ZprávyFilipíny: Počet obětí tropické bouře Megi stoupá

Filipíny: Počet obětí tropické bouře Megi stoupá

Počet obětí tropické bouře Megi či Agaton, která se přes Filipíny prohnala v neděli, vzrostl na 53. Záchranné týmy se ještě dnes brodí bahnem a vodou a v zatopených vesnicích hledají přeživší. Očekávají, že obětí bude přibývat. Záchranné akce brzdí trvající déšť, v úterý se ale podmínky pro pátrání zlepšily. První taková letošní bouře způsobila sesuvy půdy a záplavy. Místní úřady přitom očekávaly období sucha, píše BBC News a další servery. 

Tropická bouře Megi, místním známá jako Agaton, na Filipíny udeřila v neděli 10. dubna. Silný vítr o rychlosti 65 kilometrů v hodině a vydatný déšť vedly k sesuvům půdy a velkým záplavám, informovala agentura Reuters. 

Původně bylo hlášeno 25 obětí. Záchranné akce ale stále pokračují, upozorňuje BBC News. Týmy hledají přeživší v zatopených vesnicích. Musejí se brodit vodou do výšky hrudníku a bahnem. Pro rychlejší a efektivnější operace se po zatopených ulicích přesouvají v raftech. Situaci komplikuje déšť. 

Kvůli tomu nacházejí další mrtvé. Jejich počet vzrostl na 53 a očekává se, že přibudou další. 

Nejhůře jsou na tom vesnice okolo města Baybay v provincii Leyte. Městský starosta Jose Carlos Cari uvedl, že v oblasti masivní sesuvy půdy a záplavy zabily nejméně 47 osob. 

Ve vesnici Pilar bylo zatopeno asi 80 procent domů. Filipínská národní agentura pro katastrofy také uvedla oběti v jižních regionech Davao, Mindanao a centrální provincii Negros Orientals. 

Zasaženo bylo 100 000 obyvatel na jihu a východě Filipín. Mnozí z nich utekli do úkrytů či do vyšších oblastí. 

Očekávali jsme sucho

Megi byla první velkou letošní bouří v zemi. V průměru jich souostroví zasáhne zhruba 20 za rok. Kvůli globálnímu oteplování k nim však muže docházet častěji. Bouře již nyní získávají na síle, výdrži a pohybovat se budou stále dál nad pevninu. 

Velké bouře také budou nepředvídatelnější. „Má být období sucha, ale možná to zvrátila změna klimatu,” divil se úředník pro veřejné informace města Baybay Marissa Miguel Cano. 

https://youtu.be/dxP27oqEiB0

Filipíny jsou kvůli své geografii vůči tropickým bouřím zranitelné. Proto byly zařazeny mezi země nejvíce ohrožené klimatickou změnou. 

V prosinci minulý rok jihovýchodní ostrovy země srovnal se zemí supertajfun Rai. Zasaženo bylo na 500 000 lidí, 375 jich bylo zabito.

Reklama

Doporučujeme

Po nočních ruských útocích jsou dva zranění v Charkovské oblasti

Ruský útok si v noci na dnešek vyžádal dva zraněné v Charkovské oblasti, informují místní úřady. V Černihivské oblast je po útoku na energetickou infrastrukturu bez proudu asi 380.000 odběratelů, uvedla distribuční společnost. Ruské úřady informovaly o ukrajinských útocích v Leningradské oblasti a na Ruskem anektovaném poloostrově Krym. Podle ukrajinských médií zasáhla Ukrajina také rafinerii v Samarské oblasti.

Izraelská armáda vytvořila v jižním Libanonu žlutou linii příměří, po vzoru Gazy

Izraelská armáda vytvořila v jižním Libanonu žlutou linii příměří. A to po vzoru obdobné linie, kterou po vyhlášení příměří v Pásmu Gazy vyznačila území, jež má pod kontrolou. Armáda zároveň uvedla, že za uplynulý den již udeřila na několik podezřelých, kteří se k této demarkační linii ze severní strany přiblížili, informuje dnes agentura AFP.

Nejméně dvě lodě se v Hormuzském průlivu dostaly pod palbu

Nejméně dvě obchodní lodě se dostaly pod palbu, když se pokusily proplout Hormuzským průlivem. S odkazem na bezpečnostní zdroje o tom dnes informuje agentura Reuters. Kapitán jednoho tankeru oznámil, že na plavidlo bez varování zahájily palbu čluny íránských revolučních gard.

Uvízlá velryba znovu upozornila na stav oceánů

U německého ostrova Poel už týdny bojuje o život keporkak, který uvízl v mělké vodě Baltského moře. Případ znovu otevírá otázku, jak silně člověk zasahuje do života velryb, ať už lodní dopravou, rybolovem, hlukem pod hladinou nebo proměnou mořského prostředí.

Obří televizní fúze dostala stopku

Americký soud dočasně zastavil spojení dvou velkých televizních společností Nexstar a Tegna. Jde o obchod za zhruba šest miliard dolarů, který by výrazně proměnil trh s místními televizními stanicemi ve Spojených státech.

Jak vznikl spor mezi Trumpem a papežem Lvem

Americký prezident Donald Trump se v posledních dnech ostře pustil do papeže Lva XIV. Spor odstartovaly rozdílné postoje k válce s Íránem a později se rozšířil i na migraci, roli církve a to, jestli má hlava katolické církve komentovat politiku. Z výměny názorů se rychle stal veřejný konflikt, do kterého vstoupili i další američtí politici.

Izrael už nebude bombardovat Libanon, má to zakázané od USA

Izrael už nebude bombardovat Libanon. Má to zakázané od USA, uvedl dnes americký prezident Donald Trump na své síti Truth Social. Doplnil, že Spojené státy budou spolupracovat s Libanonem a odpovídajícím způsobem se vypořádají se situací ohledně proíránského militantního hnutí Hizballáh.

Historická dohoda na dosah? V Libanonu platí dočasné příměří

Americký prezident Donald Trump oznámil platné desetidenní příměří mezi Izraelem a Libanonem a „brzký konec“ války s Íránem, uvedla agentura AP. Příměří slibuje pauzu v bojích a odstranění jedné z překážek pro dohodu mezi Washingtonem, Tel Avivem a Teheránem.

Nový prezident Barmy nařídil zrušení všech rozsudků smrti

Čerstvě zvolený prezident Barmy Min Aun Hlain dnes nařídil zrušit všechny rozsudky ukládající trest smrti, informovala agentura AFP. Jde o první oficiální opatření, které hlava státu od nástupu do funkce zavedla. Prezident a zároveň bývalý šéf armády tak učinil v rámci rozsáhlejší amnestie u příležitosti barmského buddhistického Nového roku Thingyan.

Izrael podle Libanonu porušuje příměří, Hizballáh zaútočil na izraelské vojáky

Izrael pokračuje v bombardování jižního Libanonu i po začátku vyhlášeného příměří, uvedla dnes nad ránem podle agentur Reuters a AFP libanonská média. Militantní šíitské hnutí Hizballáh naproti tomu uvedlo, že v reakci na izraelské útoky bombardovalo skupinu izraelských vojáků na jihu Libanonu. Žárné škody ani oběti nejsou hlášeny. Americký prezident Donald Trump Hizballáh vyzval, aby klid zbraní neporušoval. Generální tajemník OSN António Guterres apeloval na dodržování příměří všemi stranami, píše Reuters.

Bílý dům spouští systém pro navrácení miliard z cel. Má to ale háček

Administrativa amerického prezidenta Donalda Trumpa spustí příští týden slibovaný portál pro navracení peněz z cel uvalených během „Dne osvobození“ na základě legislativy o mezinárodních nouzových ekonomických pravomocích (IEEPA), kterou označil Nejvyšší soud za nezákonnou. Tento krok se setkal s pozitivními ohlasy, odpovědnost za získání svých peněz však klade na samotné dovozce.

Hegseth: Americká blokáda íránských přístavů potrvá tak dlouho, jak bude třeba

Spojené státy budou pokračovat v blokádě íránských přístavů tak dlouho, jak bude třeba, prohlásil dnes šéf Pentagonu Pete Hegseth na tiskové konferenci ve Washingtonu. Americké síly na Blízkém východě jsou podle něj rovněž připraveny obnovit útoky na Írán v případě, že Teherán s Washingtonem neuzavře mírovou dohodu. Ta je podle amerického ministra Íráncům na dosah.

Papež v Kamerunu kritizoval světové lídry za miliardové výdaje na války

Papež Lev XIV. při návštěvě kamerunského města Bamenda ostře kritizoval světové lídry, kteří podle něj kvůli válkám utrácejí miliardy dolarů, místo aby pomohli potřebným. Dodal, že svět pustoší hrstka tyranů, uvedl server Vatican News. Hlava katolické církve se tak vyjádřila poté, co ho americký prezident Donald Trump slovně napadl na sociálních sítích.
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama