-1.3 C
Czech
Úterý 20. ledna 2026
SportEvropa je křesťanský kontinent, míní kouč Herthy! Klub jeho názory nesdílí, balí...

Evropa je křesťanský kontinent, míní kouč Herthy! Klub jeho názory nesdílí, balí si tak kufry

O tom, jak některá slova a názory mohou zničit trenérskou kariéru, se na vlastní kůži dozvěděl Zsolt Petry. Teď už bývalý kouč gólmanů Herthy Berlín se nevybíravým způsobem opřel do imigrantů a homosexuálů. Klub s ním okamžitě ukončil činnost, Maďar si tak hledá nové angažmá.

U jižních sousedů Slovenské republiky platí Zsolt Petry za veleznámou osobnost. Bývalý profesionální fotbalový brankář hájil během své kariéry svatyně řady týmů v Maďarsku, nakoukl ale také do Turecka, Holandska, Belgie či Německa.

Po ukončení proti dráhy se vrhl na trénování. Gólmany vedl doma na maďarské scéně, funkci mu ale nabídl také Paderborn, Hoffenheim nebo Hertha Berlín. Tam působil už od roku 2015, po rozhovoru v maďarském novinovém plátku Magyar Nemzet si ale balí kufry.

Výběr z hlavního města Německa se neztotožnil s jeho názory na současnou politickou situaci ani tím, co prohlásil na adresu homosexuálů. Hertha s ním nikdy neměla sebemenší problém. Tedy alespoň, co se týče jeho pracovní stránky.

„Práce Zsolta Petryho v průběhu let byla v klubu vždy velmi ceněna. Byl vždy otevřený, tolerantní a připravený pomoci. Nikdy nejednal homofobním nebo xenofobním způsobem,“ uvedl Carsten Schmidt, boss berlínské Herthy.

Co tak hrozného řekl?

Uznávanému expertovi, kterého při trénincích potkával třeba záložník Vladimír Darida, zlomilo vaz prohlášení o evropské imigrační politice, ale také navážení se do krajana Petera Gulacsiho z Lipska. „Nevím, co způsobilo, že Péter hájí homosexuály, transvestity a lidi s jinými genderovými identitami. Na jeho místě bych toto téma nerozvíjel,“ prohlásil Petry.

Bývalý člen fotbalové reprezentace Maďarska se pak pustil i do dalšího „třaskavého“ tématu. „Neumím pochopit, jak hluboko Evropa morálně klesla. Imigrační pravidla jsou manifestací morálního úpadku. Evropa je křesťanský kontinent. Je těžké pozorovat morální úpadek, který se prohnal napříč kontinentem,“ myslí si trenér brankářů.

Za svá slova se později omluvil a dodal, že jich moc lituje. „Chci zdůraznit, že nejsem homofobní ani xenofobní. Svých výroků k migrační politice lituji a chci ty, kteří u nás hledají útočiště a které jsem tím urazil, poprosit o prominutí,“ kaje se Petry.

Nebylo mu to ale nic platné. Hertha ho už dále mezi svými zaměstnavateli neeviduje a musí si tak hledat nové místo. Těžko však říct, zda mu v Německu někdo pomocnou ruku podá. Tahle témata jsou tam totiž opravdu dost choulostivá.

Reklama

Doporučujeme

Černobylská jaderná elektrárna přišla o veškeré vnější napájení, uvedla MAAE

Černobylská jaderná elektrárna přišla o veškeré vnější napájení, oznámil dnes ředitel Mezinárodní agentury pro atomovou energii (MAAE) Rafael Grossi. Zmínil v této souvislosti rozsáhlou vojenskou aktivitu, která se podle něj dotkla několika ukrajinských elektrických rozvoden, jež jsou životně důležité pro jadernou bezpečnost. Rusko v noci na dnešek podniklo další rozsáhlý útok na ukrajinskou energetiku.

Lavrov: Krym je pro bezpečnost Ruska stejně důležitý jako Grónsko pro USA

Krym je pro bezpečnost Ruska stejně důležitý jako Grónsko pro USA, prohlásil dnes ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov podle státní agentury TASS. Moskva v rozporu s mezinárodním právem anektovala ukrajinský Krym v roce 2014. Šéf ruské diplomacie na tiskové konferenci v Moskvě zároveň podle agentury Reuters řekl, že Washington ví, že Rusko nemá v plánu převzít kontrolu nad Grónskem.

Trump sliboval v USA levnější energii, realita je mix nižšího benzinu a vyšší elektřiny

Donald Trump uzavřel první rok svého druhého prezidentského období s výraznými změnami v ekonomice i energetice. Zatímco benzin v průměru zlevnil, elektřina zdražuje a slib „snížit účty na polovinu“ zůstává jen napůl splněný. Do toho se zpomalil pracovní trh, vyskočila celní zátěž a inflace se drží nad cílem Fedu.

Žraloci děsí Austrálii. Už čtvrtý útok na člověka během dvou dnů

Pobřeží australského Nového Jižního Walesu zaznamenalo během posledních 48 hodin již čtvrtý útok žraloka. Obávaný predátor tentokrát zaútočil na středním severním pobřeží státu na surfaře (39), který setkání s parybou přežil s pokousaným hrudníkem. Austrálie tak zavírá desítky pláží.

Rusko vede se Spojenými státy dialog o Balkánu, řekl Lavrov

Rusko vede se Spojenými státy dialog o Balkánu. Podle ruské státní agentury TASS to dnes uvedl šéf ruské diplomacie Sergej Lavrov. Oznámenou dohodu o prodeji ruského podílu v srbském ropném podniku NIS do maďarských rukou označil za výhodnou.

Kopřiva vyhrál pětisetovou bitvu a Macháč prošel do druhého kola Australian Open

Vít Kopřiva v Melbourne otočil tříhodinový maraton s Janem Lennardem Struffem a poprvé v kariéře postoupil do druhého kola Australian Open. Tomáš Macháč naopak zvítězil hladce nad Grigorem Dimitrovem ve třech setech. V ženské části turnaje se při návratu po dlouhé pauze prosadila i Karolína Plíšková.

Trump označil za projev slabosti plán Británie předat Mauriciu Čagoské ostrovy

Americký prezident Donald Trump na sociální síti Truth Social označil za projev totální slabosti plán Británie předat Mauriciu suverenitu nad ostrovem Diego García, který je součástí Čagoských ostrovů. Podle šéfa Bílého domu se jedná o další důvod, proč USA musejí získat Grónsko pro svou národní bezpečnost. Na ostrově Diego García se nachází vojenská základna, kterou využívají britské a americké síly. Británie loni v květnu podepsala dohodu o předání suverenity nad Čagoskými ostrovy Mauriciu, s níž USA v té době souhlasily.

Trump pohrozil Francii 200procentním clem na víno

Buď vstoupíte do Rady míru, nebo uvalím na francouzská vína a šampaňské clo ve výši 200 procent, pohrozil americký prezident Donald Trump svému protějšku Emmanuelu Macronovi. A to je krátce po oznámení desetiprocentní sazby na dovoz osmi zemí, které poslaly do Grónska vojáky.

Ukrajina podle Kyjeva potřebuje pomoc, po ruském útoku nemají tisíce domů teplo

Ukrajina potřebuje naléhavou energetickou pomoc a protivzdušnou obranu, uvedl dnes ráno ukrajinský ministr zahraničí Andrij Sybiha po dalším ruském leteckém útoku, který podle ukrajinských úřadů opět na řadě míst způsobil výpadky elektřiny a narušil dodávky tepla. Podle starosty Kyjeva Vitalije Klička je v metropoli po nočním útoku bez tepla 5635 výškových budov a část města ležící na východním břehu řeky Dněpr nemá dodávky vody.

Grónsko zůstane Grónskem, řekl Trumpův bývalý poradce

Donald Trump nepřiměje Grónsko ke změně vlastnictví. Sdělil to jeho bývalý vysoce postavený poradce Gary Cohn. Kongres podle něj počítá s tím, že „Grónsko zůstane Grónskem" a možnost vojenské intervence označil za „přehnanou". Lidé z Trumpova okolí přistupují k otázce Grónska opatrně.

Bulharský prezident Radev rezignoval. Chce se stát předsedou vlády

Bulharský prezident Rumen Radev oznámil, že odchází z funkce hlavy státu. Rezignaci chce formálně podat v úterý, jen dva měsíce před předčasnými parlamentními volbami, které mají zemi vyvést z dlouhé politické krize.

Tennessee vyhlásilo Den Dolly Parton k jejím 80. narozeninám

Americká zpěvačka Dolly Parton se dočkala pocty, která přesahuje běžné oslavy narozenin. Její domovský stát Tennessee jí věnoval vlastní sváteční den. Symbolické gesto připomíná nejen hudební kariéru jedné z největších ikon country, ale i její hluboký vliv na kulturu, vzdělávání a charitu.

Kongres zastavil škrty v klimatickém výzkumu ve Spojených státech

Americký Kongres se postavil proti plánům Bílého domu na výrazné omezení financování klimatického a meteorologického výzkumu. Rozpočtové hlasování ukázalo nečekaně silnou podporu vědě i institucím, které hrají klíčovou roli v ochraně klimatu a předpovědi extrémního počasí.
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama