menu

8 C
Czech
Středa 24. dubna 2024

Sněmovna reprezentantů USA schválila zákon o zákazu TikToku, pokud jej neprodá majitel se sídlem v Číně

Sněmovna reprezentantů USA schválila návrh zákona, který by mohl zakázat TikTok, pokud jeho čínský majitel ByteDance do roka neprodá svůj podíl. TikTok byl zařazen do většího balíčku zahraniční pomoci, což urychlilo jeho potenciální zákaz po stagnaci předchozí verze v Senátu. Samostatný návrh zákona, který požadoval prodej do šesti měsíců, byl schválen Sněmovnou v březnu a získal širokou podporu obou politických stran.

Hamiltonova nepovedená sezona pokračuje 18. místem v kvalifikaci na Velkou cenu Číny

Náročný start Lewise Hamiltona do nové sezóny Formule 1 nabral v sobotu další nešťastný obrat, když se do Velké ceny Číny kvalifikoval na neuspokojivém 18. místě. Předtím během dne sedminásobný mistr světa osm kol vedl sprinterský závod v Šanghaji, aby nakonec skončil druhý poté, co ho předjel Max Verstappen.

Elektronové mikroskopy se uplatňují při studiu půdního znečištění

Sledujte nás na sítích

Brno 31. května 2022 (PROTEXT) – Kontaminace půdy tzv. těžkými kovy způsobená lidskou činností je dlouhodobý problém, který se jen obtížně řeší. Kovy a další potenciálně rizikové prvky v půdě zůstávají mnoho let a jejich nadlimitní množství je hrozbou pro všechny živé organismy včetně člověka. Vědci proto studují způsoby, jak nežádoucí rizikové prvky v půdě nejen přesně identifikovat, ale zároveň minimalizovat jejich nebezpečí. A elektronové mikroskopy jsou u toho.

Prvním krokem je určit zdroj nebezpečných prvků v půdě

Olovo, arzen, kadmium nebo chrom. To jsou jen příklady nejčastěji sledovaných rizikových prvků v pedosféře. Některé z nich jsou toxické již v malém množství, a proto hovoříme o kontaminaci již při překročení limitu v řádech jednotek až desítek miligramů na 1 kg půdní hmoty. Na druhou stranu část kovů a dalších rizikových prvků se v přírodě vyskytuje i přirozeně a například měď nebo zinek jsou dokonce v malém množství žádoucí a nezbytné pro život půdních mikroorganismů. Vědci musí proto nejen množství rizikových prvků v půdě přesně změřit, ale také určit, zda je jejich původcem antropogenní činnost.

Limity jsou překračovány mnohonásobně

Problém nastává, když obsah rizikových prvků překročí bezpečné limity. Jedním z největších znečišťovatelů je těžba a zpracování nerostných surovin. Zdrojem znečištění jsou odpady z těžby, stará odkaliště, důlní vody, dále haldy odpadní strusky nebo metalurgický popílek z hutí. Velmi silně znečištěnou půdu najdeme ve všech vyspělých průmyslových státech včetně České republiky, Německa, Francie, Španělska nebo Norska. Ať už spadem spalin z komínů, nebo únikem důlních vod či důlních a metalurgických odpadů do povrchové vody, rizikové prvky se do půdy dostávají v perimetru mnoha kilometrů od původního zdroje.

Míru nebezpečí rizikových prvků ovlivňují i jejich sloučeniny

Prvním krokem při výzkumu je určení původce znečištění a zmapování způsobů, jakými ke kontaminaci dochází. Protože se jedná o komplexní proces, využívají výzkumníci celou řadu vzájemně se doplňujících nástrojů a technik. Chemická analýza půdy poskytuje informace o prvkovém složení, ale neodráží potenciální mobilitu částic v prostředí. Díky elektronové mikroskopii jsou potom výzkumníci schopni určit, zda se kontaminující prvek vyskytuje ve snadno rozpustných, nebo naopak nerozpustných formách, což má vliv na riziko dalšího šíření kontaminace, ať už do okolní půdy, rostlin, nebo například podzemních vod.

