Více
  19.9 C
  Czech
  Sobota, 21 května, 2022

  EU poskytne Litvě pomoc v souvislosti s nelegální migrací z Běloruska

  DOPORUČUJEME

  NEJČTENĚJŠÍ

  Evropská unie v úterý přislíbila, že pomůže Litvě zvládnout příliv migrantů z Blízkého východu a Afriky. Ti na její území proudí především z Běloruska.

  Předseda Evropské rady Charles Michel se během návštěvy pohraniční vesničky Medininkai zavázal, že unie udělá vše pro to, aby „litevské orgány mohly překonat tyto potíže a najít řešení„.

  Litevská premiérka Ingrida Šimonytėová, která provázela Michela až k hranicím s Běloruskem, obvinila zmíněnou sousední zemi, že podporuje příliv migrantů do Litvy. „Hlídáme nejen litevské, ale i vnější hranice EU,“ uvedla.

  Minulý týden vyhlásila Litva výjimečný stav z důvodu přílivu migrantů přes 679 kilometrů dlouhou hranici s Běloruskem. Po vstupu z Běloruska minulý měsíc zadrželi více než 1200 lidí, což je 12krát více než v předchozích letech.

  Dalších 131 osob podle litevských pohraničních orgánů objevili v pondělí večer při pochůzkách v lesích těsně za hranicí.

  Bělorusko chce takto oplatit EU sankce a pozastavilo s ní spolupráci k zamezení nelegální migrace. Také zakázalo vstup na své území představitelům z eurobloku.

  Sledujte nás na sítích

  VYBRALI JSME PRO VÁS