0.9 C
Czech
Středa 26. listopadu 2025
Protext ČTKEvropská banka pro obnovu a rozvoj (EBRD) a EIT InnoEnergy společně podpoří...

Evropská banka pro obnovu a rozvoj (EBRD) a EIT InnoEnergy společně podpoří rozvoj investičního prostředí pro recyklaci baterií z elektromobilů ve střední a východní Evropě s počátečním zaměřením na polský trh.

Praha 23. února 2023 (PROTEXT) – Vzhledem ke skutečnosti, že EU stanovila ambiciózní cíle pro dekarbonizovanou a autonomní ekonomiku, budou EBRD a EIT InnoEnergy úzce spolupracovat na podpoře této oblasti. Cílem je vytvořit a umožnit fungování investičního prostředí pro trh recyklace baterií z elektromobilů ve střední a východní Evropě s počátečním zaměřením na Polsko. Tímto krokem pokládají EBRD a EIT InnoEnergy nejen základy odpovídajícího ekosystému, ale v konečném důsledku také zvyšují využití druhotných surovin při výrobě baterií.

EBRD i EIT InnoEnergy mají rozsáhlé zkušenosti s ekosystémem baterií pro elektromobily a vykazují dobré výsledky v podpoře odpovídajících obchodních modelů cirkulárního hospodářství. V posledních letech provedla EBRD řadu investic do výroby baterií pro elektromobily ve střední Evropě a vybudovala potřebnou síť v této oblasti. Společnost EIT InnoEnergy, lídr Evropské bateriové aliance (EBA250), podpořila vysoce inovativní společnosti působící v segmentech čistých technologií či baterií a současně založila EBA Academy, jejímž cílem je vyškolit budoucí odborníky v sektoru baterií.

K hlavním cílům spolupráce patří především identifikace tržních překážek bránících rozvoji hodnotového řetězce pro recyklaci baterií z elektromobilů v Polsku a jejich řešení pomocí technologických i regulačních výzev. Tyto kroky pomohou nejen identifikovat a vytvořit vhodné tržní platformy pro usnadnění partnerství mezi zúčastněnými společnostmi v rámci hodnotového řetězce recyklace materiálů baterií pro elektromobily, ale umožní také rozvoj znalostního hubu pro sdílení příležitostí a v konečném důsledku i přístup k potřebným financím.

Současné úspěchy platformy EBA Academy, kterou řídí společnost EIT InnoEnergy, budou klíčové pro zapojení hlavních zainteresovaných stran v celém hodnotovém řetězci recyklace baterií. EBA Academy je celoevropský vzdělávací ekosystém zaměřený na školení, zvyšování kvalifikace a rekvalifikaci pracovní síly potřebné k růstu bateriového průmyslu v EU. Očekává se také expanze do sousedních zemí ve střední a východní Evropě.

„Účinná dekarbonizace dopravy hraje klíčovou roli v plánu EU dosáhnout klimatické neutrality do roku 2050. Analýzy naznačují, že Polsko bude mít do roku 2030 na silnicích více než 1 milion elektrických vozidel a bude hlavním dodavatelem baterií na evropské trhy. Významnou výzvou je však dostupnost součástek takových baterií. Materiálová náročnost elektromobilu je téměř dvojnásobná ve srovnání se spalovacím vozidlem. Zatímco nové technologie mohou snížit materiálovou náročnost, je to recyklace a oběhové hospodářství, které jsou rozhodující pro zajištění toho, aby nabídka mohla uspokojit poptávku a zajistila strategickou autonomii EU. Jako EIT InnoEnergy jsme odhodláni začlenit průmysl čistých technologií střední a východní Evropy do strategických hodnotových řetězců EU, včetně zajištění kompetentní pracovní síly. Jsme nadšeni, že nyní můžeme spojit síly s EBRD, abychom rozšířili středoevropský ekosystém recyklace baterií elektromobilů,“ uvedl Marcin Wasilewski, CEO společnosti EIT InnoEnergy Central Europe.

„Baterie jsou uznávány jako jedna z klíčových technologií pro přechod na nízkouhlíkové a odolné hospodářství, což je pro EBRD nejvyšší priorita. Rozvoj trhů druhotných surovin pro baterie bude zásadní pro urychlení přechodu na vozidla s nízkým a nulovým obsahem uhlíku. Umožní také výrobu materiálů v Evropě a minimalizaci odpadu s cílem poskytnout významné výhody cirkulárního hospodářství pro všechny od běžných občanů až po investory. EBRD je potěšena, že může spolupracovat s EIT InnoEnergy na společných cílech směrem k ekologičtějšímu dopravnímu systému a efektivnímu využívání zdrojů,“ uvedl Gianpiero Nacci, ředitel pro udržitelné podnikání a infrastrukturu, klimatickou strategii a dodávky EBRD.

