7.4 C
Czech
Neděle 3. března 2024

Donald Trump podle očekávání vyhrál republikánské primárky v Jižní Karolíně

Bývalý americký prezident Donald Trump podle očekávání vyhrál republikánské primárky v Jižní Karolíně, a přiblížil se tak zase o něco republikánské nominaci do listopadových prezidentských voleb. Na základě odhadů a průběžných výsledků o tom informují agentury AP a Reuters. Trump tím uštědřil další porážku své poslední zbývající významnější soupeřce Nikki Haleyové, navíc ve státě, kde byla dříve guvernérkou. Politička uvedla, že chce v klání navzdory výsledku pokračovat.

U fotbalistů Olomouce skončil trenér Jílek, mužstvo přebírá asistent Saňák

Fotbalový trenér Václav Jílek byl po sérii neuspokojivých výsledků v úvodu jarní části sezony odvolán z funkce hlavního kouče Sigmy Olomouc. Jílkovo místo zaujme jeho dosavadní asistent Jiří Saňák, který tým dočasně převezme. Tato trenérská změna přichází v době, kdy Olomouc už šest zápasů nevyhrála a v ligové tabulce klesla na osmé místo.

Exkluzivní e-SALON živě: Představí se ID. SPACE VIZZION, nový Citroën ë-C4 X či Renault Austral

Sledujte nás na sítích

Čtvrtý ročník veletrhu čisté mobility e-SALON bude exkluzivní událostí, během níž se představí hvězdné novinky ze světa elektromobilů od nejvýznamnějších značek. Na výstavišti PVA EXPO PRAHA uvidí návštěvníci ve dnech 10. až 13. listopadu národní premiéry, koncepty i modely vozů, které získávají pozornost celého světa. Veletrh nabídne i testovací jízdy a doprovodný program pro odborníky i širokou veřejnost. Generálním partnerem veletrhu je Skupina ČEZ.

Největší ve své historii, exkluzivní obsahem, jedinečný pro odborníky i širokou veřejnost. Takový bude čtvrtý e-SALON – nejvýznamnější událost pro odvětví ekologických vozů, technologií a řešení pro e-mobilitu. V rámci nejkomplexnější přehlídky čisté mobility se v Letňanech představí modely světových značek, mnohdy v národních premiérách.

V národní premiéře uvidíte ID. SPACE VIZZION, nový Citroën ë-C4 X či Renault Austral. Jako první představí novinku Škoda Auto – 10. listopadu v 10:00. 

Na české půdě se bude prezentovat ID. SPACE VIZZION od značky Volkswagen vyzdvihující design, který je v harmonii s výkonem. Představí se ale také horké novinky současnosti, které budou reprezentovat modely ID.3, SUV ID.4 a SUV kupé ID.5. Zájemci si je budou moci vyzkoušet během testovacích jízd, ale také se v diskusi dozví, jak lze elektromobilitu začlenit do každodenního života v Česku.

Svůj nový model IONIQ 6 představí během veletrhu e-SALON také Hyundai. Poprvé se českým návštěvníkům předvede Kia se svým EV6 GT, hvězdný vůz Kia Niro EV a dále plug-in hybridní Sportage či Sorento. Novinku přiveze do Letňan také Škoda Auto, která uvede sedmimístné SUV Škoda Vision 7S.

10:30 Renault

Slavnostní předpremiéra

Exkluzivní předpremiéru bude mít v PVA EXPO PRAHA novinka příštího roku Citroën ë-C4 X, který avizuje propojení elegance siluety fastbacku, moderního přístupu SUV a s délkou 460 cm také nadčasového charakteru prostorného čtyřdveřového vozu. Nový ë-C4 X bude nabízen s elektromotorem o výkonu 100 kW / 136 k, dojezdem podle WLTP až 360 km a rychlým dobíjením 100 KM / 10 min. při 100 kW DC.

Velkou národní premiérou bude představení SUV modelu Renault Austral s novou generací hybridního pohonu E-Tech a systémem openR. Model bude jedním z pilířů při znovudobývání segmentu C, který je srdcem světového automobilového trhu. Nový Austral pokračuje v ofenzívě, kterou zahájily modely Arkana a Mégane E-Tech elektrický.

Mezi další novinky se zařadí Cupra, která se poprvé pochlubí svým malým elektromobilem Born. Opel představí kompaktní elektromobily Corsa-e a Mokka-e s dojezdem až 353 kilometrů, luxusní elektrický minibus Zafira-e a plug-in hybridní SUV Grandland PHEV, které kombinuje pohon na benzin a elektřinu stejně jako nová Astra PHEV.

11:00 Opel

Program s odborníky i s hvězdami

Jedním z hlavních bodů bohatého doprovodného programu veletrhu bude konference Čistá mobilita, která se uskuteční první a druhý den veletrhu. Ve čtvrtek 10. listopadu bude akce rozdělená do pěti bloků a bude se zabývat tématy: Čistá mobilita v ČR – aktuální situace a výhled do roku 2030, Elektromobilita v dobách energetické krize, Elektromobilita v dopravě (hromadné, nákladní a jiné), Elektromobilita za současné energetické situace a Vodíková doprava v ČR. Jednotlivé bloky budou rozděleny do odborných přednášek, moderátorem konference bude Jan Říha z pořadu TV PRIMA Autosalon.

V pátek 11. listopadu proběhnou přednášky na témata: Synergie energií rodinného domu nezávislého na dodavatelích energií, Kombinace solárního carportu a nabíječek v praxi, Konvergence elektromobility a fotovoltaiky, BARACZEK – mobilní dřevostavba jako investiční nástroj, Modulární nabíjecí infrastruktura pro parkovací garáže, Výhody řešení propojení FVE s e-mobilitou a Elektromobil na dlouhých trasách / Řízení toku energie z FVE a důležitost bateriového úložiště.

11:30 Citroën

V Hale 4 proběhne ve čtvrtek na stánku Porsche ČR panelová diskuze, kde se sejdou ambasador značky VW Lukáš Hejlík, produktový specialista e-mobility z Porsche ČR Dušan Klimek, Kirill Jánošík ze společnosti PRE, Marek Tomíšek, šéfredaktor portálu fDrive.cz, a vedoucí dopravy ZZS Zlínského kraje Martin Konečný.

V pátek 11. listopadu dopoledne se uskuteční na expozici RENAULT ČR autogramiáda Přemka Forejta, a to mezi 10.00 až 12.00.

V Hale 2D se bude BESIP věnovat tématu bezpečného pohybu na koloběžkách, Hala 5 bude patřit testovacím jízdám elektromobilů. V rámci veletrhu mysleli organizátoři také na děti, pro které bude připraven program na stáncích Škoda Auto nebo Volkswagen v Hale 8. Asociace elektromobilového průmyslu připravila akci Mikromobilita, která zájemcům umožní testovací jízdy na howerboardech, segwayích a dalších elektrických vozítkách.

13:30 Hyundai

Ve Vstupní hale III bude o víkendu probíhat program pod taktovkou TV PRIMA, kde bude připraveno studio Dobré zprávy, v němž si mohou zájemci vyzkoušet profesi moderátora. V čase od 13.00 do 16.00 bude probíhat autogramiáda herců ze seriálu Dobré zprávy.

Během e-SALONU se návštěvníci mohou setkat také s Josefem Šilerem – legendárním kaskadérem, testovacím jezdcem, instruktorem, a především ambasadorem veletrhu MOTOCYKL PRAHA 2023, který se koná v březnu příštího roku. Josef „SRŠEŇ“ Šiler bude svá podpisová žihadla rozdávat v sobotu od 13.00 do 15.00 ve Vstupní hale III. K vidění bude také motocyklová novinka pro rok 2023, kterou je stroj CFMOTO 450SR.

14:00 Porsche ČR

Již čtvrtý e-SALON, který spolu se společností ABF, a.s. pořádá také TV Prima, je první den věnován odborníkům napříč obory v odvětví čisté mobility, od pátku 11. listopadu pak budou moci výstaviště v Letňanech navštívit i zájemci z řad široké veřejnosti.

Elektromobilita je pro energetiku logickým trhem, Skupina ČEZ se jí proto systematicky věnuje již přes 12 let. Provozuje největší síť veřejného dobíjení v ČR s více než 460 stanicemi. Rychlodobíjecí stanice vznikají i díky podpoře z evropského programu CEF (Connecting Europe Facility). Současně ČEZ nabízí širokou paletu souvisejících služeb a produktů pro jednotlivce, firmy, municipality a kraje.

Více informací najdete na www.e-salon.cz.

Vybrali jsme pro vás

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

Americká armáda svrhla do Gazy 38 000 jídel v reakci na hrozbu hladomoru

Americká armáda zahájila sérii leteckých shozů pomoci do Pásma Gazy, regionu čelícího hrozbě hladomoru kvůli pokračující bombardovací kampani Izraele. V sobotu americké nákladní letouny shodily do obléhaného území 38 000 jídel. Tento krok je součástí plánované série leteckých shozů v rámci pomoci ze strany Washingtonu, zatímco nadále podporuje Izrael.

Lavrov se v Turecku na okraj diplomatického fóra sešel se slovenským protějškem

Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov se dnes na okraj diplomatického fóra v tureckém městě Antalya setkal se svým slovenským protějškem Jurajem Blanárem. Na schůzku, o které informovala ruská diplomacie, upozornil slovenský Denník N.

