Auto-MotoFerrari představilo novou chloubu. Továrna v Maranellu vypustila kupé BR20

Ferrari představilo novou chloubu. Továrna v Maranellu vypustila kupé BR20

Už minulý čtvrtek představila italská automobilka Ferrari něco již dlouho očekávaného. Jen málokterý kritik a automobilový nadšenec mohl klidně spát, když věděl, co se za vraty garáží této výrobny skvostů chystá. Do světa bylo vpuštěno kupé, které nemá mezi svými druhy konkurenci. Rychlé, elegantní a nadmíru stylové. To je nové BR20.

Někoho to nepřekvapí a někoho zklame, ale toto auto má hned za názvem přízvisko One-off. To znamená, vyrobeno pouze jednou. Jedná se o speciální projekt pro nejmenovaného, dlouholetého klienta, který se zároveň na výrobě osobně podílel. Na silnicích proto tento skvost jen tak neuvidíme.

Samotná firma vydala drobné prohlášení: „Bylo vyrobeno pro dlouholetého klienta, který se na výrobě hluboce podílel a je pravou interpretací tradičního automobilového designu.“ Výrobci se údajně inspirovali prvky z vozů vyrobených v 50. a 60. letech. Jednoduše jde o speciální projekt, do kterého se vchází opravdu jen jednou za čas.

Motor se nezapře

Jedná se o dvoumístné kupé s nejen originálním designem, ale hlavně vyvoněným motorem. Jde o dvanáctiválec s obsahem 6,3 l. Co tenhle krasavec dokáže nabídnout je vcelku více než famózní. Sílu 681 koní vráží do kol a dovoluje tak autu předvádět šílenosti na silnici. Krouticí moment se při startu ozve všemi 696Nm. Vzhledem k faktu, že auto musí být úžasně lehké, jde o smrtící kombinaci.

Na silnicích dokáže dělat úžasné kousky. Z 0 na 100 se dokáže dostat za dechberoucích 3,4s. To nás posadí do sedaček, i kdybychom nechtěli. Tleskáme tomuto zrychlení.

Design

To, jak je auto navržené, se musí vychvalovat až do nebes. Zezadu se jeví jako klasické sportovní kupé, kdy celému pohledu dominují 4 výfuky, které téměř přesně kopírují zadní světlomety. Kde přichází ona změna je pohled z vrchu. Celé BR20 působí jako by bylo potažené temnomodrým blankytem. Jako když přes střechu položíme přehoz ušitý z noční oblohy. Pohledu z boku dominují kola, u kterých je vidět, že si s nimi opravdu někdo pohrál a hodně je „vymazlil“.

Zanedbat se nedá ani interiér. Sedačky plus další prvky jsou v koženém provedení, což je vcelku nezvyk. Z části kožený volant je sportovní až do morku kostí. Celkově bychom si v tomto Ferrari připadali jako v pánském salónku, kde už chybí jen doutníček a sklenka lahodné whiskey.

Závěrem jde pouze pogratulovat novému majiteli, protože mít tohohle koníčka ve stáji, to je sen každého člověka, který alespoň jednou v životě slyšel o značce Ferrari.

Reklama

Doporučujeme

Tání Arktidy uvolňuje tisíce let starý uhlík

Tání arktického permafrostu začíná výrazně měnit krajinu i fungování globálního klimatického systému. Do řek se uvolňuje stále větší množství uhlíku, který byl po tisíce let uvězněn v zamrzlé půdě. Tento proces postupně zesiluje globální oteplování, protože část uhlíku se při svém putování do oceánu přeměňuje na oxid uhličitý.

S pákistánským premiérem se sešla íránská delegace i viceprezident USA Vance

Americká delegace v čele s viceprezidentem J.D. Vancem jedná v hotelu Serena v pákistánské metropoli Islámábádu s pákistánským premiérem Šahbázem Šarífem, napsala dnes po poledni agentura Reuters. S předsedou vlády před Vancem také podle agentury AFP jednala íránská delegace. V metropoli se mají konat mírové rozhovory mezi USA a Íránem s cílem ukončit válku, kterou USA a Izrael proti Íránu zahájily na konci února.

Posádka Artemis II se po desetidenní misi vrátila bezpečně na Zemi

Posádka mise Artemis II se po téměř desetidenním letu úspěšně vrátila na Zemi, když její kosmická loď Orion přistála do Tichého oceánu u pobřeží Kalifornie. Návrat završil první pilotovaný let k Měsíci po více než půl století. Manažer programu Orion Howard Hu na tiskové konferenci uvedl, že dnešní den představuje začátek nové éry lidského průzkumu vesmíru.

Dům šéfa OpenAI se stal terčem útoku

Dům Sam Altmana, generálního ředitele společnosti OpenAI, v San Franciscu se stal terčem útoku zápalnou lahví. Policie zadržela dvacetiletého muže, který údajně brzy ráno hodil improvizované zápalné zařízení na vstupní bránu domu a později vyhrožoval také v sídle společnosti.

