Evropská centrální banka již podeváté zvýšila hlavní úrokovou sazbu o čtvrt procentního bodu na 4,25 procenta. Snaží se tak snížit inflaci, která sice v eurozóně výrazně zpomalila, stále je však nad stanovenými cíli banky. Úrokové sazby zvýšil i americký Federální rezervní systém (Fed). Informují o tom Reuters a CNN.
Rada Evropské centrální banky se podle agentury Reuters rozhodla na čtvrtečním zasedání zvýšit základní úrokovou sazbu o čtvrt procentního bodu na 4,25 procenta. Depozitní sazbu zvýšila o čtvrt procentního bodu na rekordních 3,75 procenta, uvedla televize CNN.
Jedná se o sazbu, za kterou si mohou ostatní banky uložit u té centrální přebytečné peníze. Není však jasné, zda dojde k dalšímu zvýšení úroků. Ve zprávě totiž Evropská centrální banka další zvýšení nenaznačila.
The European Central Bank raised its deposit rate to a historic high and kept its options open on whether more increases will be needed to bring down inflation against a worsening economic backdrop https://t.co/jrS3Jkk2Aq pic.twitter.com/fpNzxRg3KJ
— Reuters (@Reuters) July 28, 2023
Nechala si tak otevřenou možnost dalšího navýšení, a to aktuální proto nelze brát jako samozřejmost. Inflace v eurozóně sice zpomalila od loňského října na polovinu, stále však dosahuje 5,5 procenta.
To je nad stanoveným dvouprocentním cílem většiny světových centrálních bank, včetně té evropské. Zvyšování úroků slouží jako zbraň proti inflaci. Zdražování úroků totiž snižuje poptávku po půjčkách u spotřebitelů a chuť jejich utrácet. To by mělo vést ke snížení cen.
Inflace bude klesat, ale pomalu
Jenomže celkově ochlazení poptávky naopak zpomaluje ekonomickou aktivitu a zvyšuje rizika recese, což se v eurozóně podle Evropské centrální banky již projevuje. Analytiky čtvrteční zvýšení úroků nepřekvapilo.
Banka ho totiž avizovala již na předchozím zasedání. Na dalším zvyšování se ale podle Reuters nemohou shodnout. Evropská centrální banka v prohlášení uvedla, že očekává zpomalování inflace po zbytek roku.
„Po delší dobu ale zůstane nad požadovanou úrovní,“ stálo v prohlášení banky. Další rozhodnutí podle ní budou, tak jako doposud, založena na příchozích datech. „Existuje možnost, že příště zvýšíme. Je možnost pauzy,“ řekla šéfka banky Christine Lagarde.
Měnový výbor banky ale podle ní ví, že se blíží ke konci série zvyšování úrokových sazeb. Evropská centrální banka tímto krokem následovala zvýšení úroků o 0,25 procentního bodu amerického Fedu.
Ten zvýšil základní úrok do pásma 5,25 až 5,50 procenta. I americká centrální banka bude postupovat v závislosti na stavu největší světové ekonomiky. Její šéf Jerome Powell další zvyšování úroků nevyloučil.