Itálie postaví v Albánii dvě centra, která budou hostit desítky tisíc nelegálních migrantů. Podle agentury Reuters či serveru BBC to uvedla premiérka Giorgia Meloni.
Plán oznámila na tiskové konferenci s albánským premiérem Edim Ramou v Římě. Podle Meloni budou centra, která mají být otevřena na jaře příštího roku, schopna zpracovat až 36 000 lidí ročně. Plán se bude vztahovat pouze na migranty zachráněné na moři italskou pobřežní stráží nebo námořnictvem, nikoli charitativními organizacemi.
Migranti zůstanou ve střediscích, dokud Itálie neposoudí jejich žádosti o azyl, řekla Meloni. Dodala, že se přesun nebude vztahovat na těhotné ženy, děti a zranitelné osoby.
Italy strikes deal to set up migrant centres in Albania https://t.co/9Ewg0BRsYi
— Financial Times (@FT) November 6, 2023
„Je to extrémně represivní vůči cizím státním příslušníkům, kteří mají jakýsi status nižší kategorie v oblasti osobní svobody, protože nejsou občany Evropské unie,“ řekl agentuře Reuters Maurizio Veglio, právník a expert na imigrační právo.
Náklady zaplatí Itálie
Centra mají být vybudována na náklady Itálie a budou schopna pojmout 3000 lidí každý měsíc „po dobu nezbytnou k rychlému zpracování žádostí o azyl a v případě potřeby k repatriaci“. Postavena budou v přístavu Shengjin a oblasti Gjader v severozápadní Albánii. Bezpečnostní personál a policisty zajistí Albánie. Obě zařízení mají fungovat pod italskou jurisdikcí.
Meloni podle BBC uvedla, že ačkoli Albánie není členským státem EU, „už se tak chová“. Dodala, že věří, že „Albánie je pro všechny záměry a účely evropskou zemí“ a vyjádřila svou podporu vstupu Albánie do EU.
Albánský premiér Rama hovořil italsky a vřelými slovy popsal vztah své země k Itálii. Podle jeho názoru italští občané a instituce pomáhali Albáncům v 90. letech po pádu komunistického režimu. „Tento dluh nelze splatit,“ řekl Rama. „Ale pokud zavolá Itálie, Albánie odpoví.“
„Každý vidí, že je to pro Itálii obtížná situace. Geografie se pro ni stala prokletím, protože když přijedete do Itálie, přijedete do EU. Možná nemáme kapacitu být jediným řešením, ale máme povinnost… pomoci Itálii,“ dodal.
Opoziční politici v Itálii i Albánii dohodu kritizují
Riccardo Magi, vůdce italské liberální strany +Europa, řekl, že plán je „děsivý“ a že centra budou jako „jakési italské Guantánamo“. Na platformu X, dříve známou jako Twitter, napsal: „Je to také nelegitimní dohoda: Itálie nemůže posílat lidi zachráněné na moři do země mimo EU, jako by to byly balíky zboží.“
Belind Këlliçi z albánské Demokratické strany kritizoval „nedostatek transparentnosti“ kolem dohody. „Toto je zrada vůči Albánii a je to největší neloajalita, kterou mohl Rama naší zemi způsobit,“ napsal Këlliçi na X.
„Největší antialbánec se dnes jmenuje Edi Rama. Každý rok vyhostí ze země statisíce mladých lidí, aby je nahradil nelegálními přistěhovalci.“
Do Itálie však letos vstoupilo více než 145 000 migrantů – o 52 000 více než ve stejném období roku 2021. Italští ministři v dubnu vyhlásili šestiměsíční výjimečný stav v reakci na nárůst počtu migrantů překračujících Středozemní moře ze severní Afriky.
Hlavními zeměmi, ze kterých migranti přišli do Itálie v roce 2023, byly Guinea, Pobřeží slonoviny a Tunisko, ukazují oficiální údaje.