3.4 C
Czech
Pátek 5. prosince 2025
ZprávyFilipíny: Záchranáři pátrají po přeživších havárie letadla na svazích sopky Mayon

Filipíny: Záchranáři pátrají po přeživších havárie letadla na svazích sopky Mayon

Filipínští záchranáři hledají přeživší na svazích aktivní sopky Mayon, kde se nedaleko kráteru zřítilo letadlo. Pátrání po ztraceném letounu Cessna 340 v úterý probíhalo již třetí den, přičemž v okolí trosek byli nasazeni také horolezci a psi. Mezi pohřešovanými jsou dva členové filipínské posádky a dva Australané. V úterý o vývoji informovaly servery BBC a CNN.

Šestimístný letoun v sobotu mířil do hlavního města Manily, když po startu z mezinárodního letiště Bicol v provincii Albay ztratil kontakt s řízením letového provozu, uvedl filipínský Úřad pro civilní letectví (CAAP).

Dva pohřešovaní Australané, Simon Chipperfield a Karthi Santhanam, jsou techničtí konzultanti pracující pro manilskou společnost Energy Development, potvrdila společnost ve svém prohlášení. „Vzhledem k náročnému terénu a špatnému počasí je to obtížná situace… Nadále doufáme a modlíme se, abychom je našli,“ řekl v úterý pro CNN mluvčí společnosti Allan Barcena.

Úřady uvedly, že letadlo bylo spatřeno 300 až 350 metrů od kráteru. Od nedělního nálezu trosek pátrání zpomalilo kvůli nepříznivému počasí.

Podle státní filipínské tiskové agentury bylo do společné záchranné operace nasazeno více než 200 pracovníků spolu s 34 vozidly, 11 drony a čtyřmi psy, informoval server CNN. Cedric Daep, který vede pátrání, dle BBC řekl místnímu rádiu DZGB, že guvernér provincie doufá, že se do úterý podaří najít přeživší.

V pondělí mluvčí CAAP Eric Apolonio státní televizi PTV sdělil, že úřady stále pracují na tom, aby se k vraku dostaly a ověřily, zda jde o pohřešované letadlo. „Máme pouze letecké snímky (záběry z dronu). Nemůžeme potvrdit, zda se jedná o zmíněné letadlo. Naši vyšetřovatelé nehody potřebují vidět skutečné místo havárie,“ upozornil Apolonio.

Vulkán Mayon je aktivní

Sopka Mayon naposledy vybuchla v roce 2018. V okruhu čtyř kilometrů kolem ní byla vyhlášena stálá zóna nebezpečí sesuvů půdy. Momentálně platí druhý stupeň varovného systému před erupcí z pěti. To znamená, že úřady zaznamenaly emisi plynů a pád uvolněných úlomků hornin.

Poslední erupce si vynutila evakuaci desítek tisíc obyvatel. K nejničivějšímu výbuchu sopky došlo v roce 1814, kdy zahynulo nejméně 1 200 lidí.

V nedávné době se jedná již o druhý případ, kdy se na Filipínách ztratilo letadlo Cessna. První zmizelo z radarů 24. ledna a nebylo nalezeno. Letoun se na souostroví běžně používá k přesunům mezi ostrovy a k výcviku pilotů.

Reklama

Doporučujeme

Merz bude jednat s belgickým premiérem, zřejmě o zmrazených ruských aktivech

Německý kancléř Friedrich Merz se v pátek setká s předsedkyní Evropské komise Ursulou von der Leyen a belgickým premiérem Bartem De Wever. Oznámil to dnes mluvčí vlády. Podle německých médií bude tématem jednání zřejmě otázka ruských aktiv zmrazených v Evropské unii, které chce komise využít na pomoc Ukrajině. Německo návrh podporuje, Belgie se staví proti.

Král Karel a Camilla přivítali hosty s královskou noblesou. Slavnostní výzdoba podtrhla výjimečný večer

Král Karel a královna Camilla přivítali německého prezidenta Franka-Waltera Steinmeiera a jeho ženu Elke s noblesou sobě vlastní. Večer v prostorách Windsorského hradu připomínal pohádkovou scénu plnou světel, historie i královských tradic.

Británie oznámila nové sankce proti Rusku kvůli útoku novičokem

Británie dnes oznámila nové sankce proti Rusku v souvislosti s vyšetřovací zprávou o úmrtí ženy, která byla v roce 2018 otrávena nervově paralytickou látkou novičok. Londýn si zároveň předvolal ruského velvyslance ve Spojeném království, což zdůvodnil "pokračujícími nepřátelskými aktivitami" Moskvy, informuje agentura Reuters.

Na dně Baltského moře bují život na zbraních z druhé světové války

Zbytky nacistických bomb a torpéd leží na dně Baltského moře už desítky let. Místo nebezpečné zóny plné jedu se tam ale hojně daří podmořskému životu. Příroda si našla cestu i tam, kde lidé zanechali spoušť.

Polsko ukončí chov zvířat na kožešiny, prezident ale vetoval zákaz držení psů na řetězu

Polský prezident Karol Nawrocki podepsal zákon zakazující chov zvířat pro kožešiny, čímž ukončil jednu z největších kožešinových produkcí na světě. Zároveň ale vetoval samostatný návrh, který měl zakázat držení psů na řetězech a zavést minimální velikosti kotců podle váhy zvířete.

Počet obětí ničivých povodní v Asii překročil 1500, stovky lidí se pohřešují

Počet obětí ničivých povodní v Asii překročil 1500 a stovky dalších lidí se stále pohřešují. Záchranáři se snaží dostat do oblastí, které záplavy a sesuvy půdy odřízly od okolní, napsala agentura AP.

Putin uvedl, že nesouhlasí s některými body amerického plánu pro Ukrajinu

V americkém plánu pro Ukrajinu jsou body, s nimiž Rusko nesouhlasí, řekl ruský prezident Vladimir Putin a dodal, že tyto záležitosti probral při úterním setkání s americkými vyjednavači. Rusko podle něj převezme Donbas na východě Ukrajiny vojenskými či jinými prostředky, napsala agentura Reuters. Území, která kontroluje Ukrajina, buď ukrajinští vojáci opustí, nebo je Rusko obsadí vojenskou silou, dodal šéf Kremlu. Putin podle ruského listu Kommersant hovořil v indické televizi nejen o ovládnutí Donbasu, tedy Doněcké a Luhanské oblasti, ale také "Novoruska", což je výraz, který ruští politici používají i pro další území na jihovýchodě Ukrajiny, kde Rusko částečně okupuje Chersonskou a Záporožskou oblast.

Prezident Si uvítal v Pekingu Macrona, který je na třídenní návštěvě Číny

Francouzský prezident Emmanuel Macron se dnes setkal se svým čínským protějškem Si Ťin-pchingem. Během jednání se nejvyšší představitelé obou zemí zavázali k hlubší spolupráci v globálních otázkách, jako je válka na Ukrajině a obchod. Macron ve středu přiletěl na třídenní návštěvu Číny, která se koná v době, kdy se Francie připravuje v příštím roce převzít předsednictví skupiny G7, napsala agentura AP.

Trump omilostnil developera stíhaného jeho vlastní administrativou

Donald Trump znovu sáhl po prezidentské milosti. Tentokrát zastavil stíhání realitního magnáta Tima Leiwekeho, kterého jeho vlastní ministerstvo spravedlnosti letos obvinilo z manipulace veřejné zakázky na sportovní arénu v Texasu. Případ, který měl být ukázkou boje proti korupci, se během pár měsíců obrátil ve prospěch obviněného.

Turecko varuje před útoky na tankery v Černém moři

Útoky na tankery spojené s Ruskem v posledních dnech vyvolávají napětí v celém regionu. Ankara upozorňuje, že incidenty zasahují do bezpečnosti, obchodu i pravidelného provozu v Černém moři a dokazují, že válka na Ukrajině získává další rozměr.

Airbus A320 snižuje letošní plán dodávek kvůli chybě na trupu

Airbus A320 má další komplikaci. Výrobce řeší problém s kovovými panely u části letadel a zároveň dohání následky rozsáhlé softwarové závady. Do konce roku proto stihne dodat méně strojů, než plánoval.

Jižní Korea žádá pro manželku exprezidenta 15 let vězení

Prokurátoři v Soulu navrhli patnáctiletý trest pro bývalou první dámu Kim Keon-hee, manželku sesazeného prezidenta Jun Sok-jola. Oba čelí řadě kauz od údajné manipulace s akciemi přes úplatky od Jednotící církve až po krátké vyhlášení stanného práva.
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama