Reklama

Firmy plánují uzavřít uhelné elektrárny v Asii kvůli snižování emisí

Reklama

DOPORUČUJEME

NEJČTENĚJŠÍ

Známé finanční společnosti odstartovaly plán na uzavření co nejvíce uhelných elektráren v Asii. Mezi iniciátory patří banky jako Asian Development Bank (ADB), HSBC nebo Citi, ale také britská pojišťovna Prudential.

Společně chtějí za pomoci dohody s vládními institucemi odkoupit uhelné elektrárny v Asii a uzavřít je dřív, než je v současnosti plánováno. Chtějí tím urychlit snižování emisí a přechod k obnovitelné energii. Uvedl to server BBC.

Plán zhotovený známými finančními firmami není ještě zcela hotový, v úterý o něm ale jako první informoval server Reuters. Uvedl, že pět lidí seznámených s chystanými kroky příběh potvrdilo. Dle dosavadních informací jsou pak rozhovory mezi multilaterálními bankami a asijskými vládami doposud slibné.

I když by ale finanční společnosti za podpory tamních vlád uhelné elektrárny odkoupily, není dosud jasné, co by se s nimi stalo po jejich uzavření. Instituce také ještě musí upřesnit, jak by měly instituce přesvědčit současné vlastníky elektráren k jejich prodeji. Plán pak musí firmy dokončit do listopadu, kdy ho chtějí na konferenci COP26 ve Skotsku oficiálně představit.

„Pokud elektrárny odkoupíme s tím, že mají ještě 50 let fungovat, ale ukončíme je po 15 letech, ušetříme tím 35 let vypuštěných emisí,“ popsal jeden z viceprezidentů ADB Ahmed M Saeed. Výrobci elektřiny pocházející z elektráren na uhlí přitom zodpovídají za pětinu světových emisí ze skleníkových plynů.

Mezinárodní energetická agentura dále předpověděla, že světová poptávka po uhlí stoupne letos o 4,5 procenta. Osmdesát procent této poptávky pak tvoří Asie. Na druhou stranu ale Mezinárodní panel pro klimatickou změnu apeluje, aby elektřina z uhlí klesla do roku 2030 z 38 na 9 procent.

Chceme vytvořit most mezi soukromým sektorem a vládními institucemi, míní banky

První nákup uhelné elektrárny by pak mohly instituce provést příští rok. Důvod, proč se o podobný plán banky zajímají, je především tlak jejich investorů. Komerční a rozvojové banky se tak stahují z financování nových tepelných elektráren a obrací se na projekty, které podporují dosažení cílů na zmírnění dopadů globálního oteplování.

„Soukromý sektor má skvělé nápady, jak bojovat s klimatickou změnou, a my jsme ti, kteří spojí mezeru mezi nimi a oficiálními a vládními aktéry,“ uvedl dále viceprezident ADB Ahmed Saeed. Použít chce proto model, který by byl zaštítěný vládními finančními institucemi. Mimo jiné už je také investorům v oblasti infrastruktury dobře známý, nejedná se tedy o naprostou novinku.

Největší risk by pak na sebe musely vzít rozvojové banky, jelikož by ručily za první dluhy a přijaly by nižší výnosy. Plán instituce zatím představily ministrům financí ekonomického uskupení ASEAN, Evropské komisi a také oficiálním představitelům evropského rozvoje.

Sledujte nás na sítích

NEJNOVĚJŠÍ

Čína požádala o členství v klíčové asijsko-pacifickém obchodním paktu

Čína podala žádost o členství v Asijsko-pacifické dohodě o volném obchodu

Ve snaze posílit svou pozici v regionu požádala ve čtvrtek Čína o členství v Asijsko-pacifickém obchodním paktu známém pod zkratkou CPTPP. Partnerství původně vzniklo ze snahy Spojených států amerických (USA) zabránit narůstajícímu vlivu Číny. Žádost o přijetí druhé největší světové ekonomiky do CPTPP zveřejnili politici den po oznámení historické bezpečnostní dohody mezi USA, Velkou Británií a Austrálií.
SpaceX vypustila první zcela turistickou raketu na oběžnou dráhu

Společnost SpaceX vyslala na oběžnou dráhu čtyři lidi. Jedná se o...

Na oběžnou dráhu se ve zcela automatické kapsuli společnosti SpaceX vydali na třídenní cestu čtyři lidé. Jedná se o první čistě turistický let bez přítomnosti profesionálních astronautů. Zážitek zaplatil miliardář Jared Isaacman a za své spolucestující si vybral učitelku z komunitní vysoké školy, datového inženýra a lékařskou asistentku.
TikTok chce uživatelům pomáhat s bojem proti duševním onemocněním

TikTok zveřejní nové funkce. Chce uživatelům pomoci bojovat proti problémům s...

Řada nových funkcí by měla uživatelům TikToku v následujících měsících pomoci bojovat proti problémům s duševním zdravím. Aplikace má nově podle úterního oznámení nabízet odkazy na krizové linky nebo rady, jak se vypořádat například s depresí nebo poruchami příjmu potravy. Vývojáři aktualizaci představili ve chvíli, kdy TikTok a jemu podobné sociální sítě čelí kritice kvůli špatnému vlivu na děti a dospívající.
Společnost Apple bojuje s novým spywarem

Společnost Apple zablokovala nový spyware. Do zařízení se dostane bez jediného...

Kvůli spyware, který se do zařízení jako iPhone nebo iPad dostane bez jediného kliknutí, vydala společnost Apple aktualizaci softwaru 14.8. V pondělí tím technologický gigant reagoval na objev výzkumníků z University of Toronto. Podle nich se hackeři k datům, heslům nebo kameře dostanou skrz aplikaci iMessage. Podobný software není příliš nebezpečný pro běžné uživatele, může ale vládám sloužit ke kontrole aktivistů, disidentů nebo novinářů.
Anglický ministr zdravotnictví odmítl plán na zavedení očkovacích pasů

Anglie zamítla plán na očkovací pasy. Majitelé nočních klubů se radují

Ministr zdravotnictví Sajid Javid o víkendu oznámil, že Anglie na konci září nepřistoupí k plánu očkovacích pasů. Po jeho zavedení by se museli lidé při vstupu do klubů nebo na větší akce prokazovat očkováním, negativním testem nebo prodělaným onemocněním koronaviru. Jedná se o náhlou otočku postoje britské vlády. V úterý pak premiér Boris Johnson představí svoji vizi na zvládnutí zimních měsíců bez dalšího lockdownu.
Řecký premiér Kyriakos Mitsotakis

Řecký premiér: Ekonomika země letos vzroste o 5,9 %, přijdou daňové...

Řecko se před třemi lety dostalo z finanční krize. Pandemie koronaviru ale zemi opět přinesla značný ekonomický propad. Řecký premiér Kyriakos Mitsotakis v sobotu prohlásil, že ekonomika země v letošním roce vzroste o 5,9 %. Nastínil také daňové úlevy.
Reklama
Reklama
Reklama