-3.1 C
Czech
Neděle 25. ledna 2026
ZprávyFinsko: Plány na výstavbu plotu na hranicích s Ruskem mají podporu klíčových...

Finsko: Plány na výstavbu plotu na hranicích s Ruskem mají podporu klíčových politických stran

Hlavní finské politické strany podpořily výstavbu plotu podél části hranic země s Ruskem, přičemž práce na krátkém pilotním úseku by měly začít, jakmile budou přiděleny finanční prostředky. Informoval o tom zpravodajský server The Guardian společně s Radio Free Europe.

Helsinky jsou stále více znepokojeny rozsáhlým nelegálním překračováním 1336 kilometrů dlouhé východní hranice, kterou sdílejí s Ruskem. Důvodem obav je útěk tisíců Rusů před částečnou mobilizací Moskvy v reakci na neúspěšnou válku na Ukrajině.

Finsko se také obává, že Moskva nasadí organizovanou masovou migraci jako formu hybridní války. Právě z vedení hybridní války bylo loni obviněno Bělorusko Polskem a dalšími státy Evropské unie.

„Shodli jsme se na potřebě,“ řekla finská premiérka Sanna Marin po jednání. „Nyní vláda předloží parlamentu konkrétní návrhy,“ dodala. O financování pilotního úseku se podle ní bude hlasovat do začátku příštího měsíce, uvedl zpravodajský server The Guardian.

„Je to otázka zajištění řádné ostrahy finských hranic,“ řekla Marin. „Chceme zajistit, aby naše pohraniční stráž měla dostatečnou podporu pro provádění náležité a účinné hraniční kontroly a musíme být připraveni na případné rušivé situace,“ uzavřela.

Funkce a realizace plotu

Finská pohraniční stráž minulý měsíc navrhla postavit na 160 kilometrech hranice několik metrů vysoký plot s ostnatým drátem a kamerami.

Plot by chránil oblasti, které byly identifikovány jako potenciální riziko rozsáhlé migrace z Ruska, především na jihovýchodě Finska. Právě v této oblasti překračuje hranice většina dopravy, ale také v okolí hraničních stanic na severu země.

Podle odhadů pohraniční stráže by realizace projektu trvala až čtyři roky a mohla by stát několik set milionů eur. Konečné schválení hlavní fáze by mohlo být odloženo až do dubna, kdy se mají ve Finsku konat parlamentní volby.

O pilotním úseku plotu v délce asi 3 kilometrů bude rozhodnuto v nejbližší době a pokud bude schválen, bude rychle postaven v souvislosti s obavami z nárůstu nelegálního přistěhovalectví v důsledku ruské války na Ukrajině, uvedlo Radio Free Europe.

Problémy v sousedním Norsku

Norsko, které rovněž hraničí s Ruskem na dalekém severu, ve středu uvedlo, že v posledních dnech zatklo sedmého ruského občana. Všichni tito podezřelí jsou obviněni z nelegálního létání s drony nebo fotografování v zakázaných oblastech.

Norský premiér Jonas Gahr Støre prohlásil, že je samozřejmě nepřijatelné, aby zahraniční rozvědka létala s drony nad zemí poté, co policie oznámila, že v pondělí byl zadržen syn blízkého důvěrníka Vladimira Putina.

Reklama

Doporučujeme

V Německu zatkli Libanonce, který podle policie plánoval útoky po Evropě

Německá policie v pátek večer zadržela na letišti Berlin Brandenburg libanonského občana podezřelého z členství v palestinském militantním hnutí Hamás a z příprav teroristických útoků na území Evropy. Muž, označovaný jako „Mohammad S.“, byl zatčen krátce po příletu z libanonského Bejrútu.

Propuštění z vazby majitele baru v Crans-Montaně vyvolalo protest Itálie

Propuštění z vazby majitele baru v Crans-Montaně, kde zemřelo při požáru na přelomu roku 40 lidí, vyvolalo protest Itálie i údiv některých advokátů pozůstalých a obětí. Píší to dnes agentury. Jacques Moretti se dostal z věznice v pátek po složení kauce ve výši 200.000 franků (přibližně 5,2 milionu korun). Soud však nařídil opatření, která mají zabránit muži, který je francouzským občanem, uprchnout ze země.

Bílý dům zveřejnil AI snímek Trumpa s tučňákem a grónskou vlajkou

Bílý dům v pátek večer na X zveřejnil patrně umělou inteligencí (AI) vygenerovaný snímek prezidenta Donalda Trumpa s tučňákem, jak prochází zasněženou horskou krajinou. Obrázek, na němž je grónská vlajka, okamžitě vzbudil na sociálních sítích posměšné reakce.

