Více
  0.2 C
  Czech
  Pátek 27. ledna 2023

  Florida se chystá na úder hurikánu Ian, do bezpečí prchají statisíce lidí

  Miliony obyvatel amerického státu Florida se připravují na úder mimořádně silného hurikánu Ian, který může způsobit katastrofální škody. Hurikán, který aktuálně provází vítr o rychlosti téměř 200 kilometrů v hodině, v úterý drtivě zasáhl Kubu, nad Mexickým zálivem ale dál zesiluje. Výzvu k evakuaci dostalo na západním pobřeží Floridy zhruba 2,5 milionu lidí, kteří se snaží dostat do bezpečí ve vnitrozemí. Další lidé se na živel připravují doma, pořizují si zásoby, zabedňují okna a obkládají vchody pytli s pískem.

  Americké úřady i meteorologové varují, aby lidé hrozbu nepodceňovali, protože hurikán podle nich může být životu nebezpečný. Největší riziko hrozí pobřežnímu pásu dlouhému asi 350 kilometrů, kde jsou i města Fort Myers, Tampa, Sarasota a St. Petersburg. Povinně se tam má evakuovat 1,75 milionu lidí, dalším 750.000 obyvatel to úřady důrazně doporučují. Na Floridě se otevře 176 nouzových ubytovacích zařízení pro evakuované.

  Národní středisko pro hurikány (NHC) dnes ve 02:00 místního času (08:00 SELČ) uvedlo, že hurikán se nachází asi 140 kilometrů jihovýchodně od města Naples na Floridě a k pevnině se dostane nejspíš odpoledne nebo večer. Lidé v pobřežních oblastech jeho příchod pociťují už nyní, protože jih poloostrova bičují intenzivní srážky a silný vítr. Některá místa – například okres Broward – hlásí výskyt tornád.

  „Úpěnlivě žádám a vyzývám všechny, kdo se nacházejí v evakuační zóně a dostali výzvu v evakuaci, aby tak ihned učinili – teď nastal ten čas. Brzy přijde chvíle, kdy už nebude bezpečné cestovat,“ uvedl na tiskové konferenci v úterý večer šéf floridského úřadu pro zvládání katastrof Kevin Guthrie.

  „Je to velká bouře, jak se bude blížit, bude tady hodně vody. Takový příliv bude život ohrožující,“ řekl v Sarasotě floridský guvernér Ron DeSantis. „Máte ještě trochu času, ale ten čas běží rychle,“ dodal a zopakoval naléhavou výzvu k evakuaci.

  Podle odhadu meteorologů může hurikán způsobit vzedmutí hladiny moře až o 3,6 metru a napršet může až 46 centimetrů srážek. Na některých místech podle předpovědi do pátku naprší tolik srážek, jako běžně za několik měsíců. Čekají se proto záplavy.

  „Vím, že bych se tohohle (hurikánu) měl bát, ale na strach nemám čas. Prostě jen vím, že odtud musím zmizet,“ řekl agentuře Reuters jazzový pianista z Tampy John O’Leary, který právě balil auto a odjížděl s manželkou do bezpečnějšího vnitrozemí. Podle stanice CNN se ucpávají některé silniční tahy kvůli obrovskému počtu lidí, kteří se snaží z oblasti dostat pryč.

  V ohrožené části Floridy jsou zavřená letiště a zábavní parky, ale také úřady, obchody, školy a některé nemocnice, nefungují ani přístavy. Guvernér varoval, že na čerpacích stanicích může dojít palivo. Energetické společnosti uvádějí, že dodávky proudu se mohou přerušit i na několik dní. V pohotovosti je 5000 členů národní gardy, asistovat jim můžou tisíce gardistů z okolních států.

  Hurikán Ian se v úterý přehnal přes Kubu, kde mimo jiné způsobil masivní výpadek elektrického proudu na celém ostrově. Živel zdevastoval i provincii Pinar del Río, v níž se pěstuje velká část kubánského tabáku.

  Sledujte nás na sítích

  Donald Trump získal od Meta povolení vrátit se po dvou letech na Facebook a Instagram

  Společnost Meta odvolá zablokování účtů bývalého amerického prezidenta Donalda Trumpa na Facebooku a Instagramu. Podle firmy by měli mít lidé právo "poslouchat své politiky". Ze sociálních sítí byl Trump vykázán před dvěma lety, tedy na začátku roku 2021. Tehdy totiž ve svých příspěvcích podporoval násilí protestujících, kteří útočili na Kapitol.

  Víte, kdo já jsem? Ani tahle věta nepomohla, atletickou hvězdu vyvedli z letadla

  Možná si její příběh vybavíte v souvislosti s olympiádou v Tokiu. Právě tam měla Sha‘Carri Richardsonová zaútočit jako americká atletická hvězda na ty nejcennější kovy. Jenomže po pozitivním nálezu na marihuanu nakonec šanci nedostala. A od té doby se v jejím případě všechno bortí. Teď byla dokonce vyvedena z letadla.

  NEJNOVĚJŠÍ

  Donald Trump získal od Meta povolení vrátit se po dvou letech na Facebook a Instagram

  Společnost Meta odvolá zablokování účtů bývalého amerického prezidenta Donalda Trumpa na Facebooku a Instagramu. Podle firmy by měli mít lidé právo "poslouchat své politiky". Ze sociálních sítí byl Trump vykázán před dvěma lety, tedy na začátku roku 2021. Tehdy totiž ve svých příspěvcích podporoval násilí protestujících, kteří útočili na Kapitol.

  Atlantik vyplavil na francouzské pobřeží od konce loňského roku stovky delfínů

  Vody Atlantiku vyplavily od Vánoc do poloviny ledna na francouzské pobřeží stovky mrtvých delfínů. Zvířata umírají při střetech s rybářským vybavením. Rybáři musí střet s delfíny nahlásit úřadům, tuto povinnost však zanedbávají.