagou skončil nevídaným zmatkem. Po remíze 2:2 zamířili hosté do šaten, zatímco domácí poslali penaltu do prázdné branky a začali slavit zisk trofeje Costa del Sol.

Maersk hlásí silný zisk, zároveň varuje: Světové dopravě dochází kapacita!

Geopolitické otřesy zatím globální lodní dopravu nezasáhly, omezené kapacity přístavů a kamionové dopravy by ale mohly vést ke zpoždění dodávek a k růstu sazeb za přepravu. V televizi CNBC to dnes řekli šéfové dvou velkých světových kontejnerových přepravců – dánské firmy Maersk a německé Hapag-Lloyd. Obě firmy také zveřejnily výsledky hospodaření za druhé čtvrtletí, podle kterých se Maersku dařilo výrazně lépe.

V letadle, které Trump při odletu ze summitu NATO opustil, zůstali dva ministři

Dva členové kabinetu amerického prezidenta Donalda Trumpa zůstali při odletu ze summitu NATO v Turecku v letounu, který prezident z bezpečnostních důvodů opustil, informoval zpravodajský server CBS News.

Miliardový jackpot v loterii Powerball padl. Zatím neznámý šťastlivec vsadil v Illinois

Americká loterie Powerball má nového miliardáře. Výherní tiket se ziskem jackpotu ve výši 1,04 miliardy dolarů (zhruba 23 miliard korun) byl prodán ve státě Illinois. Jde o nejvyšší hlavní výhru v loterii od loňského roku.
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama