Více
  19.9 C
  Czech
  Sobota, 25 června, 2022

  Etiopie: Etnické násilí v několika oblastech nepřežilo přes 200 lidí

  DOPORUČUJEME

  NEJČTENĚJŠÍ

  Očití svědkové popsali etnický masakr v etiopském státě Oromia, největší, jaký tato země zmítaná občanskou válkou zažila. Dosud místní obyvatelé pohřbili 250 obětí, čísla však nelze nezávisle ověřit. Tvrdí, že za čistkou stojí povstalci, ti zase obviňují federální síly a provládní milice. Informovala o tom stanice BBC a deník The New York Times.

  Přeživší etnického masakru v etiopském státě Oromia popsali bezmoc při útoku ozbrojenců, který si vyžádal desítky obětí. Nejmenované zdroje pro BBC News popsaly, že již pohřbily na 250 lidských těl. Číslo nejde nezávisle ověřit.

  Podle svědků k útokům došlo v šesti vesnicích v okrese Gambi v západní Oromii. Oběťmi se stali etničtí Amharové, kteří žijí převážně ve střední Etiopii a tvoří 26 procent populace v zemi.

  Podle jednoho svědka se Amharové, početně nejsilnější národ Etiopie po Oromech, který se poslední dobou stává terčem útoku pravidelně, snaží ve strachu z dalšího násilí ze státu uprchnout. Řekl, že jsou „zabíjeni jako kuřata“.

  „Nejsme v bezpečí,“ přiznal podle The New York Times jeden z přeživších z vesnice Tole, Fikadu. Uvedl pouze své křestní jméno v obavách o svou bezpečnost.

  Fikadu uprchl z vesnice Tole do nedalekého města Gimbi, kam dovezli desítky zraněných.

  Není jasné, kdo za útokem stál

  Útok začal v sobotu okolo 9:00 a trval do 13:00. Obyvatelé napadených vesnic zavolali okresní úřady, pomoc však přišla o několik hodin později. „Speciální jednotky a armáda dorazily pozdě odpoledne kolem páté. Do té doby nám nikdo nepřišel pomoci,“ řekl jeden z přeživších.

  Svědci pod rouškou anonymity popsali, že útočníci některé lidi unesli do lesa a tam je zastřelili. „V lese bylo nalezeno asi 50 těl,“ potvrdil BBC zdroj. Řekl, že agresoři vnikli do domů osob mluvících amharsky a začali je zabíjet.

  „Existuje nulová tolerance pro děsivé činy, které si nedávno vyžádaly životy v Oromii od těch, jejichž hlavním cílem je terorizovat komunity,“ prohlásil premiér Etiopie Abiy Ahmed.

  Není však jasné, kdo za etnickou čistkou, největší, jakou druhý nejlidnatější africký stát pamatuje, stojí. Svědci obviňují povstaleckou skupinu Oromská osvobozenecká armáda (OLA), na níž ukázala prstem také oromská regionální vláda. Podle ní se OLA uchýlila k útoku na civilisty po prohře s federální armádou.

  Mluvčí OLA však tato tvrzení popírá. Obviňuje federální jednotky a provládní milice. „Útok spáchala místní armáda a milice, když se v důsledku naší nedávné ofenzívy stahovaly z jednoho ze svých táborů,“ řekl mluvčí. Příslušníci vládní armády měli údajně uprchnout do vesnice Tole, kde započali svou mstu za podporu OLA.

  Sledujte nás na sítích

  VYBRALI JSME PRO VÁS