Reklama
2.8 C
Czech
Pondělí 30. března 2026
Válka na UkrajiněEU pošle Ukrajině dělostřeleckou munici za dvě miliardy eur

EU pošle Ukrajině dělostřeleckou munici za dvě miliardy eur

Více než tucet členských států Evropské unie souhlasilo s tím, že v příštím roce dodá Ukrajině nejméně milion dělostřeleckých granátů. Informuje o tom BBC, AP News a další servery.

Plán v celkové hodnotě 2 miliard eur byl dohodnut v pondělí v Bruselu. Ukrajina sdělila EU, že potřebuje 350 000 granátů měsíčně, aby mohla zadržet postupující ruské jednotky a zahájit v tomto roce protiofenzívu.

Ukrajinský ministr zahraničí Dmytro Kuleba uvítal „rozhodnutí, které mění pravidla hry“ ze strany EU. „Přesně tohle je potřeba,“ napsal na Twitteru. „Urgentní dodávky a udržitelné společné zásobování.“

Dohoda přichází v době, kdy v Rusku rostou obavy z ukrajinské protiofenzívy u Bachmutu nebo na jihu Ukrajiny. Podle BBC to mimo jiné uvádí zpráva think tanku Institute for the Study of War. Ruská vlastní novoroční ofenziva se „možná blíží k vyvrcholení“, dodal ISW.

Dohodu o munici podepsali ministři obrany a zahraničí 17 zemí EU a Norska. V první části plánu se státy EU zavázaly ke sdílenému financování ve výši 1 miliardy eur (přibližně 24 miliard korun), aby mohly čerpat ze svých stávajících zásob s nadějí, že je do konce května pošlou na Ukrajinu.

Druhá část dohody počítá s využitím další 1 miliardy eur na společnou objednávku 155mm nejžádanějších dělostřeleckých nábojů.

EU doufá, že tato společná objednávka podnítí evropské obranné firmy k navýšení výroby. Smlouvy by měly být podepsány do začátku září. Dohoda znamená, že každá země bude muset sdílet podrobnosti o svých zásobách munice, což se obyčejně tají.

Evropa má více zbrojit

Současná výroba munice v Evropě údajně zaostává za úrovní, kterou Ukrajina potřebuje pro boj s Ruskem. Vyvstávají však otázky, kolik mohou země EU sdílet ze svých vlastních zásob, aniž by se samy staly zranitelnými.

Zvýšení průmyslových kapacit je nezbytné,“ řekl v pondělí komisař EU pro vnitřní trh Thierry Breton během návštěvy francouzské zbrojní společnosti Nexter.

Německo podle AP News uvedlo, že je připraven zvýšit svou produkci, včetně druhů zbraní a munice, které Ukrajina potřebuje. Před investicemi do dalších výrobních kapacit ale potřebuje mít jasno v tom, co ukrajinská vláda přesně chce.

Šéf zahraniční politiky EU Josep Borrell nedávno varoval, že blok musí Ukrajině dodat potřebné dělostřelecké granáty. Jinak může podle něj čelit vyhlídkám, že Ukrajina válku s Ruskem prohraje. Uvedl, že ruské síly denně vystřelí asi 50 000 dělostřeleckých nábojů a že dodávky Ukrajině musí být zvýšeny na stejnou úroveň.

Maďarsko, které munici na Ukrajinu neposílá a často hrozilo vetováním sankcí proti Rusku, se při pondělním hlasování v Bruselu zdrželo hlasování. Ministr zahraničí Peter Szijjarto ale řekl, že to „nebude bránit ostatním, aby si dělali, co chtějí“.

Norsko v pondělí rovněž oznámilo, že dodalo Ukrajině osm tanků Leopard II německé výroby. Mají být použity v případné ukrajinské protiofenzívě proti Rusku na jaře tohoto roku.

Spojené státy schvalují další vojenskou pomoc Ukrajině ve výši 350 milionů dolarů, uvedl ministr zahraničí Antony Blinken. Zahrnuje munici pro raketomety HIMARS, 155mm granáty a houfnicová děla.

Reklama

Doporučujeme

Sobotních shromáždění proti Trumpovi se podle hnutí zúčastnilo osm milionů lidí

Sobotních shromáždění ve Spojených státech na protest proti politice amerického prezidenta Donalda Trumpa se zúčastnilo nejméně osm milionů lidí. Podle organizujícího hnutí No Kings (Žádní králové) jde o rekordní účast, napsala dnes agentura AFP. Dvě předchozí vlny protestů měly 12 milionů účastníků. V Los Angeles byli podle agentury Reuters zadrženi dva výtržníci kvůli napadení příslušníků bezpečnostních složek.

Pentagon se připravuje na několik týdnů trvající pozemní operaci, Írán je připraven

Íránské ozbrojené síly jsou připraveny na pozemní operaci Spojených států a jejich spojence v regionu potrestají, uvedl dnes podle agentury Reuters předseda íránského parlamentu Mohammad Bágher Ghálíbáf. O tom, že Pentagon se připravuje na několik týdnů trvající pozemní operaci v Íránu, informoval v sobotu deník The Washington Post (WP) s odvoláním na americké představitele. Nešlo by však o plnohodnotnou invazi, nýbrž o nájezdy speciálních jednotek a pěchoty. Pentagon se k tomu dosud nevyjádřil. USA, které s Izraelem od konce února podnikají vzdušné údery proti Íránu, mezitím posilují svou pozici na Blízkém východě.

Coinbase zkouší dostat krypto na trh s bydlením

Kryptoměny se znovu dostávají blíž k běžnému životu. Americká burza Coinbase se spojila se společností Better Home & Finance a chce lidem umožnit, aby použili bitcoin nebo USDC ze svého účtu jako zástavu pro půjčku na akontaci při koupi domu. Nešlo by tedy o samotnou hypotéku, ale o samostatný úvěr vedle ní.

KLDR provedla test motoru pro raketu schopnou zasáhnout území Spojených států

Severokorejský vůdce Kim Čong-un se zúčastnil zkoušky motoru na tuhé palivo s vysokým tahem, kterou označil za krok posilující strategické vojenské schopnosti země. Dnes to napsala agentura AP s tím, že Kim je podle všeho odhodlán rozšířit a modernizovat arzenál raket schopných zasáhnout americkou pevninu. Severokorejská tisková agentura KCNA neinformovala, kdy a kde přesně se test uskutečnil.

Ruské útoky na Ukrajině zabily několik lidí, Ukrajina opět zasáhla ruský přístav

Nejméně tři lidé zemřeli a dalších sedm dnes utrpělo zranění při ruském bombardování východoukrajinského Kramatorsku, oznámil šéf vojenské správy Doněcké oblasti Vadym Filaškin. Už ráno ukrajinské úřady v různých částech země informovaly o zraněných v důsledku nočních ruských útoků. Ruská armáda k nim kromě stovek dronů použila i hypersonickou balistickou raketu Kinžal. Gubernátor ruské Leningradské oblasti Alexandr Drozděnko uvedl, že ukrajinské drony zasáhly významný přístav Usť-Luga, což později potvrdila ukrajinská tajná služba SBU.

Plyn domácnostem zdraží, podle expertů o deset až dvacet procent

Ceny plynu v Česku rostou. Domácnosti mají v příštích měsících počítat s tím, že si za energie připlatí. Největší nárůst se očekává právě u plynu.

Řidič v Derby najel do chodců

V anglickém Derby najel v sobotu večer řidič autem do několika chodců. Někteří utrpěli vážná zranění a skončili v nemocnici. Policie podezřelého muže krátce po incidentu zadržela, motiv zatím neoznámila.

Antonelli slaví další výhru, Bearman havaroval

Velká cena Japonska nabídla dva silné okamžiky. Andrea Kimi Antonelli v Suzuce znovu vyhrál a v 19 letech se posunul do čela šampionátu formule 1, zatímco Oliver Bearman po nejtvrdší havárii dosavadního průběhu sezony odkulhal do lékařského centra.

Šéfové ropných firem varují před dopady války s Íránem

Válka s Íránem začíná podle šéfů ropných firem tvrdě doléhat na dodávky energií a trhy její vážnost stále podceňují. Největší obavy míří na ropu, zkapalněný zemní plyn i další vývoj v Hormuzském průlivu, jehož omezený provoz zvyšuje nervozitu po celém světě.

Teherán čelil masivní vlně bombardování

Teherán zažil jednu z nejtěžších vln bombardování od začátku války. Útoky zasáhly obytné čtvrti i univerzitu, do regionu mezitím dorazili američtí mariňáci a konflikt se dál rozšiřuje za hranice Íránu i Izraele. Do bojů se nově zapojili také hútíové z Jemenu a napětí dál roste kolem Hormuzského průlivu.

Rubio obvinil Zelenského ze lži, naznačil, že USA může pomoc Ukrajině přesměrovat na Írán

Americký ministr zahraničí Marco Rubio obvinil ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského ze lži ohledně požadavků Spojených států. Zároveň připustil, že by USA mohly přesměrovat část zbraní původně určených pro Ukrajinu na jiné priority, například na konflikt s Íránem.

Správu železnic čeká velká reorganizace

Správa železnic od dubna spustí rozsáhlé organizační změny, které zasáhnou asi třetinu zaměstnanců. Ve hře je zhruba pět tisíc lidí. Ve většině případů ale nemá jít o propouštění, spíš o přesuny pod jiné útvary a výraznější centralizaci řízení.

Trump si opět stěžoval na neochotu spojenců v NATO pomoci USA s Íránem

Americký prezident Donald Trump podle tiskových agentur prohlásil, že Spojené státy by v případě potřeby nemusely přijít Severoatlantické alianci na pomoc vzhledem k tomu, že NATO neposkytlo USA materiální podporu během nynější války proti Íránu. Trumpovo prohlášení opět vyvolalo otazníky ohledně postoje amerického prezidenta k ustanovením o vzájemné obraně, které jsou středobodem transatlantické aliance, poznamenala agentura Reuters.

Jemenští Húsíové poprvé od začátku války v Íránu vypálili raketu na Izrael

Jemenští povstalci Húsíové, kteří jsou spojenci Íránu, poprvé od začátku nynější války na Blízkém východě vypálili raketu na Izrael. O útoku z Jemenu dnes časně ráno informoval Izrael a o něco později se k němu Húsíové přihlásili. Uvedla to agentura Reuters, podle níž se tak zvyšuje pravděpodobnost, že konflikt přeroste do ještě širší regionální konfrontace.

Íránský útok na Abú Zábí si vyžádal pět zraněných, v Ománu jednoho

Nejméně pět lidí utrpělo zranění při požárech v průmyslové zóně v Abú Zabí ve Spojených arabských emirátech. Příčinou požárů byly střely a drony vypálené z Íránu. S odvoláním na místní úřady to dnes uvedla agentura AFP. Jednoho zraněného podle agentury Reuters hlásí také vláda Ománu, v Kuvajtu pak drony útočily na mezinárodní letiště.
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama