ZprávyFrancouzský Konvoj svobody míří do Paříže. Do centra vás nepustíme, varuje demonstranty...

Francouzský Konvoj svobody míří do Paříže. Do centra vás nepustíme, varuje demonstranty policie

Francouzským řidičům, kteří se zapojili do takzvaného Konvoje svobody, bude vjezd do Paříže zablokován, uvedl ve čtvrtek policejní orgán francouzského hlavního města. Demonstranti ve vozech po vzoru Kanady protestují proti opatřením zavedeným v souvislosti s šířením koronaviru. Informovaly o tom agentura Reuters a server Deutsche Welle.

Motoristé ve středu vyrazili z jižní Francie v Konvoji svobody. Demonstranti v Nice uvedli, že plánují zamířit nejprve do Paříže a poté do Bruselu, sídla Evropské unie. Požadují zrušení všech proticovidových opatření.

Francouzi se inspirovali v Kanadě, kde řidiči kamionů zablokovali hlavní město Ottawu. Na parkovišti v Nice na francouzském pobřeží Středozemního moře se shromáždilo zhruba 200 demonstrantů, přičemž mnozí z nich mávali kanadskými vlajkami.

V Kanadě demonstranti požadují zrušení povinného očkování proti covidu-19 pro řidiče kamionů, kteří se vracejí ze Spojených států. Neočkovaní po vstupu na území Kanady musí nastoupit do 14denní karantény. Demonstrace, která se z Ottawy rozšířila na klíčové hraniční přechody, se nicméně proměnila v protest proti vládě Justina Trudeaua s důrazem na nesouhlas s povinným očkováním.

Obdobná forma protestů se objevila také v Austrálii a na Novém Zélandu.

Policejní komisařství v Paříži oznámilo, že protestujícím bude zakázán vstup do hlavního města od 11. do 14. února. Svůj postup odůvodnilo zvýšeným rizikem narušení veřejného pořádku.

Motoristům, kteří zákaz protestu v Paříži poruší, hrozí dva roky vězení, pokuta 4 500 eur a odebrání řidičského průkazu, varovala policejní prefektura.

„Spousta lidí nechápe, proč se ve Francii používá očkovací průkaz,“ řekl podle Reuters muž, který se představil jako Denis. „Naší prací je sdělit Evropě, že zavedení zdravotního průkazu do roku 2023 je něco, čemu většina našich spoluobčanů nerozumí,“ podotkl Denis, který pomáhal koordinovat konvoj z Nice.

Automobily vyrážejí nejen z jihu Francie

Celkem bylo podle Deutsche Welle zatím zorganizováno šest „konvojů“. Kromě Nice se zúčastnili také obyvatelé Bayonne, Štrasburku a Cherbourgu.

Ne všichni lidé vyrážející z Nice plánovali cestovat až do Paříže nebo Bruselu. Kolonu tvořily motocykly a osobní auta, ale žádné kamiony.

Ve městě Perpignan nedaleko francouzských hranic se Španělskem se v rámci Konvoje svobody shromáždilo asi 200 lidí, aby vyrazili směrem k Paříži. Skupinu tvořily osobní automobily, obytné vozy a jedno nákladní vozidlo.

„Jsme z toho všeho jen unavení. Chceme jet, kam je nám libo, aniž bychom byli žádáni o očkovací průkaz. Alespoň touto cestou s tím chci něco udělat,“ prohlásil Nicolas Bourrat, řidič nákladního vozu.

Doporučujeme

Hvězda Teorie velkého třesku se po sedmi letech vrací k herectví

Johnny Galecki, kterého diváci znají především jako fyzika Leonarda Hofstadtera ze seriálu Teorie velkého třesku, se po sedmileté pauze vrací k herectví. Tentokrát ale nezamíří před televizní kamery. V Chicagu se představí na divadelním jevišti jako slavný americký dramatik Tennessee Williams.

Při závodech na Masarykově okruhu zemřeli dva jezdci

Sobotní program motocyklového šampionátu Alpe Adria International na Masarykově okruhu v Brně poznamenala smrtelná nehoda. Při startu závodu se střetli dva zahraniční jezdci. Jeden zemřel na místě, druhý později podlehl zraněním v nemocnici.

Světová poptávka po ropě letos poprvé od pandemie klesne

Celosvětová poptávka po ropě má letos klesnout přibližně o milion barelů denně. Šlo by o první meziroční pokles od roku 2020, kdy spotřebu prudce omezila pandemie covidu. Hlavními důvody jsou vysoké ceny, omezené dodávky a dopady války mezi Spojenými státy a Íránem.

USA zasáhly 140 cílů v Íránu, Teherán odpověděl útoky v Perském zálivu

Spojené státy podnikly další rozsáhlé údery proti Íránu poté, co íránské síly zasáhly civilní kontejnerovou loď v Hormuzském průlivu. Americká armáda zaútočila přibližně na 140 vojenských cílů. Teherán následně vyslal střely a drony proti zemím v Perském zálivu, kde jsou rozmístěny americké jednotky.

Bývalou britskou ministryni našli mrtvou, policie pátrá po vrahovi

Britská policie vyšetřuje jako vraždu smrt bývalé ministryně, poslankyně a televizní osobnosti Ann Widdecombe. Osmasedmdesátiletou političku našli ve čtvrtek mrtvou v jejím domě na jihozápadě Anglie. Muže zadrženého krátce po činu už vyšetřovatelé propustili a v případu dál nefiguruje jako podezřelý.

Čmeláci sbírají výrazně více toxických kovů než včely medonosné

Čmeláci mohou z okolního prostředí získávat až sedmkrát více toxických těžkých kovů než včely medonosné, a to i v případě, že oba druhy hledají potravu na stejných místech. Skryté znečištění tak může nenápadně ovlivňovat jejich schopnost orientace, rozmnožování i fungování celých kolonií.

Při letecké nehodě na Bahamách zemřelo nejméně deset lidí

Na Bahamách se v pátek zřítil menší letoun typu Cessna 402. Zahynulo nejméně deset lidí, informovala dnes agentura DPA s odvoláním na místní úřady. Příčiny nehody jsou předmětem vyšetřování.

Čína evakuovala před tajfunem Bavi přes 1,8 milionu lidí

Čínské úřady evakuovaly více než 1,8 milionu lidí před příchodem tajfunu Bavi, který postupuje k východnímu pobřeží země. Živel má v neděli ráno zasáhnout okolí desetimilionového města Wen-čou v provincii Če-ťiang.

Trump hrozí Íránu zničením v reakci na výzvy k jeho zabití na Chameneího pohřbu

Americký prezident Donald Trump pohrozil Íránu úplným zničením v reakci na veřejné výzvy k jeho zabití, které zazněly na pohřbu íránského duchovního vůdce Alího Chamaneího, informovala agentura AP. Armáda Spojených států podle Trumpa dostala patřičné rozkazy

Trump odmítl podepsat zákon o bydlení, platit začal i bez něj

Rozsáhlý zákon, který má zvýšit nabídku bydlení a zmírnit růst cen ve Spojených státech, vstoupil v sobotu v platnost bez podpisu prezidenta Donalda Trumpa. Prezident dokument ani nepodepsal, ani nevetoval, takže se po uplynutí ústavní lhůty stal zákonem automaticky.

Kyjev čelil dalšímu raketovému útoku, městem otřásly výbuchy

Kyjev v noci na dnešek čelil dalšímu ruskému raketovému útoku. Ukrajinskou metropolí se v noci ozvalo několik výbuchů, místní úřady hlásí zásahy nebytových budov a energetického objektu. Úřady rovněž informovaly po útocích o deseti zraněných.

Írán chce pokračovat v jednáních a Spojené státy na to přistoupily, uvedl Trump

Írán chce pokračovat v jednáních a Spojené státy na to přistoupily, uvedl dnes americký prezident Donald Trump. Zároveň ale zdůraznil, že příměří s Teheránem skončilo. Šéf Bílého domu to napsal na své sociální síti Truth Social.

Kvůli tajfunu Bavi ruší Japonsko, Tchaj-wan a Čína lety, Filipíny už mají mrtvé

K jihozápadním japonským ostrovům se dnes přiblížil silný tajfun Bavi, kvůli němuž obyvatelé raději zabezpečují svůj majetek. Tajfun míří severozápadně přes Tchaj-wan do Číny, kde už byly zrušeny letecké spoje. Bavi by mohla být nejničivější bouří v této oblasti za poslední roky, napsala agentura Reuters. Sesuv půdy způsobený silnými dešti, které zhoršil průchod tajfunu, si už na jihofilipínském ostrově Mindanao vyžádal nejméně 15 mrtvých, uvedla agentura AFP.

Rusko oznámilo zneškodnění 376 ukrajinských dronů, Kyjev hlásí další oběť útoků

Rusko i Ukrajina v noci čelily dalším rozsáhlým dronovým útokům. Moskva oznámila zneškodnění 376 ukrajinských bezpilotních letounů, Kyjev uvedl, že zlikvidoval 114 z 137 ruských dronů. Informuje ČTK. Na ruském území hořely ropné objekty, na Ukrajině si útok vyžádal nejméně jednu oběť.

ANALÝZA: Vlastní střely do Patriotů jsou pro Ukrajinu zatím jen vzdáleným snem

Pro ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského byl summit Severoatlantické aliance (NATO) obzvláště důležitý. Rusko totiž využívá slabin obránců proti balistickým střelám a odpaluje je na civilní infrastrukturu. Zelenskyj se proto vypravil do Ankary, aby mimo jiné získal od spojenců podporu v oblasti protivzdušné obrany. Nakonec dostal více, než čekal. Je však otázkou, zda to k něčemu bude.
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama