ZprávyEvropští lídři vyjádřili zármutek nad smrtí ukrajinského ministra vnitra

Evropští lídři vyjádřili zármutek nad smrtí ukrajinského ministra vnitra

Politování nad smrtí ukrajinského ministra vnitra Denyse Monastyrského, který dnes zahynul ve věku 42 let při pádu vrtulníku u Kyjeva, vyjádřila řada evropských politiků. Předseda Evropské rady Charles Michel ho označil za velkého přítele Evropské unie. Soustrast projevili i čeští politici, včetně premiéra Petra Fialy. Britská ministryně vnitra Suella Bravermanová nehodu, při níž podle Kyjeva zahynulo nejméně 15 lidí včetně tří dětí, označila za srdcervoucí tragédii.

Příčina pádu letounu ve městě Brovary nedaleko ukrajinské metropole není jasná. Policie nejprve oznámila 16 mrtvých, šéf kyjevské oblastní správy následně informoval, že obětí je 18, zatímco záchranáři hlásí 15 mrtvých a tento údaj uvedl i prezident Volodymyr Zelenskyj. Michel krátce po nehodě vyjádřil „nejhlubší soustrast“ ukrajinskému lidu. „Sdílíme bolest Ukrajiny,“ napsal v příspěvku na twitteru.

Ke kondolenci se připojila i šéfka Evropské komise Ursula von der Leyenová. „Tragédie zasáhla srdce válkou zmítané Ukrajiny. Vyjadřuji upřímnou soustrast rodinám obětí, Volodymyru Zelenskému a celé zemi po havárii vrtulníku u Brovar. Truchlíme s vámi,“ napsala na sociální síti.

Předsedkyně Evropského parlamentu Roberta Metsolaová uvedla, že zprávu o havárii vedle mateřské školy v Brovarech přijala se „zlomeným srdcem“. „V myšlenkách jsem s rodinami a blízkými ukrajinského ministra vnitra Denyse Monastyrského a s těmi, kteří při této strašné tragédii zahynuli, včetně dětí,“ uvedla Metsolaová.

Bravermanová označila Monastyrského za „vůdčí světlo“ v boji ukrajinského lidu proti ruské invazi. „Když jsme spolu v říjnu mluvili, byla jsem ohromena jeho odhodláním, optimismem a vlastenectvím,“ uvedla na twitteru. „V myšlenkách jsem se všemi, kteří při této strašlivé tragédii zahynuli, a s jejich rodinami. Spojené království bude vždy na straně našich ukrajinských přátel,“ dodala.

Francouzský prezident Emmanuel Macron prohlásil, že je „zarmoucen tragickou smrtí“ Monastyrského a vyjádřil soustrast ukrajinskému lidu. „Soucítím se všemi oběťmi této strašné události v blízkosti mateřské školy, s dětmi a jejich rodinami,“ napsal na twitteru. Jeho polský protějšek Andrzej Duda uvedl, že informaci o pádu vrtulníku přijal s hlubokým zármutkem. „V myšlenkách jsem s rodinami a blízkými obětí,“ napsal na twitteru.

Finská ministryně vnitra Krista Mikkonenová, která se s Monastyrským setkala minulý týden, uvedla, že smrt jejího kolegy se jí hluboce dotýká. Dodala, že finská podpora Ukrajiny bude pokračovat.

Český ministr vnitra Vít Rakušan uvedl, že bude osobně kondolovat rodině Monastyrského, s nímž měl podle svých slov osobní vztah. Soustrast rodině a blízkým Monastyrského i dalších obětí havárie vyslovil na twitteru také premiér Petr Fiala. „Vyjadřuji upřímnou soustrast rodinám a blízkým ukrajinského ministra vnitra Monastyrského a všem, kteří zahynuli při havárii vrtulníku u Kyjeva,“ uvedl ministerský předseda.

Zatím není jasné, co způsobilo pád vrtulníku. Rusko, jehož jednotky napadly Ukrajinu loni v únoru, se nevyjádřilo a ukrajinští představitelé se nezmínili o žádném ruském útoku v oblasti v době tragédie, poznamenala agentura Reuters.

V Brovarech, které jsou prakticky východním předměstím Kyjeva, žije asi 100.000 lidí. Spolu s Monastyrským byli na palubě havarovaného stroje další členové vedení ministerstva vnitra; podle zástupce šéfa ukrajinské prezidentské kanceláře Kyryla Tymošenka letěli „na jedno z horkých míst, kde se odehrávají boje“ proti ruským invazním jednotkám.

Doporučujeme

V Petrohradu vybuchl automobil, na místě zahynul ruský důstojník

V Petrohradu dnes zahynul při výbuchu auta vysoce postavený ruský důstojník, jeho manželka byla těžce raněna, oznámil místní server Fontanka. Totožnost oběti úřady neupřesnily. Podle očitých svědků kolem desáté hodiny ráno explodovala ve voze nastražená nálož, když za volantem seděl podplukovník. Výbuch utrhl obětem nohy; voják zahynul na místě, jeho ženu převezli do nemocnice, kde bojují o její život, napsal portál. Podle Fontanky šlo o důstojníka letectva a protivzdušné obrany. Telegramový kanál 112 píše, že obětí se stal vojenský pilot.

Rusko zasáhlo nákupní středisko v Charkově, úřady hlásí jednu oběť a raněné

Nejméně jednoho mrtvého a pět raněných si vyžádal ruský útok na nákupní středisko v Charkově na východě Ukrajiny, oznámil náčelník oblastní správy Oleh Syněhubov. Raněné po ruských útocích hlásí úřady dalších ukrajinských regionů, včetně hlavního města.

Světová zdravotnická organizace oznámila konec výskytu eboly v Ugandě

Světová zdravotnická organizace (WHO) dnes oznámila konec výskytu eboly v Ugandě. V zemi se nový případ nákazy neobjevil už 42 dní, což je mezinárodně uznávaná lhůta pro potvrzení konce přenosu viru. Ugandské úřady podle WHO zároveň pokračují v dohledu nad nemocí.

Zdravotní stav norského krále se zhoršil a je velmi vážný, oznámil palác

Zdravotní stav devětaosmdesátiletého norského krále Haralda V. se v nemocnici nadále zhoršil a jeho stav je nyní velmi vážný, oznámil podle agentur královský palác. Nejstarší evropský panovník je v péči lékařů už od minulého pondělí. Norský premiér Jonas Gahr Störe kvůli špatnému zdravotnímu stavu monarchy zrušil dnešní cestu do Německa, kde se měl setkat s kancléřem Friedrichem Merzem, oznámila později jeho kancelář.

Nvidia válcuje technologický trh. Zdvojnásobila tržby i zisk

Americký výrobce čipů Nvidia ve druhém čtvrtletí svého finančního roku 2026 více než zdvojnásobil tržby i čistý zisk. Tyto výsledky ukazují nezastavitelný boom umělé inteligence (AI), za jehož ukazatel je Nvidia považována.

USS Abraham Lincoln po 250 dnech na moři zamíří do Thajska

Letadlová loď USS Abraham Lincoln po náročném nasazení na Blízkém východě zakotví v Thajsku. Důvodem je odpočinek posádky před návratem na americkou základnu. Během zastávky se nebudou konat žádná vojenská cvičení.

Nic nezkoušejte. Ratcliffe v Moskvě varoval před akcemi proti NATO

Šéf americké Ústřední zpravodajské služby (CIA) John Ratcliffe během úterní neohlášené návštěvy Moskvy varoval ruské představitele, aby neeskalovali konflikt proti Severoatlantické alianci (NATO), uvedly zdroje obeznámené se situací.

Po najetí auta do davu před barem ve francouzském Caen zemřeli dva lidé

V severofrancouzském městě Caen auto ve středu večer zřejmě úmyslně najelo před místním barem do skupiny chodců, uvedly dnes agentury Reuters a AFP s odkazem na místní úřady. Srážka si vyžádala dva životy. Zraněno je devět osob. Úřady původně informovaly o jedné oběti a deseti zraněných. Podezřelý řidič, muž narozený v Rusku, byl později zatčen. Úřady incident prozatím nevyšetřují jako terorismus.

Po bleskových povodních v Nepálu se pohřešuje přes 1300 lidí, nejméně 165 zemřelo. Příčinou mohl být pád ledovce

Čína po středeční povodni na hranici Tibetu s Nepálem pohřešuje podle nové bilance 558 lidí, další tři pak eviduje jako mrtvé, informovala agentura AP. Nepál jako počet mrtvých nově udává 162, pohřešuje podle AFP dalších nejméně 823 lidí, z nichž 579 jsou nepálští i zahraniční turisté. Na obou stranách hranice tak celkový počet mrtvých činí nejméně 165, pohřešovaných je pak dohromady nejméně 1381 lidí.

Katastrofální záplavy na hranici Nepálu a Tibetu mají stovky obětí. Mezi pohřešovanými jsou stovky turistů

Mohutné sesuvy půdy a přívalové záplavy zasáhly oblast na hranici Nepálu a Tibetu. Zahynuly desítky až stovky lidí a další stovky se pohřešují, včetně velkého počtu zahraničních turistů. Záchranné práce pokračují na obou stranách hranice.

Írán zařadil na seznam vojenských cílů stanici Radio Farda sídlící v Praze

Íránské ozbrojené síly zařadily na seznam svých vojenských cílů několik perskojazyčných médií sídlících v zahraničí, včetně stanice Radio Farda. Tu provozuje americká stanice Rádio Svobodná Evropa/Rádio Svoboda (RFE/RL), která sídlí v Praze. Na seznamu jsou také stanice BBC Persian či Iran International.

Muchová s Menšíkem ovládli mix na U.S. Open

Karolína Muchová a Jakub Menšík ovládli smíšenou čtyřhru na U.S. Open. Ve finále porazili Belindu Bencic a Flavia Cobolliho 6:3, 1:6 a 10:6 a vybojovali prémii ve výši jednoho milionu dolarů.

Devět lidí zabil ukrajinský útok na autobus, uvedl činitel dosazený Ruskem

Ukrajinský útok na autobus v Luhanské oblasti zabil devět lidí, další zranil, uvedl dnes šéf správy Ruskem okupovaného ukrajinského regionu Leonid Pasečnik na platformě Telegram. Úder podle něj zasáhl linkový autobus, ve kterém cestovalo 15 lidí. Pasečnik nezmiňuje typ zbraně, kterou Ukrajina podle něj při útoku použila. Kyjev se k těmto obviněním nevyjádřil.

Peskov potvrdil návštěvu Ratcliffa v Moskvě, podle Trumpa by z ní mohlo něco být

Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov listu The Washington Post potvrdil úterní návštěvu šéfa americké Ústřední zpravodajské služby (CIA) Johna Ratcliffa v Moskvě. Šlo podle něj o kontakty mezi zpravodajskými službami. Blíže to neupřesnil. S ruským prezidentem Vladimirem Putinem se Ratcliffe nesešel, řekl Peskov agentuře Interfax. Americký prezident Donald Trump v diskusním pořadu The Glenn Beck Program bez dalších podrobností řekl, že by z Ratcliffovy návštěvy v Moskvě mohlo něco vzejít.

Češi jsou opatrnější. Důvěra spotřebitelů v ekonomiku v srpnu výrazně klesla

Čeští spotřebitelé hodnotí ekonomickou situaci opatrněji než před měsícem. Zhoršila se jejich očekávání ohledně vývoje domácí ekonomiky i vlastní finanční situace a méně domácností plánuje v příštím roce větší výdaje.
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama