-1.7 C
Czech
Úterý 13. ledna 2026
ZprávyEkvádor legalizoval eutanazii jako teprve druhá latinskoamerická země

Ekvádor legalizoval eutanazii jako teprve druhá latinskoamerická země

Nejvyšší soud v Ekvádoru ve středu legalizoval eutanazii. Jihoamerický stát se stává teprve druhou zemí v Latinské Americe, která tuto praxi dekriminalizovala. Soud tak vyhověl smrtelně nemocné ženě, jež se na něj obrátila minulý rok v srpnu. Nyní se může pro tento zákrok rozhodnout kdykoli. Informují o tom BBC a AP.

Ekvádorský ústavní soud včera odhlasoval dekriminalizaci eutanázie – tedy usmrcení na žádost poškozeného, trpícího. Ekvádor se stává po Kolumbii teprve druhou latinskoamerickou zemí, která zákrok povolila.

Soudce podle televize BBC prohlásil, že trestný čin zabití se již nebude vztahovat na lékaře, kteří se snaží zachovat právo pacientů na důstojný život. Dosud byla eutanazie závažným trestným činem trestaným odnětím svobody na deset až třináct let.

Soud tímto rozhodnutím vyhověl Paole Roldán (42), jež se na něj obrátila loňský srpen. Trpí amyotrofickou laterální sklerózu (ALS), neurologickým onemocněním způsobujícím postupnou degeneraci nervového systému, což vede ke svalové slabosti a chřadnutí.

Roldán je upoutána k lůžku a prožívá bolesti. Onemocnění je neléčitelné a jeho postupné zhoršování jenom prohlubuje utrpení. Jedinou vyhlídkou na úlevu, jakou Roldán má, je právě eutanazie. K ní se nyní může rozhodnout kdykoli, píše agentura AP.

Historický okamžik pro Ekvádor

Ústavní soud ve svém prohlášení uvedl, že lidé mají právo činit svobodná a informovaná rozhodnutí včetně možnosti „ukončit intenzivní utrpení způsobené vážným nebo nezvratným tělesným zraněním či vážnou a nevyléčitelnou nemocí“.

„Chci odpočívat v pokoji. To, co zažívám, je bolestivé, osamělé a kruté,“ řekla soudu pacientka už v listopadu prostřednictvím videohovoru. „Byl to pro mě výjimečný okamžik,“ přiznala nyní v reakci na rozhodnutí soudu. „Jsem vděčná, protože je Ekvádor o něco přívětivější, svobodnější a důstojnější.“

Otec postižené novinářům přiznal, že má z rozhodnutí soudu smíšené pocity. Jeho dcera dokázala dosáhnout historického milníku pro Ekvádor, má však podle svých slov zlomené srdce, protože to povede k její smrti. „Podporujeme Paolu,“ řekl.

Návrh zákona o eutanazii nyní bude muset vypracovat a schválit ekvádorský parlament, kritickým hlasům římskokatolické církve navzdory. Soud mu stanovil dvanáctiměsíční lhůtu.

Reklama

Doporučujeme

Mattel představil první panenku Barbie, která přibližuje život s autismem

Do řady Fashionistas vstupuje novinka, která odráží rozmanitost dětských světů. Panenka s fidget spinnerem, sluchátky a komunikačním tabletem vznikla ve spolupráci s autistickou komunitou a má pomoci dětem připomenout, že být jiný je naprosto v pořádku.

Stovky traktorů blokovaly ulice Paříže při dalším zemědělském protestu

Okolo 350 traktorů dnes přijelo do ulic Paříže, kde francouzští zemědělci protestuj í proti dohodě Evropské unie s jihoamerickými zeměmi spolku Mercosur, která podle nich ohrozí jejich příjmy a potenciálně i dodávky potravin pro obyvatele. Farmáři v ranní špičce blokovali ulice metropole a požadovali okamžité kroky vlády ke zlepšení situace, informovala agentura AFP. Mluvčí vlády ve francouzské televizi uvedla, že kabinet brzy představí nová opatření na pomoc zemědělcům.

Americký Senát rozjíždí jednání o regulaci kryptoměn

Ve Washingtonu se znovu rozbíhá snaha nastavit jasná pravidla pro trh s kryptoměnami. Senátní bankovní výbor má v polovině ledna projednávat návrh legislativy, která má vymezit, jak se budou v USA digitální aktiva regulovat a kdo za co ponese dohled.

Ve Venezuele od čtvrtka propustili 73 politických vězňů, uvedla tamní opozice

Ve Venezuele bylo k pondělnímu večeru propuštěno 73 politických vězňů, informovala dnes tamní opozice na sociální síti X, kde zveřejnila jejich seznam. Čech Jan Darmovzal, který je ve Venezuele vězněn od předloňského září, na něm není. Aktuální informace o tomto českém občanovi ČTK zjišťuje. Venezuelská autoritářská vláda pod americkým tlakem minulý čtvrtek slíbila propustit "značný počet" politických vězňů a v pondělí uvedla, že propuštěno bylo 116 lidí vězněných za porušování ústavního pořádku; tento počet ale zatím opozice nepotvrdila.

Čtyři mrtví a šest raněných při ruském útoku na Charkov, uvedly úřady

Nejméně čtyři lidé přišli o život a šest utrpělo zranění při ruském nočním útoku na předměstí Charkova, uvedl šéf oblastní správy Oleh Syněhubov. Dříve informoval o dvou mrtvých a pěti raněných v druhém největším ukrajinském městě, ležícím na východě země. Ukrajina naopak zaútočila na přístavní město Taganrog u Azovského moře, tvrdí ruské úřady.

Íránci se po dnech protestů mohou znovu telefonicky spojit se zahraničím

Íránci se podle agentury AP po dnech protestů mohou znovu telefonicky spojit se zahraničím, nadále ale nefungují internet ani textové zprávy. Na pokračující výpadky internetu upozornila své občany také americká diplomacie, podle níž by, pokud to bude bezpečné, měli Američané zvážit odchod z Íránu přes pozemní hranice s Tureckem a s Arménií.

Grónsko a Dánsko slibují posílení bezpečnosti Arktidy

Severoatlantická aliance (NATO) a Grónsko chtějí posílit obranu dánského autonomního území v naději, že odradí amerického prezidenta Donalda Trumpa od pokusů o jeho převzetí. Šéf Bílého domu trvá na tom, že Grónsko musí být pod kontrolou USA, protože je klíčové pro národní bezpečnost.

Trump vzkázal Nejvyššímu soudu: Zrušte cla a nastane chaos

Pokud Nejvyšší soud neuzná platnost cel na základě zákona International Emergency Economic Powers Act (IEEPA), nastane chaos a ekonomická nejistota. To na své sociální síti Truth Social prohlásil americký prezident Donald Trump. Varoval, že vrátit vybrané peníze by bylo nemožné.

Grónsko odmítá americké převzetí za jakýchkoli okolností

Vláda v Nuuku odmítla, že by Spojené státy mohly převzít kontrolu nad Grónskem. Ostrov, který má širokou autonomii v rámci Dánska, zdůraznil, že patří do západních obranných struktur a bezpečnost chce řešit v rámci NATO.

Rekordní oteplení oceánů zvyšuje tlak na klima i ekosystémy

Oceány v roce 2025 pohltily více tepla než kdykoli dřív. Tento rekord nevěstí nic dobrého a vědci varují před zesílením extrémního počasí i rostoucím ohrožením podmořského života.

Výbuch plynové lahve v Islámábádu zabil novomanžele a další lidi

Novomanželé v pákistánském Islámábádu zemřeli po výbuchu plynové lahve v domě, kde po svatební oslavě přespávali. Neštěstí si vyžádalo i další oběti z řad rodiny a hostů, několik lidí utrpělo zranění.

V Kanadě zmizelo jezero Lake Rouge. Vědci zkoumají proč

V květnu 2025 se v odlehlé části severního Québecu beze stopy vytratilo jezero o rozloze tří čtverečních kilometrů. Místní obyvatele to šokovalo, odborníci dodnes hledají vysvětlení a případ znovu otevírá otázku, jak moc krajina pod tlakem lidské činnosti ztrácí stabilitu.

Zlaté glóby 2026 ovládli Timothée Chalamet a režisér Paul Thomas Anderson

Timothée Chalamet konečně prolomil smůlu, Paul Thomas Anderson si odnesl svou první sošku za režii a Jessie Buckley zaujala emocionálním projevem. Zlaté glóby letos nebyly jen o lesku a šatech, ale i o silných momentech a nečekaných výsledcích.

Milos Raonic ukončil kariéru

Bývalá světová trojka a finalista Wimbledonu Milos Raonic oznámil, že končí s profesionálním tenisem. Pětatřicetiletý Kanaďan se loučí po letech, kdy patřil k nejvýraznějším hráčům své generace.
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama