Protext ČTKFresh Senior Festival ve Ville Pellé chystá bohatý program. Odpolednem provede Alexander...

Fresh Senior Festival ve Ville Pellé chystá bohatý program. Odpolednem provede Alexander Hemala

Praha 14. května 2024 (PROTEXT) – V pondělí 3. června se uskuteční dvanáctý ročník Fresh Senior Festivalu, akci bude hostit Villa Pellé v pražské Bubenči. Letos se organizátoři rozhodli připojit k oslavám Roku české hudby, jež se konají u příležitosti 200 let od narození Bedřicha Smetany. Jako motto festivalu proto zvolili název písně z opery Prodaná nevěsta – Proč bychom se netěšili. A návštěvníci se skutečně mají nač těšit. Festivalové odpoledne, kterým diváky provede stále energický Alexander Hemala, nabídne především tematicky laděná hudební vystoupení. Pouze u hudby ale nezůstane. Součástí pestrého programu bude také módní přehlídka historických kostýmů, ukázka z divadelní inscenace nebo lekce žonglování s lektory Cirqueonu. Fresh Senior Festival startuje ve 13 hodin, vstup je zdarma.

Fresh Senior Festival je multižánrové kulturně-společenské odpoledne určené dříve narozeným jedincům – a nejen jim. Letošní dvanáctý ročník se ponese v duchu Roku české hudby a 200. výročí narození skladatele Bedřicha Smetany. Tematicky laděný hudební program však nabídne charakterově různá vystoupení, od komorního provedení klasických skladeb přes českou lidovou hudbu až po novější žánry jako jazz nebo blues.

„V našem projektu dlouhodobě usilujeme o eliminaci negativních aspektů stárnutí prostřednictvím nejrůznějších kulturních programů. Hudební vystoupení, která jsou pravidelnou součástí naší celoroční nabídky, bývají těmi nejnavštěvovanějšími,“ vysvětluje směřování letošního ročníku koordinátorka festivalu Karolína Pohlreichová.

Árie i lidovky

Hudební část zahájí seniorský pěvecký sbor Rosanka, na nějž navážou studenti pražské Hudební akademie. Poté se diváci dočkají árií ze Smetanových a Dvořákových děl, kterých se zhostí přední český basbarytonista Román Janál a sopranistka Veronika Bogunmbe. Skladby českých autorů zazní také v průběhu komorního koncertu violoncellistky Vladimíry Sanvito a klavíristky Oleksandry Saltykove. Dále zahraje temperamentní houslové trio Hobraj, které představuje to nejlepší z moravského a slovenského folklorního žánru. Na ně tematicky naváže dětský folklorní soubor Rosénka s repertoárem zaměřeným na oblast jihovýchodní Moravy. A třeba nakonec zazní i skladba Proč bychom se netěšili, která se stala leitmotivem letošního ročníku festivalu.

„Festivalové motto, píseň Bedřicha Smetany z opery Prodaná nevěsta, má odrážet dlouhodobě kladný vztah Čechů k hudbě, a zároveň připomenout, že hudba má nezpochybnitelné pozitivní účinky na psychické zdraví v seniorském věku. Určitý druh hudby může jedince stimulovat, uklidňovat, konejšit, inspirovat. Může svým způsobem nahrazovat mezilidské vztahy, nedostatek lásky i uznání, může dávat životu smysl a příležitost ke společenskému kontaktu,“ dodává Vladana Rýdlová z pořadatelského spolku Fresh Senior, který celoročně připravuje aktivity přispívající k větší činorodosti seniorské populace.

Přestože hudba tentokrát tvoří výraznou součást programu, nezůstává jen u ní. V pestře pojatém harmonogramu nebudou chybět ani další aktivity jako komentovaná módní přehlídka historických kostýmů nebo tanec v krinolínách s následnou výukou. Amatérský divadelní soubor Proměna, který funguje v rámci Centra aktivit pro seniory Remedium Praha, nabídne ukázku ze své komediálně laděné inscenace Tři v jednom. Zájemci se budou moct také zúčastnit tréninku paměti nebo lekcí patchworku, žonglování a digitálních dovedností.

V neposlední řadě se ve Ville Pellé a přilehlé zahradě představí spolky a neziskové organizace zaměřující se na péči, podporu a zkvalitnění života seniorů. Své služby budou prezentovat organizace Život90, Mezi námi, Chytrá péče, Teamium či Remedium Praha.

Fresh Senior Festival proběhne v pondělí 3. června, od 13 do 18 hodin. Místem konání je Villa Pellé na adrese Pelléova 91/10 v pražské Bubenči. Vstup je zdarma.

Kompletní program:

13.00 zahájení

13.10 seniorský pěvecký sbor Rosanka

13.30 vystoupení studentů Hudební akademie hl. města Prahy

13.30–16.00 workshop patchworku a textilních koláží

14.00 Roman Janál a Veronika Bogunmbe

14.15 Cirqueon – základy cirkusového žonglování

14.30–17.00 trénink paměti s certifikovanou lektorkou

14.35 módní přehlídka historických kostýmů

14.55 koncert violoncellistky Vladimíry Sanvito a klavíristky Oleksandry Saltykove

15.00–17.00 workshop digitálních dovedností

15.30 představení divadelního souboru Proměna, spolek Remedium

15.40 losování festivalového kvízu

15.50 Česká beseda – taneční vystoupení s následným workshopem

16.10 seniorské StarDance

16.25 koncert houslového tria Hobraj

17.00 vystoupení dětského folklorního souboru Rosénka

Akci pořádá spolek Fresh Senior za podpory Hlavního města Prahy, a Městské části Praha 6.

Fotografie v tiskové kvalitě ke stažení ZDE.

O Fresh Senior

Projekt vznikl v roce 2011 jako jedna z klíčových aktivit spolku PORTE, který pořádá kulturní a společenské akce. Dramaturgie projektu je zaměřena na potřeby návštěvníků seniorské populace. V rámci projektu Fresh Senior se každoročně uskutečňuje více než sto kulturních a vzdělávacích akcí ročně. I díky tomu se Fresh Senior v roce 2021 vyčlenil v samostatný spolek zajišťující stejnojmenný projekt. Ve spolupráci s Městskými částmi Praha 3, Praha 6 a Hlavním městem Praha pořádá pravidelné koncerty, přednášky, besedy a další program, mimo jiné také Fresh Senior Festival. V roce 2024 proběhne jeho již dvanáctý ročník.

WEB: www.freshsenior.cz a www.freshseniorfestival.cz

FB: @freshsenior

IG: @ f resh_senior_praha

Zdroj: Double Check Agency

 

ČTK Connect ke zprávě vydává obrazovou přílohu, která je k dispozici na adrese http://www.protext.cz.

 

 

Doporučujeme

U Sochy svobody v New Yorku se převrátila loď, zahynula žena a dítě

Žena a malé dítě přišly o život v newyorském přístavu, kde se poblíž Sochy svobody převrátila loď. Záchranářům se podařilo vytáhnout z vody 12 lidí, ale pro sedmadvacetiletou ženu a holčičku ve věku pěti měsíců přišla veškerá pomoc příliš pozdě. Úřady zadržely provozovatele plavidla. Informují o tom dnes místní média.

Izrael odmítá Trumpův mírový plán pro Gazu, oznámil premiér Netanjahu

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu odmítl patnáctibodový plán amerického prezidenta Donalda Trumpa pro poválečné uspořádání Pásma Gazy. Prohlásil, že Izrael nestáhne své vojáky, dokud nebude palestinské hnutí Hamás skutečně odzbrojeno.

Vyčerpané české turisty v Rakousku zachraňovaly policejní vrtulníky

O dvou víkendových případech letecké záchrany vyčerpaných českých turistů v rakouských Alpách dnes informují rakouská média. Skupina čtyř českých turistů se ocitla v nouzi a na konci byla zcela vyčerpaná na túře pod rakouskou horou Traunstein. Češi přecenili své síly a slepě se spoléhali na aplikaci, píše dnes o sobotní události server Kronen Zeitung. Ve druhém případě policejní vrtulník v sobotu zachraňoval českou rodinu s vyčerpanou desetiletou dívkou na hoře Grosser Donnerkogel. Píše o tom server MeinBezirk.

České hotely ubytovaly 6,4 milionu hostů. Cizinci zůstávají hlavně v Praze

Cestovní ruch v Česku ve druhém čtvrtletí mírně rostl. Tuzemská ubytovací zařízení navštívilo 6,4 milionu lidí, meziročně o půl procenta více. Zahraniční turisté se však nadále soustřeďují především do Prahy, zatímco regiony spoléhají hlavně na domácí klientelu.

Zemřel otec Lionela Messiho Jorge. Synovi pomáhal v kariéře od jeho 14 let

Ve věku 68 let zemřel Jorge Messi, otec argentinské fotbalové hvězdy Lionela Messiho. Dlouhodobě se potýkal se zdravotními problémy. Zemřel v nemocnici ve svém rodném městě Rosario.