O společnosti EIT InnoEnergy

EIT InnoEnergy působí v centru energetické transformace a je předním inovačním motorem v oblasti udržitelné energetiky, který přináší technologie a dovednosti potřebné k urychlení zelené dohody, pokroku směrem k evropskému cíli dekarbonizace a zlepšení energetické bezpečnosti.

Společnost EIT InnoEnergy, která byla v roce 2022 označena za největšího evropského investora v oblasti čistých technologií, pro rok 2023 byla portálem Sifted zařazena mezi 10 nejvíce aktivních investorů do hlubokých technologií a celosvětově je uznávaná jako nejaktivnější investor do udržitelné energie, podporuje inovace v celé řadě oblastí. Patří mezi ně skladování energie, doprava a mobilita, obnovitelné zdroje a udržitelné budovy a města – využívající svůj důvěryhodný ekosystém 1200+ partnerů a 29 akcionářů.

Více než 180 společností v portfoliu EIT InnoEnergy je na dobré cestě k tomu, aby do roku 2030 vytvářely tržby 72,8 miliardy EUR a ušetřily 1,1G tun CO2 ročně. Dohromady tyto společnosti k dnešnímu dni získaly investice ve výši 8 miliard EUR, přičemž 90 % start-upů spolupracuje s korporacemi na dalším rozvoji.

EIT InnoEnergy je hnací silou tří strategických evropských iniciativ: European Battery Alliance (EBA), European Green Hydrogen Acceleration Centre (EGHAC) a European Solar Photovoltaic Industry Alliance.

Společnost EIT InnoEnergy byla založena v roce 2010 a je podporována Evropským inovačním a technologickým institutem (EIT), nezávislým orgánem EU založeným v roce 2008 s cílem podporovat inovace a podnikání v celé Evropě. Od svého založení EIT InnoEnergy prověřila více než 7 000 start-upů, uvedla na trh více než 300 produktů a dohlíží na své portfolio společností, které podaly více než 290 patentů. Dnes disponuje EIT InnoEnergy silným týmem s více než 200 spolupracovníky a kancelářemi po celé Evropě a v americkém Bostonu.

www.innoenergy.com

O Evropské bance pro obnovu a rozvoj (EBRD)

EBRD je multilaterální rozvojová banka, která investuje do 36 ekonomik na třech kontinentech a má silné zaměření na soukromý sektor. EBRD se sídlem v Londýně je lídrem v oblasti financování klimatu. Banku vlastní 71 zemí, EU a EIB.

Investice EBRD jsou zaměřeny na to, aby byly ekonomiky v daných regionech konkurenceschopné, inkluzivní, dobře spravované, zelené, odolné a integrované. Ochrana životního prostředí a závazek k udržitelné energii byly také vždy ústředním bodem činnosti EBRD. Závazek podporovat „ekologicky šetrný a udržitelný rozvoj“ byl vysloven už při založení banky.

S platností od 1. ledna 2023 EBRD sladila své operace s cíli Pařížské dohody a do roku 2025 navýší své financování v oblasti klimatu na více než 50 procent svých investic.

https://www.ebrd.com/home

Reklama

Doporučujeme

Matka, co zavraždila své děti a nacpala je do kufrů, dostala doživotí

Matka z Nového Zélandu, Hakyung Lee, byla odsouzena na doživotí za vraždu svých dvou dětí, jejichž těla ukryla do kufrů. Ve vězení stráví minimálně sedmnáct let, než bude moci žádat o podmínečné propuštění.

Alphabet míří na vrchol AI závodu

Alphabet během několika týdnů změnil atmosféru na trhu s umělou inteligencí. Investoři sledují rychlý růst akcií, novou generaci chatbotu Gemini a nečekaný zájem velkých hráčů o firemní čipy. Po měsících napětí kolem antimonopolního sporu navíc firma disponuje volnějším prostorem pro další kroky.

Hovořit o brzkém dosažení dohody o Ukrajině je zatím předčasné, uvedl Kreml

Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov dnes vyzval, aby se nedělaly ukvapené závěry o možném ukončení konfliktu na Ukrajině. Hovořit o blížícím se dosažení mírové dohody je podle něj předčasné. Informovala o tom ruská státní agentura TASS.

Izrael identifikoval pozůstatky vrácené z Gazy jako tělo rukojmího Drora Ora

Izrael identifikoval pozůstatky, které mu v úterý předalo z Pásma Gazy prostřednictvím Mezinárodního výboru Červeného kříže teroristické hnutí Hamás. Jde o rukojmího Drora Ora, informoval dnes izraelský premiér Benjamin Netanjahu, kterého citovala agentura AP. Izrael dnes výměnou vydal do Pásma Gazy těla 15 Palestinců, uvedla agentura AFP s odvoláním na tamní ministerstvo zdravotnictví. V Pásmu Gazy nyní zůstávají těla posledních dvou rukojmích - jednoho Izraelce a jednoho Thajce.

Generální stávka v Belgii narušila veřejnou dopravu i provoz na letištích

Třetí a poslední den stávky proti vládním rozpočtovým škrtům narušil v Belgii železniční i autobusovou dopravu, městskou hromadnou dopravu i provoz na letištích. Nefunguje ani svoz odpadků. Hlavní letiště Zaventem v Bruselu zrušilo všechny odlety a také 110 z 203 plánovaných příletů, uvedla agentura Reuters. Letiště Charleroi zrušilo podle belgických médií všechny přílety i odlety.

KOMENTÁŘ: Češi versus Američané. Kdo letos utratí více za vánoční dárky?

Vánoce patří tradičně mezi finančně nejnáročnější období roku. Většina Čechů letos za dárky utratí méně než 10 tisíc korun. V minulém roce průměrnou domácnost vyšly svátky na 12 500 korun. To průměrný Američan utratí letos za Vánoce 890 dolarů, v přepočtu přes 18 tisíc korun.

Moskva podle Ušakova hodnotí pozitivně některé aspekty amerického mírového plánu

Rusko neoficiálními kanály dostalo několik verzí amerického mírového plánu pro ukončení rusko-ukrajinské války, ve kterých se lze ztratit. Řekl to dnes podle státní agentury TASS poradce ruského prezidenta Jurij Ušakov v rozhovoru s ruskou státní televizí. Moskva zároveň podle Ušakova pozitivně hodnotí některé aspekty amerického mírového plánu, ale velká část z něj vyžaduje diskusi. Evropané se zbytečně vměšují do mírového procesu, prohlásil dále poradce Kremlu.

Hamás vede interní debatu o odzbrojení a transformaci

Několik lídrů palestinského teroristického hnutí Hamás v Pásmu Gazy i v exilu zahájilo interní debatu o politické budoucnosti hnutí, včetně úvah o odzbrojení. Dnes to napsal arabský deník Aš-šark al-Avsat s odvoláním na nejmenované zdroje z Hamásu. Mezi projednávanými otázkami je rozpuštění ozbrojeného křídla hnutí a transformace Hamásu do výhradně politické organizace.

V Hongkongu hoří tři výškové budovy, hasiči hlásí mrtvé i zraněné

V obytném komplexu Wang Fuk Court v hongkongské čtvrti Tai Po vypukl rozsáhlý požár, který zasáhl několik výškových budov a ochromil jednu z hlavních dopravních tepen. Úřady potvrdily čtyři mrtvé a další zraněné. Záchranáři zároveň prověřují, zda v budovách neuvízli další lidé.

Trump zdraží vstup do národních parků pro cizince. Američané zaplatí méně

Donald Trump pokračuje ve své patriotické politice a změny neminou ani turistický ruch. Podle jeho administrativy by měly mít americké rodiny lepší podmínky než zahraniční turisté. Proto od příštího roku zavede k pevné ceně za vstup do populárních národních parků další poplatky pro zahraniční návštěvníky.

Rusko podle Trumpa souhlasí s některými ústupky v mírovém plánu

Americký prezident Donald Trump uvedl, že Rusko souhlasilo s některými ústupky v mírové dohodě o ukončení války na Ukrajině. Trump posílá do Moskvy zvláštního vyslance pro Blízký východ Steva Witkoffa na jednání s Vladimirem Putinem v naději, že s ruským prezidentem dosáhne pokroku, Kreml však vysílá odlišné signály než Washington.

Tchai-wan chce navýšit obranné výdaje o 40 miliard dolarů

Tchaj-wanský prezident Lai Čching-te oznámil plán na masivní posílení obrany. V nejbližších letech chce do armády vložit dalších 40 miliard dolarů. Tchaj-pej sází na nové americké zbraně i rychlejší rozvoj domácích technologií. Cíl je jediný: ubránit se před případnou čínskou agresí.

Soud: Homosexuální manželství uzavřené v jedné zemi musí být uznáváno v celé unii

Země Evropské unie musejí uznávat manželství stejnopohlavních párů uzavřené v souladu se zákonem v jiné členské zemi, rozhodl dnes Soudní dvůr Evropské unie. Podle soudu Polsko pochybilo, když neuznalo manželství dvou polských občanů uzavřené v Německu s odůvodněním, že polské právo nepovoluje sňatek osob stejného pohlaví. Iniciativa Jsme fér, která prosazuje v ČR manželství pro všechny, verdikt uvítala. Podle ní tak také české úřady budou muset manželské svazky dvou mužů či dvou žen ze zahraničí uznávat jako manželství, ne jen jako partnerství.

Německý ministr varoval, že Rusko bude nebezpečím i po konci války

Rusko bude pro Evropu představovat nebezpečí i v případě, že se podaří dosáhnout dohody na ukončení války na Ukrajině. Na konferenci o zahraniční politice, kterou pořádá nadace Körber-Stiftung, to dnes řekl německý ministr zahraničí Johann Wadephul. Později uvedl, že to, kdy válka na Ukrajině skončí, záleží jen na ruském prezidentovi Vladimirovi Putinovi.
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama