Tuny sutin, spáleného odpadu a toxických látek z války v Gaze nekončí jen na zemi – míří i do vzduchu. Zatímco místní obyvatelé bojují s nemocemi a kontaminovanou vodou, následky pociťuje i celá planeta.
Zničená infrastruktura Gazy představuje ekologickou katastrofu nebývalého rozsahu. Výzkumníci odhadují, že během války vzniklo více než 50 milionů tun trosek. Jen samotný přesun stavební suti by vyžadoval přes 2 miliony jízd nákladních aut, což odpovídá 736 obtočením kolem zeměkoule a 66 tisíc tunám emisí CO₂.
The recent conflict has devastated Gaza’s already fragile waste collection system. With hundreds of thousands of tons of waste piling up in the streets, health and environmental risks are escalating. Explore our latest piece 🗑️ #Gaza #ReutersGraphics https://t.co/qGfN2R6xj1
— Reuters Graphics (@ReutersGraphics) February 28, 2025
Emise ve stínu války
Zpracování odpadu – tedy třídění, drcení a odvoz – bude trvat roky, možná desetiletí. A bude to bolet nejen lokálně. V nejpomalejší variantě, se současnou technikou, by drcení suti trvalo přes 37 let a vyprodukovalo dalších 25 tisíc tun CO₂. Pokud by Gaze byla umožněna moderní průmyslová technika, zkrátil by se čas na půl roku a emise by klesly na méně než pětinu.
Odpad jako tichý zabiják
Mezitím se v oblasti hromadí toxický odpad, leachát z nesprávně ukládané suti a kontaminovaná půda. Tyto látky se dostávají do vodních zdrojů, zemědělské půdy i do potravního řetězce. Děti trpí nemocemi, obyvatelé hlásí kožní potíže, dýchací problémy i neurologické symptomy.
Humanitární zóny plné odpadků
Kvůli zničené infrastruktuře funguje v Gaze přes 200 improvizovaných skládek. V některých místech vznikají nové příbytky doslova vedle odpadových polí. Jeden z táborů u univerzity v Khan Younis je dnes obklopen odpadem na ploše 10 000 m². „Nemůžeme dýchat. Smrad nás zabíjí,“ říkají místní.
Ztracené roky a ztracená data
Mezinárodní organizace zatím jen částečně sbírají data o dopadech na klima. Vojenské emise totiž stále nepodléhají povinnému vykazování v rámci klimatických dohod. Přitom se odhaduje, že armády se podílejí na 5,5 % globálních emisí, více než letectví a námořní doprava dohromady.
Klima bez míru neochráníme
Jakékoli plány na obnovu Gazy se bez přístupu k těžké technice a materiálu zdají nereálné. A bez konce okupace a destrukce nelze ani začít. Každý měsíc otálení znamená další stovky tisíc tun odpadu, další nevratné škody na životním prostředí – a další důkaz, že válka ničí i to, co nevidíme na první pohled.