Aktivisté rozmístili na plážích po španělské Mallorce falešné varovné značky, aby odradili anglicky mluvící turisty. Informoval o tom server Euronews.
Některé značky varují před „nebezpečnými medúzami“, „padajícími kameny“ nebo mořskou vodou znečištěnou odpadními vodami. Jiné tvrdí, že pláž je uzavřena se symbolem „zákaz koupání“ níže nebo varují, že chůze tam trvá hodiny, přestože je oceán vzdálený méně než 100 metrů.
Aquests dies hem dut a terme una acció de denúncia contra la #massificació turística a les cales de #Manacor. Amb una mica d’humor, hem penjat uns quants cartells que podeu veure a les fotos. Des de Cala Morlanda fins a Cala Bota pic.twitter.com/zy1abLDbwV
— Caterva (@Caterva_mnc) August 11, 2023
Několik malých řádků textu v katalánštině pod nimi však místním odhalí, že tato varování nejsou pravdivá. Vysvětlují, že „problémem není pád skály, je to masová turistika“ nebo že „pláž je otevřená, jen ne pro cizince a medúzy“.
Neoficiální varovné nápisy se objevily v Cala Morlanda, Es Calo, Cala Petita, Porto Cristo, Cala Murta, Cala Magraner a Cala Bota.
Kdo stojí za falešnými výstražnými značkami
Falešná oznámení vyvěsila antikapitalistická skupina Caterva sídlící ve městě Manacor, uvádí server Euronews. Její členové kritizovali přeplněné pláže ostrova a upozorňovali na problém masové turistiky na Mallorce.
V příspěvku na sociální síti X, dříve známé jako Twitter, skupina uvedla, že kampaň je „nabitá humorem“.
V prohlášení zaslaném místnímu tisku skupina tvrdí, že viníky jsou „hoteliéři a Rafael Nadal“, kteří jsou stejně vinni jako baleárská vláda. Španělského tenistu údajně kritizovala za to, že na ostrově v minulosti vlastnil restauraci a turistický podnik.
Navzdory tvrzení, že turismus vytváří práci a bohatství pro místní, Caterva říká, že jediní lidé, kteří vidí ekonomické výhody, jsou ti, kteří již peníze mají.
Debata o nadměrném cestovním ruchu zaznamenala přestávku během pandemie covid-19. Ale jak se Baleárské ostrovy začaly zotavovat a vracet na úroveň před pandemií, opět trpí následky nadměrného cestovního ruchu.
Skupina nabídla, že bude plakáty zdarma sdílet s každým, kdo je bude chtít použít.
Je na Baleárech problém nadměrné turistiky?
V roce 2022 navštívilo španělské Baleárské ostrovy více než 16 milionů lidí. Jen na Mallorce bylo loni v srpnu více než milion turistů – více než celá populace ostrova. A tamní statistické úřady odhadují, že letos by počet rekreantů mohl stoupnout ještě výše.
Přeplněnost je obzvláště patrná během letní sezóny, kdy se odehrávají bitvy o lehátka v letoviscích a tvoří fronty na vstup na některé z nejoblíbenějších pláží.
Večírky a hluční turisté jsou pro ostrovy samostatným problémem již řadu let. Místní zastupitelstva a baleárská vláda se s malým úspěchem pokoušejí kontrolovat situaci přísnějšími pravidly a předpisy.
Pravidla pro turisty zahrnují zákaz kouření na 28 různých plážích po ostrovech, omezení počtu all-inclusive alkoholických nápojů, pravidla oblékání pro restaurace a letoviska a také pokuty za nedostavení se na rezervaci večeře.
Začátkem tohoto roku zahájila baleárská vláda spolu s britským velvyslanectvím kampaň, která posílila politiku nulové tolerance k „nadměrnému cestovnímu ruchu“.