Více
  9.3 C
  Czech
  Pondělí, 3 října, 2022

  Exprezident Francie Sarkozy dostal rok natvrdo za korupci

  DOPORUČUJEME

  NEJČTENĚJŠÍ

  Bývalého prezidenta Francie Nicolase Sarkozyho poslal soud na rok do vězení. Uložil mu tříletý trest za pokus o uplácení soudce, z toho dva roky podmíněně. Jeden by si však měl odsedět, informuje BBC.

  Exprezident už ústy svého právníka deklaroval, že se odvolá a proces může podle BBC trvat roky. I pokud bude odsouzen, zřejmě si rok odsedí v domácím vězení s elektronickým náramkem, který jej pustí pouze do určité, velmi krátké vzdálenosti od domova. Během procesu bude Sarkozy na svobodě.

  Šestašedesátiletý Sarkozy je prvním francouzským prezidentem, co byl nepodmíněně odsouzen. Byl usvědčen z toho, že se v roce 2014, když opustil prezidentský úřad, pokusil společně se svým právníkem Thierry Herzogem uplatit soudce Gilberta Aziberta. Naznačil, že výměnou za jisté informace mu může pomoci ke kariérnímu postupu v Monaku. Šlo o informace z policejního vyšetřování možného nelegálního financování Sarkozyho prezidentské kampaně v roce 2007. Tajnou konverzaci Sarkozyho s Herzogem po telefonu na tajném čísle, kde Sarkozy vystupoval pod smyšleným jménem Paul Bismuth, zachytila policie. „Zařídím jeho povýšení, pomůžu mu,“ řekl Sarkozy Herzogovi.

  Azibert i Herzog odešli od soudu s naprosto totožným trestem jako exprezident.

  Soudkyně Christine Méeová, která verdikt vynesla v závěrečné řeči uvedla, že Sarkozy věděl, že co dělá, je špatné. Skutky exprezidenta a jeho právníka dělají podle jejího výroku „velmi špatné jméno justici„.

  Sarkozyho manželka, supermodelka a zpěvačka Carla Bruniová, označila výrok soudu za „nesmyslnou perzekuci“. „Boj pokračuje a pravda vyjde najevo,“ řekla médiím.

  Čekají ho další soudy

  Korupce ovšem není jediný zločin, ze kterého je exprezident obviněný. Příští měsíc ho čeká další soud kvůli přečerpání peněz z kampaně v roce 2012, ve které prohrál se socialistou Francoisem Hollandem. Detektivové také vyšetřují, jestli jeho předchozí, vítěznou kampaň v roce 2007, skrytě nesponzoroval bývalý libyjský vůdce Muammar Kaddáfí. Kvůli tzv. „libyjské aféře“ byl Sarkozy dokonce ve vazbě.

  Soud v roce 2011 potrestal i Sarkozyho předchůdce, exprezidenta Jacquese Chiraca za to, že v době, kdy byl starostou Paříže, zřídil fiktivní pracovní místa na městské radnici pro své spojence. Chirac, který zemřel v roce 2019, dostal ovšem jen podmínku.

  Nicolas Sarkozy byl francouzským prezidentem v letech 2007-2012 po dobu jednoho volebního období. Kandidoval za pravicovou Unii pro lidové hnutí (UMP), posléze byl zakladatelem hnutí Republikánů, které bylo defacto nástupcem UMP.

  Sledujte nás na sítích

  VYBRALI JSME PRO VÁS