Při studiu půdního znečištění pomáhají českým vědcům i elektronové mikroskopy

Martina Vítková z Katedry geoenvironmentálních věd České zemědělské univerzity v Praze vysvětluje, jak se dají najít mikrometrové částice v půdních vzorcích: „Nejdříve odebereme vzorek půdy přímo v terénu. Ten vysušíme a pomocí prosívání přes síta získáme částice přesně definovaných frakcí. Rizikové kovy se obvykle koncentrují v nejjemnější frakci. Často je však nutné použít další separační metody. Jednou z nich je separace v tzv. těžké kapalině (kapalina s velmi vysokou hustotou), díky které dokážeme oddělit relativně těžší kovové částice od relativně lehčích půdních částic pomocí centrifugace. Tím získáme tzv. těžkou minerální frakci, kterou dále analyzujeme. Právě zde přichází na řadu elektronová mikroskopie. Umístíme vzorek do mikroskopu, kde během snímání v režimu chemického kontrastu dojde ke zvýraznění těžkých prvků – tedy nejčastěji právě hledaných rizikových kovů.“ Na snímcích z elektronového mikroskopu se těžší částice jeví jako světlejší oproti podkladu, který je tmavý. Vědci proto pracují nejčastěji v režimu zpětně odražených elektronů (s využitím BSE detektoru), který je pro zobrazení chemického kontrastu nejvhodnější. Jejich elektronové mikroskopy jsou vybaveny také EDS detektory, které poskytují přesné informace o prvkovém složení zobrazené částice.

Vědci hledají řešení, jak rizikové prvky z půdy extrahovat, nebo alespoň znemožnit jejich šíření

Identifikací rizikových prvků ale výzkum nekončí. Elektronová mikroskopie se uplatňuje nejenom při detekci těžkých kovů v půdě, ale také při aplikaci řešení její dekontaminace. Protože kovy se v půdě nerozkládají, spočívalo tradiční řešení ve vytěžení a odvozu kontaminované zeminy, což je ale velmi nákladné a v případě rozsáhlejších oblastí znečištění dokonce nemožné. Současné řešení spočívá v použití aktivních sorbentů, které se zapravují do půdy přímo v místě kontaminace a které dokáží kovy v půdě zachytit a znemožnit tak jejich migraci podložím. Často totiž samotná přítomnost prvků v půdě nevadí, ale problém nastává, pokud by se dostaly do podzemních vod, rostlin nebo vodních toků.

Pomoci mohou speciální sorbenty

Hlavní princip použití sorbentů vychází z předpokladu, že reaktivita antropogenních částic závisí na charakteristikách pevné fáze. Je třeba pochopit, v jakých sloučeninách se rizikové prvky v půdě vyskytují a jak tyto sloučeniny reagují se svým okolím i sorbentem. Kombinací různých výzkumných technik v čele s elektronovou mikroskopií je možné podrobně pochopit tyto procesy a provést velmi přesnou analýzu půdních chemických reakcí. Jednou z hlavních předností elektronové mikroskopie je možnost detailně vizualizovat použitý sorbent a tím ověřit jeho funkčnost a účinnost záchytu znečišťujících kovů. Díky zkoumání kontaminovaných sorbentů dokáží vědci přesně interpretovat mechanismy, pomocí kterých lze rizikové prvky v půdě zachytávat. Jako sorpční materiály se uplatňují oxidy železa, oxidy manganu, zeolity nebo zuhelnatělá organická hmota. Aby sorbent efektivně fungoval, je ho do půdy potřeba dodat poměrně velké množství. Proto se obecně hledají přírodní materiály nebo nevyužité odpadní produkty, které by se daly přepracovat na funkční sorbent a zároveň byly cenově dostupné.

Znečištění půdy je kumulativní problém, se kterým si příroda sama neporadí

Sanace půdního znečištění je pro lidstvo stále větší výzvou, protože množství těžkých kovů, polokovů a dalších rizikových prvků v půdě vlivem člověka stále stoupá. Odhaduje se například, že obsah kadmia v půdách v České republice stoupl za posledních 150 let o 30–55 %. Kontaminace s sebou přináší důsledky, jejichž plný rozsah si často ještě nedokážeme uvědomit. Jisté však je, že těžké kovy v půdě představují dlouhodobý problém z hlediska své neustálé kumulace. Výzkum, jehož jsou elektronové mikroskopy součástí, by mohl pomoci nejen přesněji zmapovat jejich přítomnost, ale také přispět k jejich efektivnímu záchytu. I když se nám nepodaří těžké kovy z půdy extrahovat, dokážeme alespoň zabránit jejich dalšímu šíření životním prostředím.

Tento text vyšel ve spolupráci s doc. Mgr. Martinou Vítkovou, PhD, z České zemědělské univerzity v Praze, která se výzkumem půdního znečištění dlouhodobě zabývá.

O TESCANu

TESCAN svým zákazníkům umožňuje výzkum a analýzu v nanorozlišení. Jeho řešení se uplatňují v geovědách, materiálových vědách, polovodičovém průmyslu a ve vědách o živé přírodě. Společnost má třicetiletou historii vývoje inovativních elektronových mikroskopů, mikrotomografů a souvisejících softwarových řešení pro uživatele z oblastí výzkumu a průmyslu. Svým úsilím si TESCAN získal vedoucí postavení v mikro- a nanotechnologiích.

Společnost TESCAN ORSAY HOLDING byla založena v roce 2013 jako výsledek dlouhodobé expanze a zakládání dceřiných společností po celém světě, včetně francouzské společnosti ORSAY PHYSICS, světového lídra v oblasti technologie iontových a elektronových paprsků. TESCAN ORSAY HOLDING udržuje své sídlo, výrobu, výzkum a vývoj v Brně. Každý mikroskop TESCAN je odborně vyráběn v Brně a dodáván zákazníkům po celém světě.

Další informace naleznete na adrese: www.tescan.cz

Kontakt:

www.tescan.com

Vybrali jsme pro vás

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

Zisky Tesly se propadly více než o polovinu, přesto Musk neztrácí optimismus

Americký výrobce elektromobilů Tesla oznámil více než poloviční pokles zisků v prvním letošním čtvrtletí. Společnosti Elona Muska se navíc propadly poprvé za čtyři roky tržby. Přesto firma oznámila urychlení výroby nových, cenově dostupnějších vozidel.

Tesla urychluje výrobu cenově dostupných elektromobilů, cena akcií stoupá o 12 %

Zdá se, že ambice společnosti Tesla uvést na trh cenově dostupnější elektromobily postupují, jak naznačuje úterní 12% nárůst ceny akcií společnosti. Stalo se tak po oznámení, že automobilka urychluje výrobu svých levnějších elektromobilů, přičemž první vozy by mohly sjet z výrobní linky ještě letos.

Proti poklesům výdajů na školství demonstrovaly v Argentině statisíce lidí

Statisíce lidí v úterý demonstrovaly v Argentině proti omezování státních výdajů, které ohrožuje i fungování univerzit. Až půl milionu studentů, učitelů a dalších Argentinců vyšlo podle organizátorů do ulic v Buenos Aires, podle odhadu policie jich bylo zhruba sto tisíc, napsala agentura AFP. Desítky tisíc lidí protestovaly proti vládním škrtům i v dalších městech země, manifestace podpořil také největší argentinský odborový svaz CGT. Podle místních médií šlo o největší demonstrace proti vládě prezidenta Javiera Mileie od jejího nástupu k moci loni v prosinci.

Několik jezdeckých koní řádilo v centru Londýna a zranilo několik lidí

Ve středu ráno došlo v centru Londýna k děsivému incidentu, kdy několik koní Household Cavalry, včetně jednoho zakrváceného, řádilo ve městě a čtyři lidé museli být hospitalizováni. Koně, kteří byli pravděpodobně na cvičení na Horse Guards Parade poblíž Buckinghamského paláce, byli viděni až několik kilometrů daleko v londýnské City.

„Nic mě nezastaví.“ Céline Dion popsala svůj život se syndromem ztuhlé osoby

Kanadská zpěvačka Céline Dion v nejnovějším rozhovoru otevřeně promluvila o své bitvě se vzácným neurologickým onemocněním známým jako syndrom ztuhlé osoby. Nemoc výrazně ovlivňuje její zpěv, pohyb i každodenní život, umělkyně si přesto zachovala pozitivní mysl. „Nic mě nezastaví,“ říká Dion odhodlaně.

Rusko ostřelovalo ukrajinský Charkov, poničeny byly čtyři obytné domy

Rusko brzy ráno útočilo střelami S-300 na východoukrajinský Charkov. Poničeny byly čtyři obytné budovy, oznámil starosta druhého největšího ukrajinského města Ihor Terechov na platformě Telegram. Podle šéfa oblastní správy Oleha Syněhubova si ruský útok vyžádal v Charkově šest raněných. Výbuchy zahřměly rovněž v Oděse, kde v části města po zásazích ruských střel podle serveru BBC News vypadl elektrický proud. Zranění podle serveru Meduza utrpěla jedna žena. Ruské úřady zase hlásí ukrajinské dronové útoky na energetickou infrastrukturu, zdroje z ukrajinské tajné služby uvedly, že jejich drony zasáhly dva ropné sklady v ruské Smolenské oblasti.

DOPORUČUJEME

Centropol produktem s měsíční fixací ceny zkompletoval portfolio

Praha 24. dubna 2024 (PROTEXT) - Produkt Měsíčně se změnou reaguje na vývoj velkoobchodních cenMěsíční fixace ceny je vhodným kompromisem mezi spotem a delší fixacíOdběrné...

Žít udržitelně bez nutnosti kompromisu v kvalitě? Jde to!

Praha 24. dubna 2024 (PROTEXT) - Klimatická změna je nevyhnutelná a její důsledky na náš každodenní život budou čím dál viditelnější. Jak můžeme každodenně...

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

Zisky Tesly se propadly více než o polovinu, přesto Musk neztrácí optimismus

Americký výrobce elektromobilů Tesla oznámil více než poloviční pokles zisků v prvním letošním čtvrtletí. Společnosti Elona Muska se navíc propadly poprvé za čtyři roky tržby. Přesto firma oznámila urychlení výroby nových, cenově dostupnějších vozidel.

Tesla urychluje výrobu cenově dostupných elektromobilů, cena akcií stoupá o 12 %

Zdá se, že ambice společnosti Tesla uvést na trh cenově dostupnější elektromobily postupují, jak naznačuje úterní 12% nárůst ceny akcií společnosti. Stalo se tak po oznámení, že automobilka urychluje výrobu svých levnějších elektromobilů, přičemž první vozy by mohly sjet z výrobní linky ještě letos.

Proti poklesům výdajů na školství demonstrovaly v Argentině statisíce lidí

Statisíce lidí v úterý demonstrovaly v Argentině proti omezování státních výdajů, které ohrožuje i fungování univerzit. Až půl milionu studentů, učitelů a dalších Argentinců vyšlo podle organizátorů do ulic v Buenos Aires, podle odhadu policie jich bylo zhruba sto tisíc, napsala agentura AFP. Desítky tisíc lidí protestovaly proti vládním škrtům i v dalších městech země, manifestace podpořil také největší argentinský odborový svaz CGT. Podle místních médií šlo o největší demonstrace proti vládě prezidenta Javiera Mileie od jejího nástupu k moci loni v prosinci.

Několik jezdeckých koní řádilo v centru Londýna a zranilo několik lidí

Ve středu ráno došlo v centru Londýna k děsivému incidentu, kdy několik koní Household Cavalry, včetně jednoho zakrváceného, řádilo ve městě a čtyři lidé museli být hospitalizováni. Koně, kteří byli pravděpodobně na cvičení na Horse Guards Parade poblíž Buckinghamského paláce, byli viděni až několik kilometrů daleko v londýnské City.

„Nic mě nezastaví.“ Céline Dion popsala svůj život se syndromem ztuhlé osoby

Kanadská zpěvačka Céline Dion v nejnovějším rozhovoru otevřeně promluvila o své bitvě se vzácným neurologickým onemocněním známým jako syndrom ztuhlé osoby. Nemoc výrazně ovlivňuje její zpěv, pohyb i každodenní život, umělkyně si přesto zachovala pozitivní mysl. „Nic mě nezastaví,“ říká Dion odhodlaně.

Rusko ostřelovalo ukrajinský Charkov, poničeny byly čtyři obytné domy

Rusko brzy ráno útočilo střelami S-300 na východoukrajinský Charkov. Poničeny byly čtyři obytné budovy, oznámil starosta druhého největšího ukrajinského města Ihor Terechov na platformě Telegram. Podle šéfa oblastní správy Oleha Syněhubova si ruský útok vyžádal v Charkově šest raněných. Výbuchy zahřměly rovněž v Oděse, kde v části města po zásazích ruských střel podle serveru BBC News vypadl elektrický proud. Zranění podle serveru Meduza utrpěla jedna žena. Ruské úřady zase hlásí ukrajinské dronové útoky na energetickou infrastrukturu, zdroje z ukrajinské tajné služby uvedly, že jejich drony zasáhly dva ropné sklady v ruské Smolenské oblasti.

CNBC: Odklon od fosilních paliv zvyšuje poptávku po vzácných prvcích

Globální přechod na zelenou energii není jen tak – vyžaduje těžbu kriticky důležitých vzácných kovů a nerostů. Tohle odvětví má však velice špatnou pověst a výzvy v tomto ohledu představují i investiční překážky.

Izraelská média předpovídají, že vpád do Rafáhu přijde velmi brzy

Izrael se velmi brzy chystá vyslat vojáky do města Rafáh na jihu Pásma Gazy, kde se podle něj nachází poslední bašta radikálního palestinského hnutí Hamás, proti němuž vede od loňského října válku. Píší o tom izraelská média, podle nichž byly zahájeny přípravy k evakuaci civilistů z Rafáhu.