ZprávyDva policisté postřeleni při protestech v Louisvillu

Dva policisté postřeleni při protestech v Louisvillu

Při protestech ve městě Louisville ve státě Kentucky byli podle BBC postřeleni dva policisté. Ani jeden není podle policejního ředitele Roberta Schroedera v ohrožení života. Podezřelý ze střelby byl zadržen.

K nepokojům došlo poté, co nejvyšší státní žalobce oznámil rozhodnutí poroty neobvinit žádného z policistů zasahujících v bytě Breonny Taylorové. Zdravotní sestra byla zastřelena13. března při policejní razii.

Její přítel nejprve postřelil jednoho z policistů, kteří měli vyrazit dveře bytu, aniž se podle některých svědků identifikovali. Policisté palbu opětovali.

Jeden z trojice policistů, Brett Hankison, sice obviněn byl, nikoliv však ze smrti Taylorové, ale ze „svévolného ohrožení“. Několika výstřely zasáhl totiž také sousední byt.

Z rozhodnutí starosty platí v Louisvillu třídenní noční zákaz vycházení. Navzdory tomuto opatření protesty včera pokračovali do pozdních večerních hodin.

Guvernér státu Kentucky Andy Beshear, který už na pomoc povolal Národní gardu, protestujícím vzkázal: „Víme, že na násilí nelze nikdy odpovídat násilím. Dnes večer jsme v myšlenkách s oběma policisty a jejich rodinami. Žádám proto všechny: jděte prosím domů. Jděte dnes večer domů.“

Podle balistického šetření zasáhlo Taylorovou šest výstřelů, jen jeden byl ale smrtelný. Analýza prokázala, že pochází ze zbraně inspektora Mylese Cosgrova. On ani jeho další kolega ale obviněni nebyli. Podle poroty jednali v nutné sebeobraně.

Zástupci rodiny žádají obvinění ze zabití nebo vraždy.

Republikán Daniel Cameron, první nejvyšší státní zástupce černé barvy pleti v Kentucky, rodině vzkázal: „Nemám dnes, co bych jim nabídl, aby to odstranilo zármutek a bolest ze ztráty dcery, neteře, sestry a kamarádky.“ Dodal ale, že „budeme-li jednat pouze na základě emocí nebo vzteku, spravedlnosti nedosáhneme“.

Republikán Daniel Cameron, první nejvyšší státní zástupce černé barvy pleti v Kentucky, rodině vzkázal: „Nemám dnes, co bych jim nabídl, aby to odstranilo zármutek a bolest ze ztráty dcery, neteře, sestry a kamarádky.“ Dodal ale, že „budeme-li jednat pouze na základě emocí nebo vzteku, spravedlnosti nedosáhneme“.

Podle Camerona není „spravedlnost davu“ skutečnou spravedlností. „Spravedlnost vymáhaná násilím není spravedlností. Stává se z ní obyčejná pomsta,“ dodal Daniel Cameron. Upozornil také, že případ nadále vyšetřuje FBI.

Doporučujeme

SpaceX po vstupu na burzu kupuje Anysphere

SpaceX oznámila akvizici společnosti Anysphere, která stojí za populárním nástrojem Cursor pro programování s pomocí umělé inteligence. Hodnota transakce dosahuje 60 miliard dolarů. Firma Elona Muska tím posiluje své ambice na trhu podnikových nástrojů s umělou inteligencí.

FBI zmařila údajný útok na UFC u Bílého domu

Americká FBI oznámila, že zmařila plánovaný útok na nedělní akci UFC v areálu Bílého domu. Turnaj se konal na jižním trávníku sídla prezidenta Donalda Trumpa jako součást oslav 250. výročí Spojených států. V souvislosti s případem skončilo ve vazbě několik podezřelých.

Nově objevená houba ničí invazní mech a dává naději britské přírodě

Vědci ve Velké Británii objevili dosud neznámou houbu, která napadá invazní mech známý jako heath-star moss. Ten se v britské krajině rychle šíří už několik desetiletí a vytlačuje původní druhy mechů. Nový objev vzbuzuje naději, že si příroda dokáže s vetřelcem poradit sama, bez nákladných zásahů člověka.

Oteplování zasahuje ty nejmenší z nás. Studie popsala jeho znepokojivý vliv na děti

Každý stupeň oteplení způsobeného lidskou činností zvyšuje riziko podvýživy u milionů dětí. Vyplývá to z nové studie, která analyzovala data z 34 afrických zemí za období 16 let. Podle výzkumníků vede zvýšení průměrné teploty o jeden stupeň Celsia k nárůstu výskytu zakrnělého růstu dětí o 3,45 procenta.

