Čína dosáhla klíčového milníku ve své energetické transformaci, uvedla podle serveru Bangkok Post organizace Carbon Brief. Poptávka po energii tam sice vzrostla, ale emise oxidu uhličitého (CO2) naopak klesly. Je to poprvé, co se něco takového v druhé největší světové ekonomice stalo, napsal web Tech Xplore.
Čína je sice největším producentem CO2, ale současně má rekordní investice do obnovitelných zdrojů energie. V loňském roce vybudovala téměř dvakrát více větrných a solárních elektráren než všechny světové státy dohromady.
Vrcholů emisí tohoto skleníkového plynu chce dosáhnout do roku 2030 a uhlíkově neutrality do roku 2060.
Daily Briefing | China first quarter emissions fell despite rising power demand
— Carbon Brief (@CarbonBrief) May 15, 2025
➡️ Read today's full briefing here: https://t.co/huzscfCPPv
➡️ Sign up to our email briefings: https://t.co/XapIG1gcs5 pic.twitter.com/DpKvW1UNam
Právě nové solární, větrné a jaderné kapacity znamenaly, že emise v Číně meziročně v prvním letošním čtvrtletí klesly o 1,6 procenta a za posledních 12 měsíců o jedno procento, potvrdila data Carbon Brief analytička Lauri Myllyvirta z Centra pro výzkum energie a čistého ovzduší (CREA).
Čínské emise klesaly již v minulosti, ale z jiných důvodů. Mohla za to nižší poptávka po energii během poklesu ekonomiky a průmyslové produkce a pandemie s lockdowny. Tentokrát k tomu ale došlo navzdory tomu, že poptávka po elektřině v prvním letošním čtvrtletí vzrostla o 2,5 procenta.
Čína ještě vyhráno nemá
„Růst výroby čisté energie nyní překonal současný i dlouhodobý průměrný růst poptávky po elektřině, čímž klesla spotřeba fosilních paliv,“ sdělila Myllyvirta. „Jde o první pokles způsobený výrobou čisté energie,“ dodala.
Emise v energetice v prvním čtvrtletí poklesly o 5,8 procenta. Poptávka po energii ze spalování uhlí a plynu klesla o 4,7 procenta.
Zpráva Carbon Brief varovala, že emise CO2 v Číně mohou zase vzrůst, pokud bude Peking nucen kvůli obchodní válce s USA stimulovat odvětví s vysokými emisemi tohoto skleníkového plynu.
Čínu podle zprávy motivuje v odklonu k zelené energetice hlavně snaha snížit ceny a obavy z geopolitického nedostatku fosilních paliv. Jinými slovy, komunistický stát má obavy ze závislosti na dovozu ropy a zemního plynu.