Filmová The Legend of Zelda údajně našla Ganondorfa

Připravovaná hraná adaptace herní série The Legend of Zelda má mít svého hlavního padoucha. Ganondorfa si podle médií zahraje australský herec Uli Latukefu, známý především ze seriálů Young Rock a Marco Polo. Obsazení však zatím nebylo oficiálně potvrzeno.

Húsíové tvrdí, že zasáhli saúdskoarabskou rafinerii na pobřeží Rudého moře

Jemenští Húsíové zasáhli rafinerii společnosti Aramco na saúdskoarabském pobřeží Rudého moře. Oznámil to dnes podle agentury AFP vojenský mluvčí povstalecké skupiny podporované Íránem. Húsíové tak pokračují v útocích z posledních týdnů na Saúdskou Arábii, zejména na ropnou infrastrukturu a tankery v Rudém moři.

Dva mrtvé si vyžádal ruský úder na Charkov, tři mrtvé nálet na Belgorod

Dva mrtvé a 12 raněných si v noci na dnešek vyžádal ruský útok na Charkov, zaměřený na obytné budovy. Oznámil to ráno starosta druhého největšího ukrajinského města Ihor Terechov. Téměř dvě desítky raněných měl za následek ruský útok na Oděsu a Dněpropetrovskou oblast, uvedly ukrajinské úřady. Tři lidé přišli o život a 25 utrpělo zranění při rozsáhlém náletu ukrajinských dronů na Belgorod na západě Ruska, upřesnil úřadující gubernátor regionu Alexandr Šuvajev, který původně informoval o 13 raněných, včetně dvou dětí.

Syn Joea Bidena promluvil o těžkém boji svého otce s rakovinou

Joe Biden podle svého syna svádí těžký boj s rakovinou prostaty. Hunter Biden v rozhovoru řekl, že se nemoc dál šíří a bývalému americkému prezidentovi způsobuje silné bolesti.

Senát USA schválil návrh, který má odvrátit shutdown před volbami do Kongresu

Senát Spojených států ovládaný republikány dnes schválil návrh zákona o dočasném financování federální vlády do 11. prosince. Cílem opatření je předejít před listopadovými volbami do Kongresu takzvanému shutdownu, tedy omezení chodu vlády v důsledku neschváleného financování. Píše o tom agentura Reuters.

Mezi zabitými po ruských útocích na Kyjev je i dítě

Nejméně tři lidé včetně jednoho dítěte zemřeli při nočních ruských útocích na Kyjev a jeho okolí. Další tři lidé utrpěli zranění. Podle ukrajinských úřadů Rusové použili mimo jiné balistické rakety.

Tisza nominovala na maďarského prezidenta bývalého šéfa nejvyššího soudu

Maďarská vládní strana Tisza vybrala bývalého předsedu nejvyššího soudu Andráse Baku za svého kandidáta na prezidenta, informovaly tiskové agentury. Očekává se, že András Baka bude v úterý zvolen v parlamentu novou hlavou státu.

Dron pronikl do bulharského vzdušného prostoru, explodoval kilometr od plynovodu

Dron dnes vnikl z Rumunska do bulharského vzdušného prostoru a explodoval poblíž plynovodu. Oznámil to dnes podle tiskových agentur bulharský premiér Rumen Radev. Dron podle něj nesl velké množství výbušnin, píše agentura DPA.

Ukrajinské drony opět zaútočily na ruské rafinérie, úřady informují o raněných

Ukrajinské drony opět zaútočily na ilskou rafinérii na jihu evropského Ruska. V podniku vypukl požár, nálet si vyžádal pět raněných, informoval krizový štáb Krasnodarského kraje. Další dva lidi zranil dron v Zadonsku na Donu, oznámil gubernátor Lipecké oblasti Igor Artamonov. Ruské úřady informovaly o zničení stovek ukrajinských dronů během uplynulé noci. Ukrajinské drony podle Kyjeva zasáhly rafinérie v Ilsku a v Syzrani.

Mořské řasy zaplavují Karibik a ohrožují pobřeží i cestovní ruch

Karibské pobřeží, Mexický záliv i část Atlantiku letos zasáhl mimořádně rozsáhlý výskyt hnědých mořských řas rodu sargassum. Na plážích se hromadí miliony tun biomasy, která po vyplavení rychle zahnívá, zhoršuje kvalitu vody, omezuje život mořských organismů a zároveň působí značné problémy turistickým oblastem závislým na návštěvnících.
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama