-2.4 C
Czech
Čtvrtek 22. ledna 2026
ZprávyEtiopie: Etnické násilí v několika oblastech nepřežilo přes 200 lidí

Etiopie: Etnické násilí v několika oblastech nepřežilo přes 200 lidí

Očití svědkové popsali etnický masakr v etiopském státě Oromia, největší, jaký tato země zmítaná občanskou válkou zažila. Dosud místní obyvatelé pohřbili 250 obětí, čísla však nelze nezávisle ověřit. Tvrdí, že za čistkou stojí povstalci, ti zase obviňují federální síly a provládní milice. Informovala o tom stanice BBC a deník The New York Times.

Přeživší etnického masakru v etiopském státě Oromia popsali bezmoc při útoku ozbrojenců, který si vyžádal desítky obětí. Nejmenované zdroje pro BBC News popsaly, že již pohřbily na 250 lidských těl. Číslo nejde nezávisle ověřit.

Podle svědků k útokům došlo v šesti vesnicích v okrese Gambi v západní Oromii. Oběťmi se stali etničtí Amharové, kteří žijí převážně ve střední Etiopii a tvoří 26 procent populace v zemi.

Podle jednoho svědka se Amharové, početně nejsilnější národ Etiopie po Oromech, který se poslední dobou stává terčem útoku pravidelně, snaží ve strachu z dalšího násilí ze státu uprchnout. Řekl, že jsou „zabíjeni jako kuřata“.

„Nejsme v bezpečí,“ přiznal podle The New York Times jeden z přeživších z vesnice Tole, Fikadu. Uvedl pouze své křestní jméno v obavách o svou bezpečnost.

Fikadu uprchl z vesnice Tole do nedalekého města Gimbi, kam dovezli desítky zraněných.

Není jasné, kdo za útokem stál

Útok začal v sobotu okolo 9:00 a trval do 13:00. Obyvatelé napadených vesnic zavolali okresní úřady, pomoc však přišla o několik hodin později. „Speciální jednotky a armáda dorazily pozdě odpoledne kolem páté. Do té doby nám nikdo nepřišel pomoci,“ řekl jeden z přeživších.

Svědci pod rouškou anonymity popsali, že útočníci některé lidi unesli do lesa a tam je zastřelili. „V lese bylo nalezeno asi 50 těl,“ potvrdil BBC zdroj. Řekl, že agresoři vnikli do domů osob mluvících amharsky a začali je zabíjet.

„Existuje nulová tolerance pro děsivé činy, které si nedávno vyžádaly životy v Oromii od těch, jejichž hlavním cílem je terorizovat komunity,“ prohlásil premiér Etiopie Abiy Ahmed.

Není však jasné, kdo za etnickou čistkou, největší, jakou druhý nejlidnatější africký stát pamatuje, stojí. Svědci obviňují povstaleckou skupinu Oromská osvobozenecká armáda (OLA), na níž ukázala prstem také oromská regionální vláda. Podle ní se OLA uchýlila k útoku na civilisty po prohře s federální armádou.

Mluvčí OLA však tato tvrzení popírá. Obviňuje federální jednotky a provládní milice. „Útok spáchala místní armáda a milice, když se v důsledku naší nedávné ofenzívy stahovaly z jednoho ze svých táborů,“ řekl mluvčí. Příslušníci vládní armády měli údajně uprchnout do vesnice Tole, kde započali svou mstu za podporu OLA.

Reklama

Doporučujeme

Sesuvy půdy na Novém Zélandě zabily nejméně dva lidi, další se pohřešují

Silné deště, které v posledních dnech zasáhly Severní ostrov Nového Zélandu, způsobily rozsáhlé sesuvy půdy, při nichž zemřeli nejméně dva lidé. Několik dalších osob je pravděpodobně pohřbeno pod troskami.

Trump narazil na Nejvyšší soud. Cook z funkce zřejmě neodvolá

Americký Nejvyšší soud se zdráhá odvolat z funkce guvernérku Federálního rezervního systému (Fed) Lisu Cook, obává se totiž ztráty nezávislosti centrální banky. Kromě toho podle právníků neexistují žádné důkazy o údajném hypotečním podvodu, kterého se měla Cook dopustit.

Trump a Rutte dosáhli rámcové dohody o Grónsku

Americký prezident Donald Trump ve středu večer oznámil, že nezavede desetiprocentní cla na osm evropských zemí, které poslaly do Grónska vojáky, neboť vedl „produktivní" rozhovor s generálním tajemníkem Severoatlantické aliance (NATO), jenž slíbil řešení v otázce Grónska. Dohodli se podle něj na „rámci budoucí dohody".

V Japonsku pozastavili znovuzprovoznění největší jaderné elektrárny na světě

V Japonsku po několika hodinách pozastavili restart největší jaderné elektrárny na světě. Reaktor je ale stabilní, sdělil mluvčí firmy Tokyo Electric Power Company Holdings (TEPCO), která zařízení provozuje. Firma uvedla jaderný reaktor v elektrárně Kašiwazaki-Kariwa do provozu ve středu, a to navzdory přetrvávajícím obavám veřejnosti. Učinila tak poprvé od katastrofy v jaderné elektrárně Fukušima v roce 2011, po které Japonsko jaderné reaktory načas odpojilo.

Witkoff oznámil pokrok v jednáních o ukončení rusko-ukrajinské války

Jednání o ukončení rusko-ukrajinské války dosáhla velkého pokroku, zbývá dořešit poslední otázku, řekl dnes podle agentur Reuters a AFP na Světovém ekonomickém fóru (WEF) ve švýcarském Davosu zmocněnec amerického prezidenta Steve Witkoff. Dodal, že během dne odcestuje do Moskvy, aby ukončení konfliktu projednal s ruskými představiteli. Hlavní ukrajinský vyjednávač Rustem Umerov o něco dříve informoval o jednání s americkými zástupci v Davosu, hlavními tématy podle něj byly ekonomický rozvoj, poválečná obnova jeho země a bezpečnostní záruky.

ANALÝZA: Rusové používají zimu jako zbraň, Ukrajince ale nezlomí

Kovově šedivé nebe, prázdná okna a vyhaslé semafory se slévají do monolitické bezútěšnosti, zatímco teploty padají hluboko pod nulu. Pohled na města uprostřed zimy připomíná mrazivou dystopii. Pátý rok války a Rusové opět útočí na ukrajinskou energetickou infrastrukturu – intenzivněji než kdy předtím. Vojáci na frontě drží, tak my musíme taky, shodují se Ukrajinci. Jejich ducha se nepříteli zlomit nedaří.

Trumpova cla zastavila schvalování dohody EU s USA

Evropský parlament pozastavil práce na schvalování obchodní dohody mezi Evropskou unií a Spojenými státy, kterou obě strany uzavřely loni v létě. Krok přišel po víkendové hrozbě Donalda Trumpa, že uvalí cla na evropské země, pokud nepřistoupí na americkou kontrolu nad Grónskem.

Taylor Swift byla uvedena do Síně slávy skladatelů

Taylor Swift dosáhla dalšího významného milníku své kariéry. Byla uvedena do Síně slávy skladatelů a zapsala se do historie jako nejmladší žena, které se této pocty dostalo. Ocenění potvrzuje její výjimečné postavení mezi autory písní napříč generacemi.

KOMENTÁŘ: Prodávejte Ameriku. Novému trendu na investičních trzích se v USA smějí

Kvůli další eskalaci vztahů na ose mezi USA a Evropou, kterou způsobilo především nárokování Grónska ze strany Donalda Trumpa, se na investiční trhy vrací antiamerický sentiment. Ten radí prodat vše, co je navázané na USA. Tamní ministr financí se ale těmto snahám vysmál.

Je Grónsko pro Evropu budíčkem? Ursula von der Leyen volá po nezávislosti

Nastal čas chopit se této příležitosti a vybudovat novou nezávislou Evropu. S takovými slovy vystoupila na výročním zasedání Světového ekonomického fóra ve švýcarském Davosu předsedkyně Evropské komise (EK) Ursula von der Leyen.

Tučňáci posunuli své období pro páření. Hrozí kolaps

Globální oteplování mění chování mnoha druhů živočichů i rostlin. Nová desetiletá studie vedená organizací Penguin Watch na Oxfordské univerzitě a Oxford Brookes University teď odhalila dramatické změny v chování tučňáků v Antarktidě. Zvířata posunují své období pro rozmnožování.

Trump: Sami zjistíte, jak daleko jsem schopen ohledně Grónska zajít

Americký prezident Donald Trump odpověděl na otázku novinářů v zasedací místnosti Bílého domu před odletem do švýcarského Davosu, jak daleko je ochoten v otázce Grónska zajít, se slovy: „Dozvíte se to". Znovu tak vyvolal nejistotu mezi evropskými lídry, kteří varují před vojenskými akcemi na autonomním území Dánska, člena Severoatlantické aliance (NATO).

Dáváme přednost respektu před šikanou, vzkázal Macron Trumpovi

Emmanuel Macron vystoupil v Davosu a poslal Evropě i USA jasný vzkaz. Evropa podle něj nesmí sedět se založenýma rukama, když jí někdo tlačí ke zdi. A má použít všechny nástroje, které má, aby ochránila své zájmy.
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama