Více
  7.6 C
  Czech
  Středa, 27 října, 2021

  Francouzští vojáci zabili šéfa ISIS na Sahaře

  Reklama

  DOPORUČUJEME

  NEJČTENĚJŠÍ

  Vůdce Islámského státu na Sahaře (ISIS-GS) Adnán Abú Valíd Sahráví zemřel po útoku francouzské speciální jednotky. Podle CNN a dalších serverů to ve čtvrtek to oznámila francouzská vláda.

  Francouzská ministryně obrany Florence Parly na tiskové konferenci řekla, že vůdce saharských teroristů byl zasažen střelou při operaci země-vzduch, když jel na motocyklu. Svým zraněním později podlehl.

  Operace se udála během 17.-22. srpna, řekla ministryně. Už dříve tweetovala, že vojenští a vládní agenti přispěli k honu na šéfa ISIS-GS, a že teroristické skupině zasadili „zdrcující úder.“ Několik týdnů se s oznámením čekalo, než se potvrdí teroristova totožnost, o jeho smrti se doposud jen spekulovalo.

  Je to náš další velký úspěch v boji proti teroristickým skupinám v Sahelu,“ tweetoval francouzský prezident Emmanuel Macron. Francie považovala Sahrávího za svého nepřítele číslo jedna.

  Osobně nařídil několik vražd

  Odnož ISIS-GS (Islámský stát na větší Sahaře) vznikla v roce 2015 poté, co se Sahráví odtrhl od africké buňky Al-Kajdá a založil si vlastní militantní organizaci. Sahráví se osobně přihlásil k teroristickému útoku na americké vojáky v roce 2017 v Nigeru, při němž čtyři z nich zemřeli. Při útoku zahynulo také pět Nigeřanů.

  V srpnu 2020 Sahráví osobně nařídil vraždu šesti francouzských charitativních pracovníků a jejich nigerského řidiče. Zabitý vůdce ISIS-GS byl podle Macronova mluvčího zodpovědný za „zbabělé a obzvlášť vražedné“ útoky na civilisty a vojáky v Nigeru, Mali a Burkina Faso. Francouzi neupřesnili, ve které zemi byl obávaný terorista zabit.

  Emmanuel Macron už v červnu uvedl, že se ze Sahelu stáhne zhruba polovina francouzských vojáků, kteří v něm jsou od roku 2013 za účelem stabilizace regionu. Charakter francouzské vojenské mise by se podle něj měl zásadně změnit. Nyní je v Sahelu podle údajů ministerstva obrany zhruba 5100 francouzských vojáků. Součástí stabilizační mise v Mali jsou i čeští vojáci.

  Podle francouzského prezidenta bude v čele mezinárodního úsilí stát takzvaná Takuba Task Force. To je evropská vojenská jednotka pod vedením Francie, která poskytuje poradenství, pomoc a doprovod malijským ozbrojeným silám v Sahelu. Francouzská armáda bude tvořit „páteř“ těchto sil, které doplní speciální jednotky z evropských a partnerských zemí v regionu.

  Sledujte nás na sítích

  NEJNOVĚJŠÍ

  Ukrajina hlásí rekordní počet obětí covidu-19

  Ukrajina hlásí rekordní počet obětí covidu za den. Plně očkováno je 17 procent obyvatel

  Ukrajinský ministr zdravotnictví na občany znovu apeloval, aby se nechali naočkovat proti covidu-19. V úterý země zaznamenala rekordních 734 úmrtí v souvislosti s onemocněním za den, přičemž počet hospitalizací vzrostl ve srovnání s předchozím týdnem o více než pětinu.
  Demonstrant v Chartúmu mává vlajkou

  Při protestech proti vojenskému převratu v Súdánu přišlo o život nejméně sedm lidí

  Súdánská armáda v pondělí převzala moc od přechodné vlády, přičemž premiéra Abdalláha Hamduka vojáci odvezli na neznámé místo. Podle tamního ministerstva zdravotnictví během následných protestů bylo při střetech mezi vojáky a demonstranty zastřeleno sedm lidí a 140 dalších utrpělo zranění.
  německá teroristka odsouzena jennifer wenisch

  Německá islamistka dostala deset let za usmrcení dítěte

  Německá muslimská konvertitka, která se v Iráku přidala k ISIS, byla v Mnichově uvězněna na 10 let za vraždu jezídské dívky, kterou si s manželem koupili jako otrokyni.
  povinné očkování zdravotníků

  Velká Británie zvažuje povinné očkování pro všechny zdravotníky

  Britský ministr zdravotnictví Sajid Javid se kloní k zavedení povinného očkování proti covidu pro všechny zdravotníky. Covidová čísla se v Británii zvyšují i přes osmdesátiprocentní proočkovanost, opatření by se tak mělo podle ministra týkat všech zaměstnanců Národní zdravotní služby (NHS).
  Richard Ratcliffe

  Podruhé drží hladovku. Snaží se osvobodit manželku z íránského vězení

  Britsko-íránská humanitární pracovnice Nazanin Zaghari-Ratcliffe byla podruhé za sebou uvězněna v Íránu. Před více než týdnem ji íránský odvolací soud potvrdil roční trest odnětí svobody. Její manžel tak na protest drží druhou hladovku.
  Puč v Súdánu

  Puč v Súdánu: Vojáci zadrželi premiéra a několik členů kabinetu, dochází k výpadkům internetu

  Armádní síly v Súdánu v pondělí zadržely premiéra Abdalláha Hamduka, kterého převezly na neznámé místo, dále většinu členů vlády a řadu dalších vysoce postavených politiků a úředníků. Tamní ministerstvo informací tyto kroky označilo za vojenský převrat.
  Reklama
  Reklama
  Reklama