Nové kolo rozhovorů mezi USA a Íránem má začít v pátek ve Švýcarsku

Nové kolo rozhovorů mezi Spojenými státy a Íránem začne v pátek ve Švýcarsku, uvedl dnes podle agentury Reuters íránský ministr zahraničí Abbás Arakčí. Nechal se také slyšet, že jakýkoliv izraelský útok na Libanon nebo okupace území by byly porušením dohody s USA.

SpaceX získala z primární nabídky o více než deset miliard dolarů více

Společnost SpaceX, kterou založil Elon Musk, získala z primární nabídky akcií (IPO) o více než deset miliard USD (208,2 miliardy Kč) více, než se původně předpokládalo. Celkový výnos z nabídky tak činil 85,7 miliardy USD, firma původně uváděla, že získala 75 miliard USD. Nabídka SpaceX se stala největší primární nabídkou všech dob.

Ukrajinské drony zasáhly v Moskvě rafinerii, uvedly úřady i Kyjev

Ukrajinské drony v noci na dnešek zasáhly rafinerii v Moskvě, uvedl starosta ruské metropole Sergej Sobjanin. Protivzdušná obrana podle něj zničila přibližně 60 bezpilotních prostředků směřujících na Moskvu. Zásah moskevského ropného zařízení potvrdil také ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj.

Ceny ropy kolísají. Čeká se na podpis mírové dohody mezi USA a Íránem

Ceny ropy v úterý brzy ráno mírně klesly po zveřejnění detailů rámcové dohody, která má být oficiálně podepsána v pátek ve Švýcarsku. Americké akciové trhy posílily.

Anya Taylor-Joy se vydá do Středozemě

Chystaný film The Lord of the Rings: The Hunt for Gollum rozšiřuje obsazení o další známé jméno. Do nového příběhu ze světa Pána prstenů se přidává Anya Taylor-Joy. Herečka ztvární Seren, elfku z Lesní říše napojenou na krále Thranduila.

Do Íránu budou podle viceprezidenta Vance opět vpuštěni jaderní inspektoři

Jaderní inspektoři se budou moci vrátit do Íránu, bude to důsledek dohody mezi Teheránem a Washingtonem o ukončení války. V rozhovoru se stanicí NBC News to uvedl americký viceprezident J.D. Vance.

Agenta ICE srazil ujíždějící vůz. Padl výstřel

Agenta amerického Imigračního a celního úřadu (ICE) v pondělí v New Jersey srazilo auto při pokusu o zadržení osoby. Agent na ujíždějící vůz vystřelil. Hledanou osobu se zatím zadržet nepodařilo. ICE prosazuje imigrační politiku amerického prezidenta Donalda Trumpa. Nepokoje v několika amerických státech vyvolaly dva incidenty, při nichž zemřeli neozbrojení Američané.

Číňané méně utrácejí, maloobchodní tržby poprvé po letech spadly

Čínská ekonomika vyslala další varovný signál. Maloobchodní tržby v květnu meziročně klesly o 0,6 procenta, což je první propad od prosince 2022. Slabá spotřeba dopadla na druhou největší ekonomiku světa v době, kdy se dál prohlubuje útlum investic a sektor nemovitostí zůstává pod tlakem.

Při havárii amerického bombardéru B-52 zahynulo všech osm členů posádky

Při pondělní nehodě amerického strategického bombardéru B-52 Stratofortress na Edwardsově letecké základně v Kalifornii zahynulo všech osm členů posádky. Letadlo po pádu shořelo a po zhlédnutí záběrů havárie bylo zjištěno, že nikdo nemohl přežít, uvedl podle agentury AP plukovník James Hayes.

Zelenskyj nabídl Putinovi setkání na summitu G7. Moskva podle Kyjeva odmítla

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj tvrdí, že Rusko odmítlo možnost přímého jednání o ukončení války během summitu skupiny G7 ve Francii. Kyjev nyní zvažuje další variantu setkání ve Spojených státech za účasti amerického prezidenta Donalda Trumpa. Pokud Moskva odmítne i tuto nabídku, Ukrajina chce prosazovat další tlak na Kreml.

Japonsko zvýšilo úroky na nejvyšší úroveň za 31 let

Japonská centrální banka zvýšila základní úrokovou sazbu na jedno procento. Jde o nejvyšší úroveň od roku 1995. Bank of Japan reaguje na obavy z dalšího růstu cen, který může přiživovat dražší energie a dopady války na Blízkém východě.
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama