Reklama
8.7 C
Czech
Úterý 7. dubna 2026
ITBoxEpic Games slaví úspěch, Google musí zpřístupnit svůj Play Store konkurentům, Epic...

Epic Games slaví úspěch, Google musí zpřístupnit svůj Play Store konkurentům, Epic Games slaví úspěch

Americký soud nařídil Googlu otevřít svůj obchod s aplikacemi Play Store pro konkurenci. Rozsudek přichází po čtyřech letech soudních sporů s Epic Games, které Google obvinily z monopolního jednání. Google se proti rozhodnutí odvolá. Varuje před možnými bezpečnostními riziky a negativními dopady na uživatele i vývojáře.

Rozhodnutí amerického soudce Jamese Donata znamená, že Google bude muset umožnit přístup konkurenčních obchodů s aplikacemi k Play Storu. Společnost už nebude moci platit výrobcům za exkluzivní předinstalaci svých aplikací na nová zařízení nebo za to, že nevyvinou vlastní obchody s aplikacemi. Dle serveru CNBC je toto rozhodnutí vnímáno jako důsledek antimonopolního sporu, který Epic Games zahájily v roce 2020.

Epic Games, známé svým titulem Fortnite, tvrdily, že Google omezuje konkurenci tím, že platí výrobcům Android zařízení za exkluzivitu a komplikuje proces stahování aplikací mimo Play Store. Tento verdikt má nyní změnit pravidla hry, kdy vývojáři získají více prostoru pro přímý prodej svých aplikací a snížení poplatků za zprostředkování, které si Google účtuje. Dle serveru Phone Arena se soud zaměřil také na fakt, že Google zakazoval aplikacím nabízet levnější platební možnosti mimo svůj obchod.

Google reagoval oznámením, že se proti rozhodnutí odvolá a bude usilovat o pozastavení nařízených změn. Společnost upozorňuje, že otevření platformy může ohrozit bezpečnost uživatelů a oslabit ochranu soukromí. „Android je otevřená platforma,“ uvedla firma a dodala, že vývojáři již dnes mají možnost šířit své aplikace různými způsoby.

Soudní spor mezi Epic Games a Googlem sleduje podobný případ, který Epic vedl s Applem. Zatímco Google nyní čelí prohře, v případě Applu soud naopak podpořil kontrolu nad App Storem a ponechal firmě její monopolní postavení v rámci distribuce aplikací. Rozdíl v rozhodnutí je podle webu Phone Arena způsoben odlišným přístupem, který Apple a Google mají – zatímco iOS je uzavřený ekosystém, Android nabízí širší možnosti.

Rozhodnutí má platit po dobu tří let. Během této doby bude vytvořena tříčlenná komise, která bude dohlížet na to, jak Google plní požadavky soudu. Podle šéfa Epic Games Tima Sweeneyho toto rozhodnutí vytváří příležitost pro vznik konkurenceschopného ekosystému, ve kterém už Google nebude moci blokovat konkurenty.

Reklama

Doporučujeme

Útok na kryptoměnový projekt ukazuje novou taktiku hackerů

Kryptoměnový projekt Drift přišel o 270 milionů dolarů po útoku, který neproběhl klasickým způsobem přes chybu v kódu. Útočníci místo toho několik měsíců budovali důvěru a pronikli přímo do fungování projektu.

Írán po letech propustil Francouze Kohler a Parise

Francouzští občané Cécile Kohler a Jacques Paris, které íránský režim zadržoval tři a půl roku, byli propuštěni a jsou na cestě do Francie, uvedl dnes francouzský prezident Emmanuel Macron na síti X. Podle zdrojů blízkých francouzskému ministru zahraničí oba opustili Írán dnes ráno a nyní se s diplomatickým doprovodem nacházejí na území Ázerbájdžánu, píše agentura AFP. Macron zároveň poděkoval Ománu za pomoc se zprostředkováním jejich propuštění.

Viceprezident USA J. D. Vance dorazil do Maďarska podpořit Orbána

Americký viceprezident J. D. Vance dorazil do Budapešti, aby podpořil maďarského premiéra Viktora Orbána před parlamentními volbami, které se konají v neděli 12. dubna.

Trump hrozí Íránu zničením jeho civilizace, pokud neuzavře dohodu

Americký prezident Donald Trump dnes na své sociální síti pohrozil zničením celé jedné civilizace, pokud Írán nepřistoupí na dohodu. S odkazem na své dřívější ultimátum napsal, že se dnes večer (v noci na středu SELČ) ukáže. Podle šéfa Bílého domu totiž nastal jeden z nejvýznamnějších okamžiků v dějinách světa. Na konci příspěvku hrozícím Íránu zničením Trump napsal: "Bůh žehnej skvělému íránskému lidu".

Šéfka tchajwanské opozice zahájila cestu do Číny

Šéfka tchajwanské opozice Čcheng Li-wen míří do Pekingu na jednání s čínským prezidentem Si Ťin-pchingem. Setkání přichází v době rostoucího napětí mezi oběma stranami a může zásadně ovlivnit domácí politiku na Tchaj-wanu i další směřování vztahů s Čínou.

Při srážce rychlovlaku TGV s kamionem zemřel strojvůdce, řidič je ve vazbě

Při srážce rychlovlaku TGV s kamionem na přejezdu na severu Francie zemřel dnes ráno strojvůdce a na dvě desítky lidí utrpěly zranění. Informovala o tom agentura AFP s odvoláním na místní prefekturu a železniční společnost SNCF. Podle prefektury jsou dva zranění v kritickém stavu, dalších 14 lidí má zranění neohrožující život. Policie vzala do vazby řidiče kamionu, kterého vyšetřuje pro podezření z neúmyslného zabití. Šéf železniční společnosti SNCF Jean Castex na tiskové konferenci řekl, že signalizace na přejezdu fungovala normálně.

Střelba u izraelského konzulátu v Istanbulu: Jeden útočník je po smrti, další dva zranění

Jeden z útočníků byl zabit a další dva utrpěli zranění při úterní přestřelce s policií před budovou izraelského konzulátu v Istanbulu. Incident si vyžádal také lehká zranění dvou policistů, přičemž v době útoku se na konzulátu nenacházel žádný diplomatický personál.

Íránský ostrov Charg podle médií zasáhly údery a výbuchy

Íránský strategický ostrov Charg zasáhly údery a výbuchy. Podle agentury Reuters to dnes uvedly íránská agentura Mehr a americký server Axios. Podle serveru ostrov, který je zásadní pro námořní přepravu íránské ropy, zasáhly americké údery a jejich cílem byla vojenská infrastruktura.

Připravte se na invazi jedovatých hadů, varuje studie

Globální oteplování mění chování zvířat. Jedovaté hady vyhání z přirozených stanovišť směrem k hustě osídleným oblastem. Zvýší se tak zdravotní riziko pro miliony lidí. Problém je to také v Austrálii, která je domovem těch nejnebezpečnějších hadů.

Povodně v Angole si podle nové bilance vyžádaly více než 30 obětí

Více než 30 obětí už si vyžádaly povodně, které po přívalových deštích v posledních dnech postihly Angolu. Vyplývá to z nové bilance, kterou dnes zveřejnila angolská státní televize TPA. V neděli média informovala o 15 mrtvých, píše agentura AFP.

Rusko i Ukrajina hlásí mrtvé a zraněné po dronových útocích

Rusko i Ukrajina hlásí mrtvé a raněné po vzájemných nočních a ranních dronových útocích. Ukrajinské drony zabily tři lidi včetně dítěte ve Vladimirské oblasti poblíž Moskvy, informovala dnes místní správa. Čtyři mrtvé hlásí úřady ukrajinské Dněpropetrovské oblasti, z toho tři oběti při útoku ruského dronu na městský autobus v Nikopolu. Tři zranění jsou i v Záporožské oblasti.

Írán a Izrael pokračují ve vzájemných úderech, Teherán odmítl požadavky USA

Írán a Izrael dnes pokračovaly ve vzájemných útocích poté, co Teherán odmítl znovuotevřít Hormuzský průliv. Izraelská armáda přitom varovala obyvatele Íránu, že jejich přítomnost ve vlacích a v blízkosti železničních tratí ohrožuje jejich životy, napsala agentura Reuters. Podle agentury AP mezitím někteří íránští činitelé vyzvali mladé lidi, aby vytvořili lidské řetězy kolem elektráren a chránili je tak svým tělem. Íránský prezident Masúd Pezeškján uvedl, že položit život za vlast je připraveno 14 milionů Íránců.

Firma z Wall Street poslala do Hormuzského průlivu analytika. Co zjistil?

Obchodníci monitorují situaci v Hormuzském průlivu analýzou satelitních snímků. Společnost Citrini Research však zvolila odlišný přístup. Na ománský ostrov Musandam poslala vlastního analytika, který sleduje aktivitu lodí v průlivu na vlastní oči. Jeho zjištění zpochybňují obecný narativ trhů o faktické blokádě trasy klíčové pro přepravu ropy. I přesto je doprava v průlivu hluboko pod hodnotami před válkou.

Každá minuta byla nesnesitelná. Záchrana amerického letce krok za krokem

Írán v pátek sestřelil americkou dvoumístnou stíhačku F-15E, což vedlo k jedné z nejdramatičtějších záchranných misí v historii USA. Americký prezident Donald Trump uvedl, že někteří lidé v armádě se záchrannou misí nesouhlasili, protože byla příliš riziková. Nařízení ji provést ale nelituje.

Írán dnes čeká nejhorší bombardování od začátku války, řekl ministr obrany USA

Írán dnes čeká nejrozsáhlejší bombardování od počátku války a úterý bude ještě horší. Uvedl to podle agentur americký ministr obrany Pete Hegseth na tiskové konferenci.
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama