Více
  18.8 C
  Czech
  Sobota, 25 června, 2022

  Eurovize 2023: EBU vzala pořadatelství Ukrajině, ve hře je Británie

  DOPORUČUJEME

  NEJČTENĚJŠÍ

  Mezinárodní písňová soutěž Eurovision Song Contest se příští rok pravděpodobně bude konat ve Velké Británii. Podle organizátorů je totiž vzhledem k probíhající válce příliš riskantní, aby se pořadatelství zhostila Ukrajina, letošní vítěz. Kyjev se závěry Evropské vysílací unie (EBU) nesouhlasí. Napsaly o tom agentura Reuters a stanice BBC.

  Desítky let trvající tradice velí, že vítěz soutěže bude hostitelem následující rok. Organizátoři dle Reuters nicméně prohlásili, že nutnost bezpečnostních záruk pro pořádání Eurovize vedla k zahájení rozhovorů se Spojeným královstvím, jehož zástupce v letošním ročníku skončil na druhém místě.

  Ukrajina s rozhodnutím nesouhlasí. Ministr kultury Oleksandr Tkačenko na Telegramu uvedl, že požaduje další jednání, „protože věříme, že budeme schopni splnit všechny své závazky“.

  Britský zpěvák a skladatel Sam Ryder minulý měsíc v Turíně bodoval se svou písní Space Man. Vítězem 66. ročníku hudební soutěže se ovšem stala ukrajinská skupina Kalush Orchestra, která se svezla na vlně podpory veřejnosti, se skladbou Stefania.

  Evropská vysílací unie informovala, že o pořádání příští akce jedná s britskou televizní stanicí BBC.

  Show v Británii by odrážela vítězství Ukrajiny

  „EBU… sdílí svůj smutek a zklamání z toho, že příští rok se soutěž nemůže konat na Ukrajině,“ uvedli organizátoři. „Jednoznačně chceme, aby se vítězství Ukrajiny odrazilo na show v příštím roce,“ podotkli.

  Eurovize každoročně přitáhne k obrazovkám více než 200 milionů fanoušků.

  „Byli bychom odhodláni zajistit, aby událost primárně odrážela bohatou ukrajinskou kulturu, dědictví a kreativitu, stejně tak bychom chtěli stavět na pokračujícím partnerství mezi našimi dvěma zeměmi,“ řekl mluvčí britského premiéra Borise Johnsona, který byl v pátek na návštěvě Kyjeva.

  „Je jasné, že toto nejsou okolnosti, které by si někdo přál… samozřejmě budeme diskutovat o možnosti, že by stanice BBC pořádala Eurovision Song Contest,“ reagovala BBC.

  Soutěž se konala v Británii naposledy v roce 1998. Tehdy proběhla v Birminghamu poté, co o rok dříve vyhrála britská rocková skupina Katrina and the Waves s písní Love Shine a Light.

  Sledujte nás na sítích

  VYBRALI JSME PRO VÁS