Více
  7.6 C
  Czech
  Středa, 27 října, 2021

  Drobná tečka na tomto obrázku může být prvním pohledem na vznikající exoměsíce

  Reklama

  DOPORUČUJEME

  NEJČTENĚJŠÍ

  Nové snímky z teleskopu možná poskytnou první pohled na měsíce vznikající mimo sluneční soustavu.

  Snímky pocházejí ze soustavy teleskopů ALMA v Chile. Teleskopy zahlédly prachový disk kolem exoplanety, která obíhá kolem hvězdy vzdálené zhruba 370 světelných let. Tento disk by mohl mít dostatek materiálu na vytvoření až 2,5 měsíce o velikosti Země.

  V červenci 2019 pozorovala soustava teleskopů ALMA dvě planety, označené jako PDS 70b a 70c, které krouží kolem hvězdy PDS 70. Na rozdíl od většiny ostatních známých exoplanet se tyto dvě planety podobné Jupiteru stále formují – pohlcují materiál z disku plynu a prachu vířícího kolem jejich hvězdy. Očekává se, že během tohoto procesu formování se planety obalují vlastními odpadními disky, které řídí, jak se planety nabalují na materiál a vytvářejí měsíce.

  ALMA spatřila kolem PDS 70c prachový disk. Je široký asi jako oběžná dráha Země kolem Slunce. Tento disk nabízí jeden z nejlepších důkazů o tom, že planety kolem vzdálených hvězd tvoří měsíce, tzv. exoměsíce. Jiní astronomové tvrdí, že spatřili plně zformované exoměsíce. Tato pozorování jsou však pouze předběžná.

  Exoměsíc se zformuje asi jen na PDS 70c

  Na rozdíl od PDS 70c se zdá, že 70b nemá prachový disk. To může být způsobeno tím, že má menší oběžnou dráhu než PDS 70c. Ta je od své hvězdy vzdálena téměř stejně jako Pluto od Slunce. PDS 70c se tak nachází blíže k vnějšímu disku úlomků obklopujících hvězdu.

  Exoplaneta PDS 70c získává veškerý materiál z vnějšího disku, 70b je vyhladovělá“ uvedl astrofyzik Jaehan Bae, který pracuje v Instituci pro vědu Carnegie ve Washingtonu, D.C.

  „V minulosti musela planeta 72b získat nějaký materiál do svého disku, mohly se v ní již vytvořit měsíce.“ uvedl Bae. Pro pořízení nových snímků však ALMA pozorovala vlnové délky světla vyzařovaného prachovými zrnky velikosti písku, nikoliv velkými objekty. Takže žádné takové měsíce by nebyly viditelné.

  Sledujte nás na sítích

  NEJNOVĚJŠÍ

  Měsíc

  NASA: Loď bez posádky se vypraví na cestu kolem Měsíce až v únoru 2022

  Americký Národní úřad pro letectví a vesmír (NASA) se chystá na první z misí Artemis. Agentura oznámila, že vesmírná loď bez posádky odstartuje v únoru. Tato mise by měla vydláždit cestu budoucím misím na Měsíc.
  Gekon pojmenovaný po Jackie Chanovi

  Herpetologové pojmenovali nový druh gekona po Jackie Chanovi

  Jackie Chan dle všeho nemá fanoušky jen mezi milovníky bojových umění a akčních filmů. Skupina herpetologů po tomto herci a režisérovi pojmenovala nově objevený druh gekona.
  Venuše

  Existovaly na Venuši oceány? Simulace ukazují, že nikoli

  Nad tím, zdali na planetě Venuši někdy existovaly oceány, si vědci lámou hlavu už dlouho. Některé modely naznačují, že ano. Nový výzkum týmu astrofyziků to však vyvrací.
  Sonda NASA Lucy

  NASA: Sonda Lucy vyrazila na 12letou výpravu, zkoumat bude asteroidy

  Sonda NASA pojmenovaná Lucy se vydala do vesmíru na dvanáctiletou výpravu k prozkoumání osmi asteroidů. Sedm z nich sdílí oběžnou dráhu Jupitera a je považováno za nedotčené zbytky při formování planet.
  Zrající sýr

  Starověké výkaly ukazují, že lidé si před 2700 lety pochutnávali na pivu a plísňovém sýru

  Analýza výkalů z doby bronzové a železné poskytla nejstarší důkaz o výrobě zrajících sýrů v Evropě, ale také o tom, že si tehdejší dělníci v rakouském solném dole pochutnávali na pivu.
  Rostlina tabáku

  Lidé používali tabák již před více než 12 tisíci lety

  Není jasné, jakým způsobem tabák používali, archeologové ale nyní poukazují na to, že severoameričtí lovci a sběrači tak činili již před přibližně 12 300 lety. Semena rostliny tabáku nalezly vědci v Utahu.
  Reklama
  Reklama
  Reklama