Německo vyšetřuje závažný únik informací z armády, oznámil kancléř Scholz

Německo vyšetřuje závažný únik informací z jednání vysoce postavených příslušníků svého letectva, oznámil dnes kancléř Olaf Scholz. Zvukový záznam asi třicetiminutového rozhovoru v pátek uveřejnila šéfredaktorka ruské televize RT Margarita Simonjanová. Záznam se mimo jiné týkal toho, jak Ukrajina ve válce s Ruskem využívá německé zbraně, píše agentura DPA.

Nigerijská vláda požaduje po Binance 10 miliard dolarů

Nigerijská vláda požaduje od společnosti Binance 10 miliard poté, co guvernér centrální banky Olayemi Cardoso uvedl, že největší kryptoměnová burza podle objemu obchodů umožnila odliv 26 miliard dolarů nedohledatelných finančních prostředků ze země. Nigérie čelí devizové krizi a hledá způsoby, jak omezit odliv kapitálu.

„Český“ protiletadlový systém pro Ukrajinu?

Protiletadlový systém Saab RBS 70 je podle oficiálních dokumentů Armády České republiky „určen k ničení prostředků vzdušného napadení a taktických vzdušných prostředků protivníka typu střel s plochou dráhou letu". Pomohl by Ukrajině?

DOPORUČUJEME

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

Americká armáda svrhla do Gazy 38 000 jídel v reakci na hrozbu hladomoru

Americká armáda zahájila sérii leteckých shozů pomoci do Pásma Gazy, regionu čelícího hrozbě hladomoru kvůli pokračující bombardovací kampani Izraele. V sobotu americké nákladní letouny shodily do obléhaného území 38 000 jídel. Tento krok je součástí plánované série leteckých shozů v rámci pomoci ze strany Washingtonu, zatímco nadále podporuje Izrael.

Lavrov se v Turecku na okraj diplomatického fóra sešel se slovenským protějškem

Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov se dnes na okraj diplomatického fóra v tureckém městě Antalya setkal se svým slovenským protějškem Jurajem Blanárem. Na schůzku, o které informovala ruská diplomacie, upozornil slovenský Denník N.

Německo vyšetřuje závažný únik informací z armády, oznámil kancléř Scholz

Německo vyšetřuje závažný únik informací z jednání vysoce postavených příslušníků svého letectva, oznámil dnes kancléř Olaf Scholz. Zvukový záznam asi třicetiminutového rozhovoru v pátek uveřejnila šéfredaktorka ruské televize RT Margarita Simonjanová. Záznam se mimo jiné týkal toho, jak Ukrajina ve válce s Ruskem využívá německé zbraně, píše agentura DPA.

Nigerijská vláda požaduje po Binance 10 miliard dolarů

Nigerijská vláda požaduje od společnosti Binance 10 miliard poté, co guvernér centrální banky Olayemi Cardoso uvedl, že největší kryptoměnová burza podle objemu obchodů umožnila odliv 26 miliard dolarů nedohledatelných finančních prostředků ze země. Nigérie čelí devizové krizi a hledá způsoby, jak omezit odliv kapitálu.

„Český“ protiletadlový systém pro Ukrajinu?

Protiletadlový systém Saab RBS 70 je podle oficiálních dokumentů Armády České republiky „určen k ničení prostředků vzdušného napadení a taktických vzdušných prostředků protivníka typu střel s plochou dráhou letu". Pomohl by Ukrajině?

Po útoku na Oděsu se zřítila část několikapodlažní budovy, dva lidé zemřeli

Na ukrajinské město Oděsa v noci na dnešek zaútočily drony, v důsledku čehož se zřítila část několikapodlažního bytového domu. Nejméně dva lidé přišli o život a několik dalších je zraněno. Úřady se obávají, že další lidé jsou pod sutinami. Informují o tom ruskojazyčný server BBC a také agentura Ukrinform.

Rusové na pohřbu Navalného byli dojatí, ale ne odevzdaní, řekl český diplomat

Na dnešním pohřbu ruského opozičníka Alexeje Navalného panovala atmosféra smutku, dojetí, přítomní lidé ale nebyli odevzdaní, řekl ČTK současný vedoucí českého velvyslanectví v Moskvě Jiří Čistecký. Ten se pohřbu na Borisovském hřbitově na jihovýchodním okraji ruské metropole zúčastnil spolu s několika málo dalšími představiteli zastupitelských úřadů. Podle Čisteckého rozsah bezpečnostních opatření kolem hřbitova potvrzuje, že ruský režim má strach z vlastních občanů.