Babiš má spor kolem L-159 za umělý, prezident Pavel už podle něho vede kampaň

Premiér Andrej Babiš (ANO) pokládá rozmíšky kolem možnosti poskytnout čtveřici bojových letounů L-159 Ukrajině za umělý problém. Na dnešním sněmu hnutí ANO v Praze ministerský předseda řekl, že nechce dávat energii na spory. Prezident Petr Pavel, který tento týden ohlásil ambici prezidentský mandát obhajovat, už podle Babiše vede volební kampaň. Reakci Pavla ČTK zjišťuje.

Ruské drony zaútočily na Kyjev a Charkov, jeden mrtvý a nejméně 15 zraněných

Ruské drony dnes brzy ráno zasáhly několik částí ukrajinské metropole Kyjev. V pohotovosti byla protivzdušná obrana. Dronový útok hlásilo i druhé největší ukrajinské město Charkov. Při obou útocích bylo zraněno nejméně 15 lidí a v Kyjevě jeden člověk zahynul. Uvedla to agentura Reuters s odvoláním na představitele obou měst.

Záplavy v Mosambiku přivedly krokodýly blíž k lidem, varují úřady

Poté, co vydatné deště a povodně postihly Mosambik a další státy jižní Afriky, varují úřady v zaplavených městech a obcích před výskytem krokodýlů. Při záplavách v zemi zahynulo nejméně 13 lidí, tři z nich podle agentury AP usmrtili právě tito plazi.

Soud propustil na kauci majitele baru, v němž ve Švýcarsku na Nový rok hořelo

Soud ve švýcarském kantonu Valais dnes po složení kauce nařídil propuštění Jacquesa Morettiho, který spoluvlastní bar v lyžařském středisku Crans-Montana, v němž v noci na Nový rok vypukl požár a připravil o život 40 lidí. Informují o tom agentury. Moretti spolu s manželkou Jessicou Moretti, která je zároveň spolumajitelkou baru, čelí podezření ze zabití z nedbalosti.

Google a Epic Games mají tajnou dohodu za 800 milionů dolarů

Google a Epic Games uzavřely novou dohodu kolem Androidu, Fortnite a Unreal Engine, přičemž značná část podmínek má zůstat neveřejná. Partnerství se objevilo při soudním jednání v San Francisku, kde se řešilo urovnání dlouhého antimonopolního sporu mezi oběma firmami. Federální soudce James Donato během slyšení naznačil, že spolupráce může zahrnovat společný vývoj a marketingové závazky a že Epic má pomáhat s propagací Androidu, zatímco Google má nově využívat klíčovou technologii Epicu.

Jednání s USA o Grónsku brzy začnou, oznámil dánský ministr zahraničí Rasmussen

Jednání o Grónsku se Spojenými státy brzy začnou. Dnes to podle agentury AFP oznámil dánský ministr zahraničí Lars Løkke Rasmussen. Americký prezident Donald Trump v posledních dnech opakovaně hovořil o nezbytnosti získat Grónsko pro bezpečnost USA, ve středu se ale s generálním tajemníkem Severoatlantické aliance Markem Ruttem dohodl na rámci dohody o budoucnosti tohoto arktického ostrova a posílení bezpečnosti v celé arktické oblasti.

Španělsko se nepřipojí k Radě míru Donalda Trumpa, uvedl premiér Sánchez

Španělsko se nepřipojí k Radě míru amerického prezidenta Donalda Trumpa, informovala agentura Reuters. Podle španělského premiéra Pedra Sáncheze iniciativa není v souladu se závazkem Španělska k mezinárodnímu právu, OSN a multilateralismu. Rada míru má být podle Trumpových představ mezinárodní organizací, která pomůže zprostředkovat a monitorovat příměří, organizovat bezpečnostní opatření a koordinovat obnovu v místech zpustošených válkou.

Cena zlata trhá rekordy, překonala hranici 4900 dolarů za unci

Cena zlata ve čtvrtek poprvé překonala hranici 4900 dolarů za unci (101 200 korun), napsal server Mint. K zájmu investorů o zlato přispívá geopolitické napětí, oslabení amerického dolaru a letošní očekávané snížení úrokových sazeb Federálním rezervním systémem (Fed). Americká ekonomika zůstává na trajektorii silného růstu.

Na jednání s Ruskem a USA v Abú Zabí se bude mluvit o území, řekl Zelenskyj

Na jednání se zástupci Spojených států a Ruska v Abú Zabí se bude mluvit o územních otázkách. Dnes to podle agentur řekl ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. Hotová je podle něj také dohoda se Spojenými státy o bezpečnostních zárukách pro Ukrajinu.
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama