Více
  11 C
  Czech
  Čtvrtek, 6 října, 2022

  Exprezident Trump uvedl, že jeho rezidenci Mar-a-Lago prohledává FBI

  DOPORUČUJEME

  NEJČTENĚJŠÍ

  Floridský resort Mar-a-Lago bývalého amerického prezidenta Donalda Trumpa prohledává americký Federální úřad pro vyšetřování (FBI). O „neohlášené razii“ informoval sám Trump. Operace se týká vyšetřování někdejšího státníka ohledně nakládání s tajnými dokumenty, napsala agentura AP s odvoláním na zdroj blízký záležitosti. FBI a ministerstvo spravedlnosti razii zatím nepotvrdilo. Bílý dům věc odmítl komentovat.

  „Po práci a spolupráci s příslušnými vládními úřady nebyla tato neohlášená razie v mém domově ani nutná, ani vhodná,“ uvedl Trump v prohlášení. Důvod razie neobjasnil.

  Resort Mar-a-Lago „je momentálně v obležení, napaden a obsazen velkou skupinou agentů FBI,“ napsal exprezident, podle kterého se agenti „vloupali“ i do jeho trezoru. Pokud by se tyto informace potvrdily, jednalo by se o „dramatický“ posun ve vyšetřování někdejšího prezidenta, píše AP.

  Americká federální prokuratura od května vyšetřuje, zda bývalý prezident při svém působení v úřadu nakládal správně s tajnými dokumenty. Národní archiv USA dříve zjistil, že Trump po konci svého funkčního období do své rezidence na Floridě odvezl krabice s materiály včetně vládních dokumentů, suvenýrů a darů od zahraničních lídrů.

  Podle zákona musejí američtí prezidenti poskytnout všechny své dopisy, emaily a pracovní dokumenty Národnímu archivu. Úřady tvrdí, že Trump mnoho dokumentů nelegálně zničil a některé z nich byly „slepeny dohromady“, uvádí stanice BBC. Trump již dříve tyto informace označil za „fake news“.

  „Tohle (vyšetřování) se týká zákona o prezidentských záznamech,“ řekl stanici CBS jeden z Trumpových vysoce postavených poradců, který také uvedl, že když FBI odešla „odnesla si s sebou jen velmi málo“. BBC upozorňuje, že federální příkaz k prohlídce musí podepsat soudce a úřady musejí mít dostatečné podezření, že prohlídka přinese důkazy o nelegální činnosti.

  „Je to útok provedený krajně levicovými demokraty, kteří si zoufale přejí, abych v roce 2024 nekandidoval,“ prohlásil Trump.

  Trumpův syn Eric stanici Fox News potvrdil, že agenti resort prohledávají v souvislosti s dokumenty, které jeho otec odnesl z Bílého domu. Exprezident podle Erika Trumpa s archivem už měsíce spolupracuje.

  Agenti FBI do Trumpova sídla vstoupili v pondělí brzy ráno místního času a zdá se, že se v rozlehlém resortu soustředili na místa, kde exprezident žije a má pracovnu, doplnila CNN. Trump na Floridě ve chvíli, kdy do jeho sídla vstoupila FBI, nebyl, uvádí Fox News. V pondělí se podle stanice nacházel v New Yorku.

  „Odneseno bylo několik krabic,“ řekl BBC anonymně zástupce FBI, který také dodal, že nebyly vykopnuty žádné dveře.

  Před Mar-a-Lago se podle Reuters shromáždilo několik desítek Trumpových podporovatelů. Před resortem, které se rozkládá na pobřeží severně od Miami, parkovala policejní auta se zapnutými majáky.

  Sledujte nás na sítích

  VYBRALI JSME PRO VÁS