Karibské útesy už dávno nejsou tím, čím bývaly. Vědci se vrátili 7 000 let do minulosti, aby porovnali pradávné fosilie s dnešním stavem. A výsledek je jasný: člověk obrátil celý podmořský potravní řetězec naruby.
Fosilie nejsou jen o dinosaurech. V karibských korálových útesech se zachovaly i otolity ryb a šupiny žraloků. Tyhle drobnosti ale odvyprávěly velký příběh. Vědcům ukázaly, jak moc lidé změnili složení a fungování rybích společenství.
Výzkumníci porovnali zkameněliny z Panamy a Dominikánské republiky s dnešními útesy v okolí. Zjistili, že během tisíciletí ubylo až 75 % žraloků – a s nimi se zhroutila rovnováha. Predátoři zmizeli, kořist získala volné pole.
Fossils reveal how humans completely changed Caribbean reef ecosystems https://t.co/plIE48qmd9 #EarthDotCom #EarthSnap #Earth
— Earth.com (@EarthDotCom) July 2, 2025
Když zmizí lovec, kořist sílí
Vědci tak konečně potvrdili tzv. efekt uvolnění predace. „Odstranění predátorů vede k explozi jejich kořisti,“ uvedli autoři. Počet menších ryb se zdvojnásobil a zároveň narostly v průměru o 17 %.
Naopak druhy, které loví lidé – jako kanicové nebo chňapalové – se během věků zmenšily o 22 %. Pravděpodobně kvůli selekčnímu tlaku se začaly dřív rozmnožovat a nedorůstají původní velikosti.
Ne všechny ryby reagují stejně
Překvapením byla stabilita tzv. kryptobentických ryb, které žijí schované mezi korály. Jejich velikost i počet se po tisíce let téměř nezměnily. „Tyto ryby vykazují pozoruhodnou odolnost vůči vnějším tlakům,“ uvedli vědci.
Další stopou byla kousnutí od rybek z čeledi sapínovitých. V minulosti byly vzácnější. Dnes je vědci nacházejí častěji – i to ukazuje, jak dramaticky se struktura útesových komunit proměnila.
K čemu jsou staré rybí kosti
Otolity, rybí vnitřní ušní kameny, rostou ve vrstvách podobně jako letokruhy. Díky nim mohli výzkumníci odhadnout stáří i velikost jednotlivých jedinců. V rámci studie jich analyzovali přes pět tisíc.
Žraločí přítomnost pak určily podle tzv. dermálních dentiklů – drobných šupinek s drsným povrchem. Těch vědci našli téměř o 80 % méně než ve starých fosiliích. Výsledky jsou jednoznačné.
Minulost jako klíč ke změně
Fosilie dávají výzkumníkům jedinečný „předlidský“ referenční bod. Bez něj by nebylo možné odhalit, jak přesně a kdy člověk změnil fungování útesů. Zatímco některé druhy utrpěly, jiné zůstaly stabilní po tisíciletí.
„Studie ukazuje sílu fosilního záznamu pro ochranu přírody,“ uzavřeli autoři. Historická data teď mohou pomoci lépe chránit ty části útesů, které jsou nejzranitelnější – a zároveň pochopit, co dává jiným druhům šanci přežít.