Více
  -1.5 C
  Czech
  Sobota 4. února 2023

  Sam Bankman-Fried se snažil ovlivnit svědka prostřednictvím aplikace Signal, tvrdí ministerstvo spravedlnosti

  Podle dopisu podaného v pátek u federálního soudu na Manhattanu se federální prokurátoři snaží zakázat obviněnému spoluzakladateli společnosti FTX Samu Bankmanovi-Friedovi používat software pro šifrované zprávy kvůli jeho snahám, které mohou "představovat ovlivňování svědků".

  Prozkoumejte guatemalské sopky a mlžné lesy během životního dobrodružství

  Ať už chcete vyrazit na výlet na sopku, zaplavat si v nejhlubším jezeře Latinské Ameriky nebo pátrat po krásném ptáku, který inspiroval měnu, Guatemala to nabízí vše.

  Filipínskému prezidentovi došla trpělivost. „Odmítačům“ vakcíny pohrozil vězením

  Prezident Rodrigo Duterte v pondělí pohrozil vězením lidem, kteří se nechtějí nechat naočkovat proti covidu-19. Filipíny, které dosud zaznamenaly přes 1,3 milionu případů a více než 23 000 úmrtí, bojují s jedním z nejhorších ohnisek v Asii, informovaly agentura Reuters a filipínský zpravodajský server ABS-CBN.

  „Vyberete si, vakcína, nebo vás nechám zavřít,“ řekl Duterte v pondělí v televizi po zprávách o nízkém počtu zájemců na několika očkovacích místech v hlavním městě Manile.

  Duterteho výroky jsou v rozporu s tvrzením jeho zdravotnických úředníků, podle kterých je očkování dobrovolné, ačkoli občanům vakcinaci důrazně doporučují.

  „Nechápejte mě špatně, v této zemi je krize. Je to stav národní pohotovosti,“ uvedl prezident. „Jen mě rozčilují Filipínci, kteří vládu nerespektují,“ dodal Duterte.

  Ke 20. červnu filipínské úřady evidovaly 2,1 milionu lidí s dokončeným očkováním. Vzhledem k cíli vlády letos na Filipínách se 110 miliony obyvatel naočkovat až 70 milionů lidí je zatím progres příliš pomalý. Nízká proočkovanost umožnila pokračování šíření viru v zemi, která hlásí téměř 6000 případů a přes 100 úmrtí každý den.

  Duterte také řekl, že ti, kteří se nechtějí očkovat, by měli opustit zemi a jít někam jinam. „Pokud se nechcete nechat očkovat, opusťte Filipíny. Jděte do Indie, pokud chcete, nebo do Ameriky. Ale dokud jste tady a jste lidská bytost a můžete přenášet virus, nechte se očkovat,“ pokračovala hlava státu v naléhání.

  Duterte je v boji s pandemií nekompromisní

  Již dříve varoval ty, kteří zjevně porušují karanténní protokoly, že mohou nést odpovědnost za vraždu, pokud onemocní a zemře člověk, s nímž přišli do styku.

  „Tito hloupí lidé, kteří nechtějí být očkováni a jsou skutečně přenašeči… oni, jak víte, cestují z jednoho místa na druhé, přenášejí virus a poté nakazí ostatní lidi,“ vysvětlovat prezident důvody svého rozhořčení.

  Duterte, který čelil kritice za svůj tvrdý postup při boji s pandemií, si také stál za svým rozhodnutím nenechat školy zavřené.

  Filipínská vláda v neděli podepsala dohodu o dodávce 40 milionů dávek vakcíny od společností Pfizer/BioNTech. Filipíny podle Reuters dosud objednaly 113 milionů dávek od pěti výrobců vakcín včetně 26 milionů od čínského Sinovacu, 10 milionů ruského Sputniku V, 20 milionů dávek od Moderny a 17 milionů dávek od společnosti AstraZeneca.

  Sledujte nás na sítích

  Jihoafrický prodejce Pick n Pay nyní přijímá Bitcoin ve všech svých obchodech

  Pick n Pay, jeden z předních jihoafrických maloobchodníků, nyní přijímá bitcoiny jako platidlo ve všech svých obchodech po celé zemi. Pomocí sítě Bitcoin Lightning mohou zákazníci Pick n Pay nyní nakupovat zboží, jako jsou potraviny, mobilní data a elektřina.

  Macron řekl Netanjahuovi, že soudní reformou riskuje odklon od demokracie

  Francouzský prezident Emmanuel Macron upozornil izraelského premiéra Benjamina Netanjahua, že soudní reforma navrhovaná jeho vládou může vzdálit Izrael od společného pojetí demokracie. Informují o tom dnes izraelská média s odkazem na nejmenovaný zdroj. Elysejský palác se o tomto tématu jejich čtvrteční schůzky v Paříži nezmínil a Netanjahuův úřad věc odmítl komentovat.

  NEJNOVĚJŠÍ

  Jihoafrický prodejce Pick n Pay nyní přijímá Bitcoin ve všech svých obchodech

  Pick n Pay, jeden z předních jihoafrických maloobchodníků, nyní přijímá bitcoiny jako platidlo ve všech svých obchodech po celé zemi. Pomocí sítě Bitcoin Lightning mohou zákazníci Pick n Pay nyní nakupovat zboží, jako jsou potraviny, mobilní data a elektřina.

  Větrné turbíny ohrožují velryby, kritizují Bidena aktivisté i opozice

  Americký prezident Joe Biden se ocitl pod křížovou palbou kritiky od politiků, aktivistů a ochránců životního prostředí za výstavbu nových pobřežních větrných turbín. Ty totiž ohrožují velryby.