Generální tajemník Organizace spojených národů (OSN), António Guterres, na středeční konferenci Reuters NEXT kritizoval Izrael za počet civilních obětí, včetně „tisíců a tisíců“ dětí, v Pásmu Gazy. Guterres označil humanitární situaci v Pásmu Gazy za „katastrofální“ a prohlásil, že na operaci izraelské armády proti militantnímu palestinskému hnutí Hamás je „něco špatně“.
Izrael se zavázal, že Hamás, který ovládá Pásmo Gazy od roku 2007, zcela zničí v reakci na jeho brutální útok ze 7. října. Ozbrojenci Hamásu tehdy překročili hranice a v jižním Izraeli zabilo na 1400 lidí, převážně civilistů. Více než 240 osob pak odvlekli do Gazy jako rukojmí.
At Reuters NEXT, United Nations Secretary-General Antonio Guterres said that the number of civilians killed in the Gaza Strip shows that there is something 'clearly wrong' with Israel's military operations against Hamas Palestinian militants https://t.co/HIZx3AasJY
— Reuters (@Reuters) November 8, 2023
Podle palestinských úřadů, které v Gaze kontroluje Hamás, si odvetné izraelské údery za poslední měsíc vyžádaly 10 569 obětí, z nichž zhruba 40 procent tvoří děti. Guterres zdůraznil, že je důležité, aby Izrael pochopil, že je proti jeho zájmům, když každý den vidíme strašlivý obraz dramatických humanitárních potřeb palestinského lidu.
Guterres rovněž porovnal počet údajně zabitých dětí v Gaze s množstvím dětských obětí konfliktů po celém světě, o nichž každoročně podává zprávu Radě bezpečnosti OSN. Už v pondělí prohlásil, že Gaza se stává „pohřebištěm dětí“.
Zpráva OSN o dětských obětech ozbrojených konfliktů obsahuje seznam jejich aktérů s cílem přimět je, aby přijali opatření na ochranu dětí. Seznam je ovšem značně kontroverzní a Izrael podle diplomatů v posledních letech vyvíjel tlak, aby na něm nefiguroval.
Guterres opakovaně vyzývá Izrael k vyhlášení příměří, které by umožnilo dopravit do Gazy potřebný objem humanitární pomoci. Uvedl také, že o život již přišlo 92 pracovníků Úřadu OSN pro palestinské uprchlíky na Blízkém východě (UNRWA).
Pokud jde o to, co bude v Gaze po skončení bojů, nastínil Guterres „nejlepší možný scénář“ – a sice že politickou kontrolu bude schopna převzít obnovená palestinská samospráva. Připustil, že bude nicméně třeba s Palestinci a Izraelem vyjednat přechodné období. Hovořit do budoucna o možných mírových jednotkách OSN pak označil za „předčasné“.