Zmizela na moři. Její manžel mezitím skončil v rukou policie

Američanka Lynette Hooker zmizela před několika dny během plavby na Bahamách a její případ rychle nabral nečekaný směr. Zatímco po ženě se stále pátrá, její manžel Brian Hooker skončil v policejní vazbě a čelí výslechu kvůli okolnostem jejího zmizení.

Orbán čelí největší zkoušce za poslední roky

Viktor Orbán vstupuje do nedělních voleb ve výjimečně oslabené pozici. Po šestnácti letech u moci čelí nejsilnějšímu tlaku za celou dobu svého působení a v Maďarsku sílí odpor i v kruzích, které mu dříve pevně stály po boku. Kromě únavy z jeho dlouhého vládnutí se do popředí dostaly korupční skandály, ekonomické problémy a rostoucí podpora opozice.

Macron poprvé jednal s papežem Lvem XIV. ve Vatikánu, mluvili o konfliktech

Francouzský prezident Emmanuel Macron dnes poprvé jednal ve Vatikánu s papežem Lvem XIV., píší agentura AFP a italská média. Vatikán k schůzi uvedl, že francouzský prezident jednal s papežem a vatikánskými představiteli o konfliktech ve světě. Macron k jednání řekl, že s papežem mají totožné přesvědčení, že usilovat o mír je povinností. Očekávalo se, že jednání se budou týkat mezinárodních krizí, války na Blízkém východě a situace v Libanonu.

Meloni varuje před poplatky v Hormuzském průlivu

Plán Íránu vybírat poplatky od lodí proplouvajících Hormuzským průlivem může zasáhnout světový obchod i dodávky energií. Italská premiérka Giorgia Meloni proto varovala, že podobný krok by mohl změnit obchodní toky a přinést citelné ekonomické dopady.

Kraken otevřel kryptu cestu k účtu u Fedu

Kryptoměnová burza Kraken získala přístup k účtu u americké centrální banky. Jde o první případ, kdy podobný účet získala firma z kryptosektoru, a otevírá to cestu k užšímu propojení digitálních aktiv s tradičním finančním systémem.

Stín, nebo smrt. Vedra už překračují naše limity, šokovalo vědce

Často se mluví o neobyvatelnosti planety v důsledku klimatických změn v budoucnosti. Podle nové studie však takové podmínky nastávají už během těch nejhorších vln veder. Jsme náchylnější k rostoucím teplotám, než se dosud myslelo, varují odborníci. Sami přiznávají, že si budoucnost zatím nedokážou představit.

Kolem jednání USA a Íránu panuje nejistota, Teherán žádá klid zbraní v Libanonu

Nejistota stále panuje kolem na dnešek či sobotu plánovaných mírových jednání mezi Spojenými státy a Íránem v pákistánském Islámábádu, píše stanice BBC. Teherán totiž dal už ve čtvrtek najevo, že účast íránských zástupců závisí na dodržování příměří ve všech oblastech Blízkého východu, včetně Libanonu. To však Izrael porušuje svými nepřestávajícími údery na cíle proíránského libanonského hnutí Hizballáh. Stanice NBC dnes informovala, že poblíž pákistánské letecké základny Nur Chán byl spatřen transportní letoun amerického letectva.

Ukrajinské úřady hlásí dva mrtvé po ruských nočních útocích

Ruské útoky v noci na dnešek v ukrajinské Dněpropetrovské oblasti zabily dva lidi, oznámil ráno na telegramu šéf regionální vojenské správy Oleksandr Hanža. V jihoukrajinském Chersonu je po ruském dronovém útoku zraněná seniorka, o dvou raněných v Sumské oblasti na severovýchodě země informovali ukrajinští záchranáři. Obětí náletu ukrajinských dronů se stal civilista ve Volgogradké oblasti, tvrdí ruské úřady.

Lídryně tchajwanské opozice Čcheng Li-wen se setkala s čínským prezidentem

Čínský prezident Si Ťin-pching se v pátek v Pekingu setkal s předsedkyní hlavní tchajwanské opoziční strany Kuomintang, Čcheng Li-wen. Jde o první návštěvu úřadující hlavy Kuomintangu v Číně za posledních deset let.

Astronauti mise Artemis II se vrací na Zemi, průlet atmosférou bude kritický

Mise Artemis II, při které první lidé od 70. let minulého století obletěli Měsíc, v noci na sobotu SELČ ukončí svou více než milion kilometrů dlouhou cestu. Čtveřice astronautů v kosmické lodi Orion proletí závratnou rychlostí atmosférou a pokud vše půjde podle plánu, dopadne do Tichého oceánu nedaleko západoamerického San Diega.

Izraelem v noci zněly sirény, z Libanonu jsou zprávy o zraněných

Izraelem v noci na dnešek zněly sirény varující před vzdušným útokem libanonského proíránského hnutí Hizballáh. Informoval o tom server The Times of Israel (ToI), podle něhož nejsou hlášena žádná zranění. Libanonská média naopak po izraelském útoku informovala o zraněných lidech a poničených civilních domech, uvedla BBC. Šéfka diplomacie Evropské unie Kaja Kallasová vyzvala k ukončení bojů v Libanonu.
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama