1.3 C
Czech
Pátek 6. března 2026
Protext ČTKEvropští vydavatelé vyzývají českou vládu, aby upustila od zvyšování sazeb DPH tiskových...

Evropští vydavatelé vyzývají českou vládu, aby upustila od zvyšování sazeb DPH tiskových publikací

Praha 18. května 2023 (PROTEXT) – Překlad dopisu z anglického originálu odeslaného dne 18.5.2023

Vážený pane premiére,

píšu vám jménem Evropské asociace vydavatelů novin (ENPA) a Evropské asociace časopiseckých médií (EMMA), které zastupují národní asociace vydavatelů ve většině členských států Evropské unie.

Rádi bychom vyjádřili znepokojení nad zprávou, že vláda ČR hodlá v rámci opatření ke zlepšení státních financí zvýšit sazbu DPH na prodej tisku ze stávajících 10 % na 21 % pro noviny a 12 % pro časopisy. Zároveň však chce vláda snížit sazbu DPH na prodej knih na 0 %.

Evropské asociace vydavatelů považují tento krok z řady důvodů za zavádějící a nekoherentní, protože není v souladu se současnými trendy a vývojem v jiných členských státech Evropské unie.

Více než dvojnásobné zvýšení sazby DPH u novin povede k výraznému zvýšení jejich ceny a jednoznačně způsobí snížení dostupnosti novin a časopisů pro občany ČR. Domníváme se, že finanční přínos tohoto zvýšení sazeb pro státní rozpočet by byl v případě prodejů periodického tisku nepatrný. Stejně tak bychom rádi upozornili na to, že zvýšení ceny tisku se nevyhnutelně negativně projeví na tržbách, což v konečném důsledku znamená, že se sníží daňové příjmy pro stát.

Jak uvedla místopředsedkyně Evropské komise paní Jourová, legálně zřízené, legitimní tiskové publikace distribuované na papíře nebo online jsou jedním z klíčových důvěryhodných zdrojů informací pro občany, čelící mylným informacím a dezinformacím. Skutečnost, že by česká vláda zvažovala zavedení takového opatření v kritické době pro evropská média, by vyslala pochybný signál napříč EU.

Většina členských států EU v současnosti uplatňuje snížené, supersnížené nebo nulové sazby DPH na noviny a časopisy z důvodu zásadní hodnoty, kterou občanům poskytují ve vzdělávání, kulturní rozmanitosti, pluralitě médií a demokratické participaci. Mnoho členských států se ve skutečnosti rozhodlo využít flexibilitu nabízenou evropskými pravidly DPH pro velké snížení nebo supersníženou sazbu DPH u tiskových publikací, ať už online nebo offline novin nebo časopisů, stejně tak deníků, jako časopisů. Proto je zdanění prodeje tiskovin v těchto zemích nízké a nepřesahuje 10 %, neboť vlády chtějí tisku pomoci v době, kdy se potýká s více než dvojnásobným nárůstem cen tiskového papíru a dalším nárůstem nákladů produkce a dalších cen vstupů.

Pokud by byly tyto nové sazby přijaty, Česká republika by měla nejvyšší sazbu DPH použitelnou na tiskové publikace v EU, což považujeme za problematické, zejména když mnoho jiných členských států v EU uplatňuje na tiskové publikace 0 % nebo 5 % sazby DPH.

Za problematické považujeme i dělení na noviny a časopisy z hlediska sazby DPH, protože takové oddělení nemá v zemích EU obdoby a jde proti současným trendům, kdy se noviny a časopisy stále více prolínají na trhu tištěných a digitálních médií. Toto propojení se odráží i ve spolupráci mezi EMMA a ENPA se společným sekretariátem a expertními komisemi zaměřenými na obhajobu obou mediatypů.

Z výše uvedených důvodů důrazně vyzýváme českou vládu, aby podporovala vydavatele tisku v pokračování v jejich vysokých investicích do rozmanitého a kvalitního obsahu, který přispívá k větší gramotnosti a podporuje vytváření informovaných názorů a větší zapojení do demokratické diskuse.

Vyzýváme vládu České republiky, aby přehodnotila svůj plán na zvýšení sazeb DPH u novin a časopisů. Pokud situace v ČR vyžaduje změny sazeb DPH, považujeme za jediné vhodné řešení přeřazení novin a časopisů do stejné skupiny jako knihy, tedy do nulové sazby DPH.

S pozdravem

Ilias Konteas, v. r.

Výkonný ředitel EMMA a ENPA

Unie vydavatelů je profesní asociace vydavatelů tiskových publikací v České republice. Aktuálně zastupuje 43 členů vydávajících více než 420 tištěných titulů a více než 200 webových titulů. Členové zaměstnávají přes 5000 pracovníků v redakcích, tiskárnách a v distribuci periodického tisku. Tištěné tituly mají zásah 83 % populace České republiky ve věku 12 až 79 let a představují více než 89 % celkového objemu hrubých inzertních příjmů vydavatelů. V oblasti online publikování profesionálně vytvářeného obsahu představují weby členů převážnou většinu obsahu vytvářeného v České republice. Profesní asociace je členem evropských vydavatelských asociací EMMA – ENPA a světových vydavatelských asociací WAN IFRA a FIPP.

Kontakt:

Unie vydavatelů, Pobřežní 370/4, 186 00 Praha 8

e-mail: unie@unievydavatelu.cz

www.unievydavatelu.cz

Reklama

Doporučujeme

Americká ministryně vnitřní bezpečnosti Noem ve funkci skončí, oznámil Trump

Americká ministryně vnitřní bezpečnosti Kristi Noemová k 31. březnu ve funkci skončí, oznámil dnes na své sociální síti Truth Social prezident Donald Trump. Novým ministrem vnitřní bezpečnosti by se podle něj měl stát republikánský senátor z Oklahomy Markwayne Mullin.

Arakčí věří, že Írán dokáže odrazit možnou pozemní invazi. Jednání s USA odmítl

Íránský ministr zahraničí Abbás Arakčí dnes v rozhovoru s televizí NBC uvedl, že jeho země je připravena na možnou americkou pozemní invazi. Spojené státy společně s Izraelem začaly v sobotu ostřelovat cíle v Íránu, na což Teherán odpověděl raketovými útoky i na země, které se náletů přímo nezúčastnily, ale na jejichž území jsou americké základny použité k útokům. Arakčí odmítl jednání s USA a prohlásil, že Írán v konfliktu nepožádal o příměří.

Zelenskyj: Provoz ropovodu Družba by se mohl obnovit za měsíc a půl

Ropovod Družba by mohl být technicky připraven k obnovení provozu za měsíc a půl. Podle agentury Reuters to dnes uvedl ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. Dodávky ruské ropy tímto ropovodem do Maďarska a na Slovensko se zastavily koncem ledna, kdy potrubí podle Kyjeva vážně poškodil požár způsobený ruským útokem. Budapešť a Bratislava ale Zelenského viní, že obnovení provozu ropovodu úmyslně odkládá z politických důvodů. Kyjev argumentuje tím, že oprava ropovodu je časově náročná.

Trump uvedl, že chce být zapojen do výběru příštího íránského lídra

Americký prezident Donald Trump uvedl, že musí být osobně zapojen do výběru dalšího íránského lídra, přičemž odkázal na příklad Venezuely. Zároveň označil za nepřijatelnou volbu syna zabitého nejvyššího vůdce ajatolláha Alího Chameneího. Šéf Bílého domu to řekl v osmiminutovém telefonickém rozhovoru se zpravodajským serverem Axios. Chameneí byl zabit v sobotu na začátku izraelsko-amerických útoků na Írán.

Bývalý princ Andrew se vzdává další královské rezidence

Bývalý princ Andrew přichází o další královskou nemovitost. Po odchodu z Royal Lodge nyní končí i jeho dlouholetý nájem historické chaty East Lodge nedaleko Windsoru. Celá situace přichází v době, kdy se kolem někdejšího člena královské rodiny znovu rozvířily otázky ohledně jeho financí i minulosti.

Pumpaři zvedli ceny rychleji než jim zdražila ropa

Ceny pohonných hmot v Česku v posledních dnech vyskočily výrazně rychleji než obvykle. Benzín i nafta zdražily během týdne o víc než dvě koruny za litr, zatímco část čerpacích stanic ještě prodávala zásoby nakoupené za starší ceny.

Rusko a Ukrajina si vyměnily po 200 válečných zajatcích

Rusko a Ukrajina si vyměnily dalších 200 válečných zajatců na každé straně, informovalo dnes podle státní agentury TASS ministerstvo obrany v Moskvě. Kyjev se zatím nevyjádřil. Poradce ruského prezidenta Vladimir Medinskij na telegramu uvedl, že Moskva si Kyjevem dnes a v pátek vymění celkem 500 zajatců na každé straně v rámci dohody, které dosáhly válčící strany v Ženevě.

Na Antarktidě bude více pršet. Jak to ledový kontinent změní?

V Antarktidě byste deštník nepotřebovali. S průměrem pouhých 16 milimetrů srážek ročně se bavíme o zamrzlé poušti. To se však může změnit. Globální oteplování mění podmínky na ledovém kontinentu. Podle nové studie zde bude více pršet, což ohrozí zdejší ekosystémy.

Katarské letectvo sestřelilo dva íránské bombardéry

Íránské strategické bombardéry se v prvních hodinách války nacházely dvě minuty od největší americké vojenské základny na Blízkém východě a od katarského zařízení na zpracování zemního plynu. Nepřátelské letouny sestřelilo do moře katarské letectvo.

Babiš: Do Ammánu míří letadlo pro české občany, další let odletí do Maskatu

Do jordánského Ammánu nyní míří letadlo Smartwings, aby odtamtud dopravilo domů české občany. Na cestě do Prahy je také pravidelný let společnosti Emirates z Dubaje do Prahy. Ve Sněmovně to dnes řekl premiér Andrej Babiš (ANO). Zdůraznil také, že repatriační lety pro občany z míst ohrožených konfliktem s Íránem jsou zdarma. Mluvčí ministerstva zahraničí Adam Čörgő dnes dopoledne ČTK řekl, že větší armádní airbus s kapacitou přes 90 míst je na cestě z ománského Maskatu do Prahy. Menší speciál odletěl do Ománu dnes v 10:00.

Dron vypuštěný z Íránu zasáhl letiště v ázerbájdžánském Nachičevanu

Dron vypuštěný z Íránu zasáhl letiště v ázerbájdžánské exklávě Nachičevan, uvedlo dnes ázerbájdžánské ministerstvo zahraničí. V prohlášení informovalo také o dvou zraněných a dopadu jiného bezpilotního letounu u budovy školy. Baku incident odsoudilo a předvolalo si íránského diplomata. Ázerbájdžánské ministerstvo obrany ve svém vyjádření uvedlo, že takové útoky neponechá bez odpovědi. Teherán se zatím nevyjádřil.

Amazon zrušil pracovní místa v divizi robotiky

Americký gigant Amazon propustil nespecifikované množství zaměstnanců ve své robotické divizi. Jde o další kolo škrtání provozních nákladů, tedy trendu, který se nezastavil od konce pandemie v roce 2022. Společnost také oznámila ukončení některých experimentálních projektů.

Izrael zahájil novou vlnu úderů proti íránskému režimu v Teheránu

Izraelské letectvo dnes ráno zahájilo novou rozsáhlou vlnu vzdušných úderů proti infrastruktuře íránského režimu v hlavním městě Teheránu, oznámila podle tiskových agentur izraelská armáda. Další podrobnosti k útokům nesdělila. Íránská státní média krátce nato uvedla, že svědci hlásí několik výbuchů v Teheránu a také ve městě Karadž, které leží 20 kilometrů západně od metropole.
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama