Organizátoři Burning Man v pondělí znovu otevřeli cestu vedoucí z odlehlého pouštního festivalu v Nevadě. Umožnili tak desetitisícům účastníků uniknout poté, co byli lidé několik dní uvězněni v bahně. Informovala o tom agentura Reuters či server BBC.
Organizátoři již včera uvedli, že účastníci mohou začít opouštět místo konání uprostřed nevadské pouště v poledne. Doporučovali však odložit odjezd na úterý. Silný déšť vytvořil z jindy prašného místa bahenní lázeň. Z asi 72 000 lidí, kteří zde uvízli, jich tam v pondělí v poledne bylo ještě 62 000.
BREAKING: People are finally leaving the Burning Man Festival. pic.twitter.com/n8jztQG2OS
— News Bro (@Newzbro) September 5, 2023
Páteční smrt muže podle organizátorů nesouvisela s počasím. K muži, jemuž bylo údajně kolem 40 let, byla přivolána záchranná služba, bohužel se však nepodařilo ho resuscitovat. Místní úřad šerifa již dříve oznámil, že jeho smrt vyšetřuje.
Tradiční finále akce – pálení obří sochy muže – bylo odloženo na pondělí večer.
Auta opouštěla festival v deseti pruzích
Zákaz opustit místo konání akce byl v pondělí odpoledne zrušen. „Vězte prosím, že zatímco se podmínky zlepšují a cesty vysychají, je poušť stále blátivá a může být obtížné se orientovat,“ uvedli organizátoři.
Když se silnice konečně znovu otevřela, pouští se vinula dlouhá řada vozidel a tvořila impozantní dopravní zácpu. Provoz se nakonec zformoval do organizovaného exodu o šířce 10 pruhů aut plných lidí, co míří za sprchou a teplou postelí.
K nejbližší dálnici vede cesta dlouhá 8 kilometrů. Účet Burning Man Traffic na platformě sociálních médií X, dříve známé jako Twitter, odhadoval dobu trvání na 5,5 hodiny, uvádí agentura Reuters.




Bouře, která zasáhla Black Rock Desert koncem minulého týdne, je podle serveru BBC považována za nejdelší a nejsilnější déšť od začátku festivalu před více než 30 lety.
Návštěvníci měli šetřit vodou a jídlem, toalety nefungovaly
Martyna Sowa, tanečnice, která měla na akci vystoupit, řekla v pořadu BBC Radio 4 Today, že ji překvapilo, jak špatné podmínky počasí způsobilo. „Byl to opravdu zvláštní zážitek,“ řekla.
Návštěvníkům bylo o víkendu doporučeno, aby se ukryli a šetřili jídlem, palivem a vodou. Špatné počasí však způsobilo, že mobilní toalety byly dočasně mimo provoz, protože servisní vozidla nebyla schopna je vyprázdnit.
„Původně nám bylo řečeno, že nebudeme moci odjet až do úterý, ale lidé, kteří opravdu museli, mohli odejít,“ řekla Sowa. Zatímco mnozí zůstali na místě, někteří se rozhodli jít osm kilometrů bahnem k nejbližší silnici. Organizátoři akce zařídili, aby autobusy odvážely lidi ze silnice do nedalekého města Reno. Někteří však tvrdí, že za jízdu museli zaplatit, nebo že stopovali.
Jiní nadšenci vzali nevlídné podmínky po svém – tančili v blátě a pořádali karaoke párty. „Mám se skvěle,“ řekl Jazz Korona BBC.
V neděli však pocit radosti vystřídal vzrůstající pocit podráždění a stále více lidí chtělo místo opustit. Faye, účastnice Burning Man, která žije v Londýně, řekla BBC, že tři dny strávila obalená bahnem. „Tady sprchy nejsou,“ řekla. „Jediné, co můžete dělat, je umýt se dětskými ubrousky uvnitř stanu.“
Uprostřed pouště, 25 kilometrů od nejbližšího města
Neobvyklé bouřky přišly na konci devítidenního festivalu, kdy dorazily největší davy lidí, aby viděly velké finále – pálení obří dřevěné sochy. To se mělo konat v neděli, ale o jeden den se zpozdilo. Mnoho dalších akcí festivalu muselo být zrušeno.
Burning Man je jednou z nejznámějších amerických uměleckých a kulturních akcí, při které návštěvníci vytvářejí dočasné město uprostřed pouště. Byl založen v červnu 1986 a poprvé se konal v nevadské Black Rock Desert v roce 1990.
Místo v nevadské poušti Black Rock Desert leží na vrcholu bývalého jezera Lahontan, které Americká geologická společnost popisuje jako hluboké jezero, které existovalo ještě před 15 000 lety. Je to asi 25 kilometrů od nejbližšího města a 177 kilometrů severně od Rena.